سمعک و دلایل عدم استفاده آنها از افراد مسن

دسته‌بندی نشده


استفاده كردن سمعک سمعک برای بسیاری از سالمندانی که به دلیل افزایش سن دچار کم شنوایی می شوند ضروری است. Presbycusis یک اصطلاح پزشکی برای کاهش شنوایی ناشی از افزایش سن است و شایع ترین علت کاهش شنوایی در افراد مسن است.

انواع سمعک

در بیشتر موارد ، این نوع کم شنوایی غیرقابل درمان است و بهترین راه حل استفاده از سمعک است. بر اساس مقاله ای در مجله “گوش ، حلق و بینی” ، کم شنوایی 50 درصد از افراد مسن بین 75 تا 84 سال را تحت تاثیر قرار می دهد و تا سن 94 سالگی به 95 درصد افزایش می یابد.

نیاز به استفاده از سمعک در افراد مسن با معاینه کامل پزشکی مشخص می شود و سپس متخصص شنوایی شناسی برای کمک به سالمندان جهت خرید سمعک قبل ، حین و بعد از آن مورد نیاز است.

اما آنچه در اینجا جالب است این است که طبق آمار ، علیرغم معایب و مشکلات قابل توجه ناشی از کم شنوایی در افراد مسن ، تنها حدود 20 درصد از آنها سمعک خریداری کرده اند و بسیاری از آنها به ندرت مورد استفاده قرار می گیرند.

چرا سالمندان از سمعک استفاده نمی کنند؟

اگر شما یک فرد مسن هستید که با مشکل کم شنوایی دست و پنجه نرم می کند و با استفاده از سمعک مخالف بوده است ، باید بدانید که بسیاری از دلایل متداول که شما نمی خواهید از سمعک استفاده کنید منطقی نیستند:

تصمیم اجتماعی در مورد سمعک

بسیاری از سالمندان با مشکلات مربوط به سن مشکل دارند. در فرهنگ عمومی جامعه ، جوانان یک امتیاز محسوب می شوند ، در حالی که افراد مسن نگران کاهش امتیازات اجتماعی در جامعه هستند.

در این شرایط ، افراد مسن می توانند از هر وسیله ای مانند سمعک یا چوب برای اجتناب از محاکمه اجتناب کنند ، اما آیا واقعاً به عنوان یک فرد مسن دارای اختلال شنوایی ، آیا مردم مجبور هستند که کلمات خود را برای شما تکرار کنند؟ پس پیر به نظر نمی آیی؟

دلایل استفاده از سمعک

مشکلات سازگاری سمعک برای افراد مسن:

بررسی رایج ترین دلایلی که افراد مسن سمعک را رد می کنند بسیار مشکل است. به عنوان مثال ، برخی از افراد مسن احساس می کنند که سن آنها برای سازگاری با این دستگاه زیاد نیست و نمی توانند نحوه صحیح استفاده از آن را بیاموزند.

این یک شکایت رایج است که توسط افراد مسن شنیده می شود. اما به عنوان یک فرد مسن ، آیا زمانی را که استفاده از کنترل از راه دور برای شما سخت بود تا زمانی که استفاده از آن را یاد نگرفتید ، به خاطر می آورید و اکنون این کار برای شما آسان تر شده است؟

مشکل ظاهر سمعک:

سازندگان سمعک می دانند که جذابیت سمعک عامل مهمی است. این یکی از دلایلی است که باعث کاهش سمعک می شود (اگرچه لزوماً دستگاه های کوچکتر بهتر نیستند).

سمعک های امروزی را می توان در گوش افراد مسن پنهان کرد. اما اگر سمعک قابل مشاهده باشد ، آیا واقعاً مسئله بزرگی است؟ آیا نگران هستید که کسی عینک شما را نیز ببیند؟

انتظارات غیر منتظره سمعک:

شاید از دوستان شنیده باشید که سمعک ها به درستی کار نمی کنند. در بسیاری از موارد ، تجربه شنوایی ضعیف ناشی از ارزیابی نادرست و استفاده نادرست از دستگاه است.

با این حال ، مهم است بدانید که استفاده از سمعک حتی در بهترین شرایط شنوایی به حالت قبلی خود بر نمی گردد. سمعک یک ابزار مفید است ، اما کم شنوایی را درمان نمی کند. به همین دلیل به آنها کمک می گویند.

مزایای سمعک

هزینه تهیه سمعک

برخی از ممنوعیت ها هزینه سمعک را پوشش نمی دهند و ممکن است برای افراد مسن بسیار گران تمام شود. برای برخی از افراد با درآمد ثابت ، این یک نگرانی واقعی است. هزینه یک سمعک معمولی 2500 دلار است ، اما یک سمعک مناسب نصب شده و استفاده شده می تواند ارزش سرمایه گذاری را داشته باشد.

سمعک بخرید

اگر مطمئن هستید که سمعک خود را آزمایش می کنید ، باید آن را به درستی انجام دهید. با پزشک خود صحبت کنید. در بیشتر موارد ، باید با متخصص گوش ، حلق و بینی مشورت کنید. برخی از علل کاهش شنوایی در سالمندان قابل اصلاح است و موفقیت سمعک به ارزیابی مناسب بستگی دارد.

اگر متخصص تصور می کند که شما نیاز به ارزیابی شنوایی دارید ، این کار معمولاً توسط متخصص شنوایی شناسی انجام می شود.

متخصص شنوایی شناسی یک فرد تحصیل کرده و حرفه ای است که برای اندازه گیری کم شنوایی و انتخاب و آموزش سمعک مناسب برای افراد سالم یا ناشنوا آموزش دیده است.

هنگام خرید سمعک چه انتظاری باید داشته باشید

سمعک ها معمولاً به سفارش افراد مسن ساخته می شوند. در طول سازگاری با سمعک ، متخصص شنوایی شناسی با افراد مسن مشورت و آموزش می دهد.

به طور کلی ، شما باید انتظار داشته باشید که بتوانید به دلیل مشکل یا نقص سمعک با خدمات سمعک تماس بگیرید.

آنچه یک متخصص شنوایی شناسی انجام می دهد:

توضیحات مفصلی در مورد نوع کم شنوایی سالمندان و اینکه کدام سمعک برای آنها مناسب است ارائه دهید

توضیح دهید که چرا استفاده از یک یا دو سمعک توصیه می شود

تمام هزینه ها از جمله خرید ، سرویس ، تعمیر و گارانتی را توضیح دهید

بعد از نصب سمعک برای اولین بار در افراد مسن آزمایش کنید

دستورالعمل استفاده و نگهداری سمعک

سمعک یک دستگاه نسبتاً گران است ، اما در بسیاری از موارد به خوبی کار می کند و برای بسیاری از افراد مسن مبتلا به کم شنوایی بهترین راه حل است.

افراد مسن باید با متخصص گوش ، حلق و بینی مشورت کنند تا بتوانند در حین خرید سمعک و بعد از آن از سمعک بهتر استفاده کرده و با آن ارتباط برقرار کنند.

استفاده از سمعک

اقدامات احتیاطی هنگام استفاده از سمعک

اگرچه می توانید سمعک را به صورت رایگان در فروشگاه خریداری کنید ، اما بهتر است قبل از خرید و خرید آن ، این کار را متوقف کرده و با متخصص شنوایی شناسی مشورت کنید.

هرگز بدون معاینه پزشکی سمعک نخرید. سمعک ها باید ساخته شده و به سفارش نصب شوند.

هرگز سمعک را از طریق پست خریداری نکنید.

اگر یک فرد مسن دارای اختلال شنوایی است یا صدای جیغ می شنود ، باید با متخصص شنوایی شناسی مشورت کند.

موم گوش می تواند در مجرای گوش ایجاد شود ، بنابراین سمعک ها باید تمیز و تنظیم شوند.

سمعک خراب باید برای بررسی و تنظیم به متخصص مراجعه شود.

اولین مرکز بهداشت و درمان وی با مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سالها تجربه در ارائه خدمات مراقبت در منزل و پرستاری ، آماده ارائه خدمات شبانه روزی به شهروندان عزیز با کادر مجرب و متخصص خود می باشد.

پرسنل مجرب در این مرکز ، مانند پرستاران ارشد ، پرستاران بیمار و پرستاران اطفال ، همواره خدمات مطابق با آخرین استانداردهای خدمات مراقبت و پرستاری را ارائه کرده اند و راحتی و ایمنی شما عزیزان را در اولویت اول قرار داده اند.

برای کسب اطلاعات بیشتر ، تنها کاری که باید انجام دهید این است که با کارشناسان این مرکز تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید.
هشدار! این مقاله فقط برای اهداف آموزشی است و برای استفاده از آن باید با پزشک یا متخصص خود مشورت کنید.
لطفاً به این مقاله امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *