11 محبوب ترین کلم بروکلی چینی (Gai lan) حق تغذیه و مزایای سلامتی

دسته‌بندی نشده


انتخاب

گی لان یک سبزی کلم محبوب بومی سرزمین اصلی چین است. این یکی از محبوب ترین سبزیجات برگ دار است که در بازارهای محلی شرق آسیا و آسیای جنوب شرقی یافت می شود.

امروزه ، همراه با سبزیجات فصلی مشابه از جمله چوما (کلم بروکلی گلدار چینی) ، کوماتسونا ، تاتسویی و غیره ، در فروشگاه های تخصصی و بازارهای آسیایی در اروپا ، استرالیا و ایالات متحده نیز یافت می شود.

کلم بروکلی چینی معمولاً به صورت برداشت پاییز ، زمستان یا اوایل بهار کاشته می شود. سبزیجات تازه وارد بازارها می شوند و بیشترین سقوط در بهار است. می توان آن را در تمام طول سال در گلخانه ها کشت کرد.

قبل از باز کردن گلها گای لان را جمع آوری کنید ، اگرچه چند گل باز از کیفیت سبزیجات کاسته نمی شود.

ساقه ها را صبح زود جمع آوری کنید تا تنش آبی کاهش یابد و آنها را در دسته های 5-7 گیاه ببندید. ساقه اصلی باید از پایه 1.5 تا 2.0 اینچ عرض و 4 تا 6 اینچ طول داشته باشد.

به دنبال سبزی های تازه با ساقه های ترد و سبز روشن و برگهای تیره مایل به سبز باشید. چند گل باز باعث کاهش کیفیت سبزیجات نمی شود. از ساقه های دارای برگهای پژمرده ، لکه دار یا تغییر یافته و گل آذین پیچ دار خودداری کنید.

ذخیره سازی

کلم بروکلی چینی با توجه به سطح وسیع برگهای آن در صورت باز بودن در دمای بالاتر به سرعت رطوبت خود را از دست می دهد. مدت کوتاهی پس از خرید ، برگ ها را در یخچال در خانه نگهداری کنید. آنها را در یک کیسه پلی اتیلن قابل تنفس در کشوی تردتری قرار دهید. رطوبت نسبی 95-100 را حفظ کنید.

اگرچه می توان آنها را تا 3 روز در یخچال نگهداری کرد ، اما از سبزیجات تازه بروکلی چینی باید در اسرع وقت استفاده کرد تا حداکثر فواید تغذیه ای را بدست آورد.

روش تهیه و سرو

کلم بروکلی چینی در غذاهای کانتونی ، تایلندی ، مالایی ، کره ای و ویتنامی بسیار درخشان است. از برگهای تازه ، جوانه های گل و ساقه در انواع غذاهای سراسر آسیای شرقی و ایالات متحده استفاده می شود

قبل از پخت ، برگها را کاملاً با آب جاری تمیز بشویید تا بقایای ماسه یا حشره کش از بین برود.

ساقه ها را با قطر بیش از 1/2 اینچ جدا کرده ، سپس از طول به نصف برش دهید. ساقه ها و برگها را به طول 2.5 اینچ ببرید و انتهای ساقه را جدا از برگها نگه دارید.

برگها و نوک گلهای ملایم گیان را می توان سبز مصرف کرد. با این حال ، برگها و ساقه های بزرگتر طعم کمی تلخ می دهند و معمولاً سرخ می شوند ، جوشانده می شوند ، سفید می شوند ، دم کرده یا بخارپز می شوند. طعم تند خردل اگر با طعم دهنده ها یا سس های سبک پخته شود تا تعادل طعم آسان تر شود ، کمی ضعیف می شود.

گای لان با سس هایی مانند سیر ، صدف یا سویا بسیار مناسب است. به خوبی با ادویه جات مانند زنجبیل ، گوشت مانند گوشت خوک و گوشت گاو ، ماهی ، قارچ ، ماکارونی ، برنج ، مغز کاج ، فلفل و ریحان ترکیب می شود.

در اینجا چند نکته برای خدمت ارائه شده است:

گای لان (کلم بروکلی / کلم سرخ شده چینی)
گای لان (کلم بروکلی / کلم سرخ شده چینی). با احترام: یوان مونرو
 • گولاش تازه به رنگ سبز در سالاد سرو می شود و با سایر سبزیجات و سبزیجات فصلی مخلوط می شود.

 • کلم بروکلی چینی را می توان به عنوان سبزی ترشی کنسرو کرد (گیت کیمچی)، یک دستور العمل محبوب در کره و چین است. می توان آن را با چوما ، کلم بروکلی ، بوک چوی و غیره جایگزین کرد تا نسخه خوش طعم تری از کیمچی را بدست آورید.

 • همچنین به صورت فوق العاده ای به سوپ ها و خورش ها اضافه می شود یا با ادویه های معطر مانند سیر ، انیسون ستاره ای ، سیر و پیاز پخته می شود.

 • برگ ها و ساقه ها را می توان با سایر سبزیجات مخلوط کرد ، در سوپ های ماکارونی مخلوط کرد یا کمی سرخ کرد و با غذاهای اصلی خوش طعم سرو کرد.

 • آنها همچنین می توانند به عنوان بسته بندی برای گوشت پخته ، گیاهان و سس ها ، مخلوط شده در کیک یا مخلوط با آب میوه خام و کوکتل استفاده شوند.

مشخصات ایمنی

 • هنگامی که بقایای گای لین گرم می شود ، باکتری های خاصی که در غذاهای آماده حاوی نیترات رشد می کنند ، مانند گای لان ، خردل ، اسفناج و بسیاری دیگر از سبزیجات خام ، می توانند نیترات را به نیتریت و نیتروزامین تبدیل کنند. این ترکیبات سمی می توانند برای سلامتی مضر باشند.

 • فیتات ها و فیبرهای غذایی موجود در کلم چینی می توانند در فراهمی زیستی آهن ، کلسیم و منیزیم اختلال ایجاد کنند.

 • کلم بروکلی چینی ، که سبزی از خانواده Brassica است ، حاوی اسید اگزالیک، یک ماده طبیعی موجود در برخی سبزیجات است که می تواند به عنوان سنگ اگزالات در مجاری ادراری متبلور شود. به افرادی که دارای سنگ اگزالات ادراری شناخته شده هستند توصیه می شود از خوردن سبزیجات متعلق به خانواده صلیب پرهیز کنند. بنابراین ، نوشیدن آب کافی برای حفظ دفع طبیعی ادرار ضروری است.

 • همچنین ممکن است کلم بروکلی چینی وجود داشته باشد گواتر که ممکن است در تولید هورمون های تیروئید اختلال ایجاد کند و ممکن است باعث کمبود هورمون تیروکسین در افراد مبتلا به اختلال عملکرد تیروئید شود.

(امتناع پزشکی: اطلاعات و راهنماهای اطلاعات ارائه شده در این سایت فقط برای اطلاعات عمومی خوانندگان است. نباید از آن برای تشخیص یا درمان مشکلات سلامتی استفاده کرد. این جایگزینی برای مراقبت های پزشکی ارائه شده توسط یک متخصص مراقبت بهداشتی مجاز و واجد شرایط نیست. برای مشاوره در مورد دارو با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید.)

همچنین ممکن است از خواندن لذت ببرید

بازگشت به سبزیجات از جانب کلم بروکلی چینیبه برای مشاهده لیستی چشمگیر از سبزیجات با تمام توضیحات حقایق تغذیه ای و مزایای سلامتی به اینجا مراجعه کنید.

بازگشت به صفحه اصلی.

ادبیات تکمیلی:

 1. صفحه اطلاعات سرطان دانشکده پزشکی استنفورد – تغذیه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان (پیوند در پنجره جدید باز می شود).

 2. پایگاه ملی تغذیه USDA.

 3. دانشگاه کاله گوام چین.-PDF.

 4. شرکت بذر Kitazawa (پیوند در پنجره جدید باز می شود).

 5. محصولات ویژه – Gai lan (پیوند در یک پنجره جدید باز می شود).دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *