نحوه خواندن برچسب مواد غذایی |

دسته‌بندی نشده


اطلاعات تغذیه ای روی برچسب مواد غذایی می تواند راهی عالی برای تصمیم گیری هنگام خرید مواد غذایی باشد. با این حال ، پانل اطلاعات تغذیه گاهی اوقات کمی طاقت فرسا و پیچیده است و همیشه آنطور که ما می خواهیم م efficientثر نیست!

بنابراین ، ما راهنمای خواندن برچسب مواد غذایی را آماده کرده ایم که همه چیزهایی را که باید برای رمزگشایی اطلاعات داشته باشید و به شما کمک کند آنچه را که می خرید و در بدن خود قرار می دهید ، درک کنید ، دارد.

راهنمای مرحله به مرحله

پانل های تغذیه معمولاً اطلاعاتی در مورد انرژی ، اندازه و مقدار بخش ، یا ارزش روزانه مواد مغذی ، ویتامین ها و مواد معدنی ارائه می دهند.

با نگاهی به محصول روبرو:

داده ها

قبل از استفاده یا استفاده تا به امروز ، بهترین طراوت را بررسی کنید. هیچ چیز بدتر از این نیست که به خانه بیایید و نتوانید غذایی را که میل دارید یا می پزید بخورید زیرا یک عنصر مهم به روز شده است! خطری بالقوه برای سلامتی نیست.

ترتیب مواد اولیه

مقدار مواد تشکیل دهنده یک غذا به ترتیب نزولی (بر حسب وزن) ارائه می شود. هنگامی که غذا آماده می شد ، اولین ماده ذکر شده بزرگترین و آخرین ماده کمترین بود. به عنوان مثال ، اگر شکر به عنوان یکی از اولین مواد ذکر شده باشد ، به این معنی است که این محصول دارای قند بیشتری نسبت به سایر مواد ذکر شده در زیر است.

اندازه قسمت

این اغلب توسط تجارت مواد غذایی شکل می گیرد که محصول را شکل می دهد و گاهی اوقات می تواند متفاوت باشد. این اطلاعات می تواند برای برآورد میزان مصرف مواد مغذی مفید باشد. به عنوان مثال ، اگر رژیم کم سدیم دارید ، از ستون “در هر وعده” استفاده کنید تا میزان سدیم موجود در آن را دریابید.

برای 100 گرم

اعداد زیر این ستون همان درصد است. بنابراین ، اگر 100 گرم محصول حاوی 20 گرم شکر باشد ، محصول 20٪ شکر است.

قند

ما می خواهیم این محصول 100-10 گرم شکر یا کمتر داشته باشد. خرید محصولاتی که شکر آنها جزء اولین مواد اولیه است را محدود کنید. نامهای شکر رایج دیگری که باید به آنها توجه کنید عبارتند از گلوکز ، شربت ، شکر نیشکر ، شربت ذرت و غیره.

چاق

میزان چربی های اشباع شده / ترانس را بررسی کنید. ما دوست داریم که کمتر از 3-5 گرم در 100 گرم را هدف قرار دهیم. به محصولات “کم چرب” توجه کنید زیرا اغلب می تواند به معنی قند بیشتر یا شیرین کننده های مصنوعی یا مواد نگهدارنده پنهان باشد.

سدیم / نمک

دولت های استرالیا و نیوزلند توصیه می کنند که بزرگسالان روزانه حدود 2000 میلی گرم سدیم مصرف کنند. این مربوط به 5 گرم یا 1 قاشق چایخوری است. بسیاری از غذاهای بسته بندی شده مانند نان ، غلات ، بسته های میان وعده ، چیپس و آجیل بو داده می توانند حاوی نمک پنهان باشند. به عنوان یک دستورالعمل کلی برای بسته بندی محصولات ، ما 250-300 میلی گرم در 100 گرم یا کمتر هدف داریم. سعی کنید از 400 میلی گرم سدیم در 100 گرم تجاوز نکنید زیرا این مقدار زیاد در نظر گرفته می شود!

گفتن ترکیب سخت است

آیا قبلاً در مورد مواد تشکیل دهنده شنیده اید و می توانید آنها را تلفظ کنید؟ اگر نمی توانید ، احتمالاً کلمه دیگری برای قند یا نگهدارنده ، شیرین کننده ، غلیظ کننده یا امولسیفایر است. شیرین کننده های مصنوعی (آسپارتام) و الکل های قندی را بررسی کنید. ما می خواهیم برای همه مواد طبیعی تلاش کنیم!

به یاد داشته باشید که گاهی اوقات اصلاً به دستورالعمل های بالا گوش نمی دهید و مطابق آنچه دوست دارید غذا می خورید – فقط این کار را با فکر انجام دهید و از هر لقمه لذت ببرید. همیشه متعادل باشید!

پیوندها:

Goyal R ، Deshmukh N. خواندن برچسب های غذا: قبل از غذا بخوانید. J Educ Health Promotبه 2018؛ 7:56. منتشر شده در سال 2018. 3 آوریل

استانداردهای مواد غذایی.gov.au. 2021 صفحه اصلیبه [online] را می توان یافت: [Accessed 16 September 2021]به

استانداردهای مواد غذایی.gov.au. 2021 تابلوهای اطلاعات تغذیهبه [online] موجود در: [Accessed 16 September 2021]به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *