دکتر تغذیه دکتر انوشه اثر داروهای لاغری

دسته‌بندی نشده


متخصصان تغذیه ، پزشکان و رسانه ها همیشه در مورد داروهای لاغری هشدار داده اند ، اما متأسفانه ما شاهد افزایش عرضه و تحویل این نام های مختلف و داروهای معجزه آسا هستیم. دلیل عمومی محبوبیت این داروها تبلیغات زیاد در مورد آنها است. برخی به عنوان چربی های 100٪ گیاهی و طبیعی ارائه می شوند ، برخی می گویند نیازی به رعایت رژیم و ورزش در حین مصرف داروهای ارائه شده ندارند ، برخی دیگر می گویند داروهای آنها باعث لاغری قسمت خاصی از بدن می شود. و برخی به عنوان چربی سوز فروخته می شوند. اگرچه چربی تنها با افزایش فعالیت بدنی و ورزش سوزانده می شود.

یکی دیگر از دلایل محبوبیت این داروها این است که بسیاری از افراد چاق به دنبال راههای کوتاه و سریع برای کاهش وزن هستند و نمی خواهند نگران رژیم و ورزش باشند ، آنها به دنبال معجزه ، روشها و روشهای مختلف هستند. من چیزهای مختلفی را امتحان کردم – از کمربند ، ژل و رژیم غذایی و غیره. بدون اینکه یکبار و برای همیشه یک مسیر منطقی و اصولی را انتخاب کنید. همچنین ممکن است اطلاعات کافی در مورد عوارض جانبی این داروها وجود نداشته باشد.

در رابطه با استفاده از داروها ، باید توجه داشت که داروهای لاغری در صورت ترکیب با رژیم غذایی و ورزش م areثر هستند و بنابراین باید تحت نظر متخصص تغذیه استفاده شوند. افرادی که از این داروها استفاده می کنند باید توجه داشته باشند که نباید از این داروها برای مدت طولانی استفاده شود. در بیشتر موارد مشاهده شد که فرد پس از قطع مصرف دارو به وزن قبلی خود بازگشت. همچنین ، مصرف این داروها به این معنا نیست که فرد می تواند آنچه می خواهد بخورد. افرادی که از داروهای لاغری استفاده می کنند اگر بیماری دیگری دارند و برای آن بیماری مصرف می کنند باید از تداخلات دارویی خود آگاه باشند.

انواع داروهای لاغری

1داروهای بی اشتهاییرایج ترین این داروها سیبوتراسین است که با مارک های Redactyl و Meridia فروخته می شود و سایر کاتکول آمین ها مانند دوپامین و فنفلورازین که مانع جذب انتقال دهنده های عصبی مانند سروتونین و نورآدرنالین می شوند. بنابراین سطح خون آنها افزایش می یابد. با افزایش سطح خود ، فرد اشتها را از دست می دهد و احساس سیری می کند. عوارض جانبی شامل سردرد ، خشکی دهان ، افسردگی ، فشار خون بالا و تپش قلب ، بی خوابی ، اضطراب ، یبوست و اختلالات قاعدگی است.

2داروهای جذب چربی از جمله این داروها می توان به Zincal ، Orlistat و Venostat اشاره کرد. با مسدود کردن آنزیم لیپاز ، این داروها می توانند از جذب حدود 30 درصد چربی مصرفی جلوگیری کنند. باید گفت این داروها فقط روی چربی اثر می کنند و به دلیل جذب پروتئین و کربوهیدرات ها خورده شده اند. آنها هیچ تاثیری ندارند و اگر فردی هنگام مصرف این داروها کربوهیدرات و پروتئین زیادی مصرف کند ، قطعاً چاق می شود. بنابراین ، مصرف این دارو نمی تواند مصرف غذاهای شیرین و گوشت را افزایش دهد. عوارض جانبی این داروها شامل اسهال ، سوزش سر دل شدید ، مدفوع چرب و کمبود ویتامین های محلول در چربی (A ، E ، D ، K) است.

3داروهای ضد افسردگیبرخی داروهای ضدافسردگی مانند سیتا لوبرام و فلوکستین ، جذب سروتونین را مهار کرده و در نتیجه اشتها را کاهش می دهند. لازم به ذکر است که استفاده از این داروها برای درمان افسردگی و بیماریهای عصبی و در افراد سالم عوارض بدی را به دنبال خواهد داشت.

4جلوگیری از جذب کربوهیدراتاز جمله آنها می توان به کربوبلاکرها و کربوسیلیم اشاره کرد. این داروها با مهار آنزیم آلفا آمیلاز متابولیسم کربوهیدرات ها یا نشاسته را مهار می کنند. عوارض جانبی این داروها شامل افزایش گاز روده ، اسهال و سوزش سر دل است.

5داروهای فله: اینها شامل آگار آگار ، فیبر شفاف ، نازک و داینبورن هستند و معمولاً به شکل پودر هستند. این پودرها حاوی فیبر هستند و در معده با اسید معده و آب و فله ترکیب می شوند. به این ترتیب باعث پر شدن معده و احساس سیری می شوند. عوارض جانبی احتمالی این داروها شامل اسهال ، سوزش سر دل و کاهش جذب مواد معدنی مانند کلسیم ، منیزیم ، روی و آهن است.

بسیاری از داروهای لاغری دیگر با نام های مختلف مانند Zenadrin ، Tanveit ، L-Carnitine ، Hydroxycat ، Zenitrex ، Reginon و دیگران ارائه می شوند. متخصص. با تغذیه مشورت کرد.

خستگی و خستگی مداوم پس از کاهش وزن رخ می دهد. به گفته یک متخصص تغذیه ، کاهش وزن مناسب تنها با تنظیم رژیم غذایی متعادل بر اساس وزن ، قد ، سن و سایر خصوصیات شخصی ، افزایش فعالیت بدنی و ورزش ، تغییر شیوه زندگی و تغییر عادات و رفتار خوردن محقق می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *