غذاهای مضر برای سلامت دندان – دکتر رویا خادمیان

دسته‌بندی نشده


ناشناس 1 - غذاهای مضر برای سلامت دندان

غذاهایی که برای سلامت دندان مضر هستند

غذاها و نوشیدنی های موجود در رژیم غذایی بر سلامت دندان ها و لثه افراد تأثیر می گذارد. برخی از غذاها و نوشیدنی ها سلامت دندان ها و لثه ها را بهبود می بخشد ، برخی دیگر می توانند باعث پوسیدگی ، فرسایش و بیماری های دهان شوند.

گزارشی در وب سایت Health Line به برخی از انواع غذا و نوشیدنی اشاره می کند که می توانند بر سلامت دندان ها تأثیر بگذارند:

نوشابه و نوشابه:

نوشیدنی های شیرین مانند نوشابه ، قهوه شیرین و نوشیدنی های انرژی زا تأثیر منفی بر سلامتی دارند این نوع نوشیدنی ها خاصیت اسیدی دارند و شرایط لازم را برای باکتری هایی که باعث ایجاد حفره و پوسیدگی می شوند فراهم می کنند. باکتری های تقویت کننده پوسیدگی مانند Streptococcus mutans از قند تغذیه می کنند و اسیدهایی تولید می کنند که مینای دندان را تجزیه یا خراب می کند.

شکر ، شکلات:

همانطور که گفته شد ، شکر باکتری های مضر موجود در دهان را تغذیه می کند که باعث تولید اسید و از بین رفتن مینای دندان می شود. به همین دلیل است که مصرف قند مهمترین عامل خطر برای پوسیدگی دندان است. با این حال ، قندهای طبیعی موجود در غذاهایی مانند میوه ها و محصولات لبنی تأثیر قابل توجهی بر روی حفره ها و پوسیدگی دندان نشان نداده است.

نان سفید و غذاهای نشاسته ای تصفیه شده:

کربوهیدرات های تصفیه شده مانند نان سفید و برنج و برخی غذاهای نشاسته ای مانند چیپس سیب زمینی می توانند بر سلامت دهان و دندان تأثیر بگذارند. مانند شکر ، باکتری های موجود در دهان به سرعت قندها را از منابع کربوهیدرات مانند نان سفید و چیپس تحریک می کنند تا اسیدهای مینای شکسته را تشکیل دهند.

آب میوه:

اگرچه 100٪ آب میوه حاوی بسیاری از مواد مغذی مهم است ، اما مصرف زیاد آنها می تواند به دندان ها آسیب برساند. آب میوه اسیدی است و می تواند مینای دندان را خراب کند.

غذای چسبناک و جامد:

برخی از غذاها ممکن است خطر پوسیدگی دندان یا پر شدن دندان را افزایش دهند. به عنوان مثال ، جویدن غذاهای سخت مانند آب نبات می تواند به دندان های شما آسیب برساند. عادت جویدن یخ می تواند باعث ایجاد ترک شود. علاوه بر این ، آب نبات ها و شکلات هایی مانند کارامل و عنبیه که به دندان می چسبند ، می توانند احتمال شکسته شدن پرکردگی دندان را افزایش دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *