آیا باید بعد از واکسن کرونا آزمایش آنتی بادی بدهیم؟

دسته‌بندی نشده


چند آزمایش آنتی بادی ضد کرونر باید انجام شود؟

در این مقاله ، بررسی می کنیم که آزمایش آنتی بادی کرونر چیست و آیا آزمایش آنتی بادی کرونری پس از واکسیناسیون می تواند شاخصی برای اثربخشی واکسن باشد.

آنتی بادی کرونر یا آزمایش سرولوژی ، که آزمایش خون کرونر است ، به دنبال آنتی بادی هایی در خون است که با ویروس کووید 19 مبارزه می کند. تفسیر آزمایش آنتی بادی IgG و IgM ویروس کرونا ویروس کرونا در تشخیص COVID 19 بسیار کاربرد دارد.

آزمایش آنتی بادی پس از دریافت واکسن کرونا نیز راهی برای ارزیابی اثربخشی واکسن شده است. در این مقاله ، بر اساس آخرین اطلاعات پزشکی ، بررسی خواهیم کرد که آیا آزمایش آنتی بادی بعد از واکسن کرونا انجام می شود یا خیر و آیا آزمایش آنتی بادی پس از واکسن کرونا توصیه می شود یا خیر. مجله پزشکی Apple Health را دنبال کنید.

آنتی بادی چیست؟

آنتی بادی ها پروتئین هایی هستند که توسط سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با عفونت ها تولید می شوند. آنها زمانی ایجاد می شوند که شما عفونی شده اید یا در برابر عفونت واکسینه شده اید. واکسیناسیون یک روش ایمن و م toثر برای آموزش بدن برای تولید آنتی بادی است. آنتی بادی ها می توانند شما را در برابر عفونت مجدد برای مدتی پس از عفونت محافظت کنند. مدت زمان این ایمنی برای هر بیماری و هر فرد متفاوت است.

به طور معمول نباید از آزمایش آنتی بادی برای تشخیص عفونت ویروسی فعلی ناشی از کووید استفاده کرد. این آزمایش ممکن است در عفونت فعلی آنتی بادی نشان ندهد زیرا بدن یک یا سه هفته پس از عفونت آنتی بادی تولید می کند.

همچنین بخوانید: Delta Corona یا Corona هند چیست و ما در مورد آن چه می دانیم؟

آنتی بادی های کروناویروس

نحوه انجام آزمایش آنتی بادی

اگرچه از نتیجه آزمایش مثبت آنتی بادی برای شناسایی افرادی که ممکن است قبلاً به عفونت SARS_co_2 آلوده شده اند استفاده شود ، اما مطالعات بیشتری در مورد افرادی که به کووید 19 مبتلا شده اند مورد نیاز است. در حال حاضر مشخص نیست که آیا آزمایش آنتی بادی SARS_co_2 در تعیین سطح ایمنی بدن پس از پاسخ ایمنی به واکسن کووید 19 مفید است یا خیر.

اگر نتایج آزمایش آنتی بادی اشتباه تفسیر شود ، افراد کمتر احتمال دارد اقدامات پیشگیرانه را در برابر آثار ویروس کرونا انجام دهند ، که می تواند خطر ابتلا به ویروس را افزایش دهد.

تصمیمات آزمایش توسط بخش های بهداشتی ایالتی یا محلی یا متخصصان مراقبت های بهداشتی گرفته می شود.

آزمایش آنتی بادی برای کووید 19 می تواند توسط متخصصان بهداشت و آزمایشگاه ها انجام شود. با پزشک خود در مورد خدمات و ضرورت انجام آن صحبت کنید.

آزمایش آنتی بادی های کرونا قبل از واکسیناسیون

به یاد داشته باشید که آزمایش مثبت آنتی بادی به این معنا نیست که شما در برابر ویروس کرونا مصونیت دارید. اگر آزمایش شما برای آنتی بادی کووید 19 مثبت است ، به این معنی است که ممکن است قبلاً به این ویروس آلوده شده باشید. توصیه می شود در مورد اهمیت نتایج آزمایش عروق کرونر با پزشک خود مشورت کنید.

همچنین بخوانید: قبل و بعد از واکسن کرونا چه کنیم؟

آزمایش آنتی بادی کرونا چیست؟

آزمایش آنتی بادی تاج پس از واکسیناسیون

اگر آزمایش شما برای آنتی بادی کرونا مثبت باشد ، احتمالاً قبلاً به این ویروس آلوده شده اید. واکسن کووید 19 همچنین ممکن است نتایج آنتی بادی مثبت را در برخی از آزمایشات آنتی بادی نشان دهد ، اما نه همه آنها. شما نباید نتایج آزمایش آنتی بادی کرون خود را برای نشان دادن مصونیت یا مصونیت در برابر عفونت کرون تفسیر کنید.

به طور کلی ، اکثر افراد پس از واکسیناسیون نیازی به آزمایش آنتی بادی های کرونری ندارند. مانند سرخک یا فلج اطفال ، داده های گسترده از آزمایشات بالینی در حال انجام و برنامه واکسیناسیون اطمینان می دهد که Quid 19 ایمنی ایجاد می کند. تنها افرادی که بیماری زمینه ای دارند یا از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده می کنند ، بیشتر در معرض واکنش منفی به واکسن قرار می گیرند.

به گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماریهای ایالات متحده ، حتی اگر واکسن کرونا در بدن شما خوب عمل کند ، ممکن است آزمایش آنتی بادی منفی باشد. این به این دلیل است که روشهای مورد استفاده برای انجام آنتی بادی کرونا متفاوت است و به همین دلیل ، آزمایش آنتی بادی کرونا نمی تواند به عنوان معیاری برای اثربخشی واکسن مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین بخوانید: قبل و بعد از واکسن کرونا چه کنیم؟

سازمان بهداشت جهانی توصیه می کند که آزمایش آنتی بادی کرونا پس از واکسیناسیون فقط در افرادی که علائم بیماری را دارند یا در طول برنامه آزمایش با آنها تماس گرفته اند انجام شود.

نتایج آزمایش آنتی بادی کرونا را بخوانید

برای اینکه بدانید میزان آنتی بادی کرونر چقدر است ، ابتدا نتایج معاینه عروق کرونر را بخوانید ، آزمایش آنتی بادی کرونری IgG و IgM را تفسیر کنید و در نهایت با استفاده از اصطلاحاتی که برای توصیف نتایج مورد استفاده در آزمایشگاه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد ، وضعیت نهایی خود را بدانید. به به با آنها متفاوت برخورد کنید:

مثبت: بدن شما آنتی بادی IgG Covid 19 تولید کرده است و احتمال دارد در گذشته به بیماری عروق کرونر مبتلا باشد. برخی از بیماران مبتلا به بیماری عروق کرونر در گذشته هیچ علامتی را تجربه نکرده اند ، اما بدن آنها آنتی بادی تولید کرده است. در حال حاضر مشخص نیست که آیا IgG مثبت در آینده در برابر عفونت کووید 19 محافظت می شود یا خیر. اطمینان حاصل کنید که اقدامات احتیاطی عمومی مانند انزوای اجتماعی ، شستن دست ها و استفاده از وسایل حفاظتی شخصی مانند ماسک یا دستکش را شامل می شود.

منفی: آزمایش آنتی بادی IgG 19 Qovid منفی است. این بدان معناست که شما به کووید 19 مبتلا نشده اید. به خاطر داشته باشید که سطح IgG ممکن است 14 تا 21 روز پس از عفونت طول بکشد. اگر در 3 هفته گذشته علائم مشابه کووید 19 داشته اید و آزمایش شما منفی بوده است ، ممکن است پس از تکرار آزمایش پس از 1 تا 2 هفته نتیجه مثبت داشته باشید.

مبهم (مبهم): نتایج آزمایش شما نمی تواند مثبت یا منفی تفسیر شود. شایع ترین علت نتایج مبهم ، پاسخ ایمنی است. اگر یک نتیجه مبهم به دست آید ، نتایج ممکن است با تکرار آزمون قابل اطمینان تر باشد.

لطفاً توجه داشته باشید که برای خواندن نتایج آزمایش آنتی بادی کرونر ، باید با روش تشخیص آنتی بادی زیر که در برخی از آزمایشگاه ها استفاده می شود آشنا شوید:

4 1.4: این یک نتیجه مثبت است و احتمال ابتلا به کرونا قبلی زیاد است.

<1.4: این یک نتیجه منفی است. یک سوال متداول این است که ، برای مثال ، اگر نتیجه آزمایش 1.3 باشد ، آیا این بدان معناست که تولید IgG کم است و نتیجه آزمایش می تواند مثبت باشد؟ پاسخ منفی است. حتی این تفاوت کوچک به این معنی است که فرد مبتلا به کووید 19 است.

گاهی اوقات نتایج به شرح زیر ارائه می شود:

واکنش پذیر: شما آنتی بادی هایی برای کووید IgG 19 تولید کرده اید و ممکن است قبلاً به بیماری عروق کرونر قلب مبتلا باشید.

غیرواکنشی: آزمایش آنتی بادی Qovid IgG 19 منفی بود. این بدان معناست که شما به کووید 19 مبتلا نشده اید.

آنتی بادی کرونر باید چه باشد؟

ممکن است این سال مطرح شود که آنتی بادی کرونر چگونه باید باشد؟ با توجه به روش هایی که برای ارائه نتایج آزمایش آنتی بادی استفاده می شود ، نمی توان از میزان دقیق آنتی بادی ها اطلاع داشت. متخصصان آزمایشگاه در نهایت وجود یا عدم وجود آنتی بادی را در برگه نتایج بر اساس پروتکل های کیت گزارش می دهند. بنابراین ، تعیین تعداد آنتی بادی های کرونا در هنگام بررسی برگ امکان پذیر نیست.

از چه آزمایش دیگری برای تشخیص کووید 19 استفاده می شود؟

علاوه بر آزمایش آنتی بادی کرونر ، آزمایش PCR و آنتی ژن برای تشخیص بیماری عروق کرونر مورد استفاده قرار می گیرد.

آزمایش PCR

آزمایش PCR یک آزمایش کووید 19 است که مواد ژنتیکی ویروسی را با استفاده از یک تکنیک آزمایشگاهی به نام واکنش زنجیره ای پلیمراز (PCR) تشخیص می دهد ، که در آن یک نمونه مایع با مخاط بینی یا گلو از فرد متقاضی در طول آزمایش PCR گرفته می شود.

اگر نمونه در همان محل تجزیه و تحلیل شود ، نتیجه در عرض چند دقیقه به دست می آید یا ممکن است چند روز یا کمی بیشتر طول بکشد تا نمونه به آزمایشگاه خارجی یا مکانهایی که آزمایش در آنجا انجام می شود ، بدست آید. روند به تاخیر می افتد اگر آزمایش PCR توسط یک متخصص انجام شود ، می تواند بسیار دقیق باشد ، اما آزمایشات سریع می تواند در برخی موارد منجر به خطا و در برخی موارد به نتیجه غیر مثبت منجر شود.

آزمایش آنتی ژن

آزمایشات آنتی ژن پروتئین های خاصی را در سطح ویروس تشخیص داده و به تعیین وجود بیماری عروق کرونر قلب کمک می کند.

حساسیت و ویژگی در آزمایش آنتی بادی به چه معناست؟

اصطلاحات دیگری نیز برای اسکن نتیجه آزمایش آنتی بادی کرونری مورد نیاز است.

“حساسیت” در آزمایش آنتی بادی کرونر نشان دهنده توانایی این آزمایش در تشخیص افرادی است که دارای آنتی بادی های SARS Co 2 هستند و به عنوان یک شاخص مثبت واقعی شناخته شده است. یک آزمایش بسیار حساس که اکثر افرادی که در واقع آنتی بادی دارند و تعداد کمی از افرادی که آنتی بادی دارند تشخیص داده می شود ، در این آزمایش تشخیص داده نمی شود (منفی کاذب).

همچنین بخوانید: سوالات متداول تاج و سوالات متداول

“ویژگی” توانایی آزمایش آنتی بادی کرونر در تشخیص صحیح افرادی است که آنتی بادی SARS ندارند و به عنوان یک شاخص منفی واقعی شناخته شده است. یک آزمایش بسیار خاص که افرادی را که در واقع آنتی بادی ندارند مشخص می کند و تعداد کمی از افرادی که آنتی بادی ندارند آنتی بادی دارند (نتایج مثبت کاذب).

ارزش پیش بینی مثبت و منفی در آزمایش آنتی بادی به چه معناست؟

“ارزش پیش بینی مثبت و منفی” به این احتمال اشاره می کند که افرادی که تست مثبت دارند و در واقع آنتی بادی دارند یا خیر. مقادیر مثبت و منفی آزمایش آنتی بادی کرونا با شیوع آنتی بادی های SARS_co_2 در جمعیت مورد مطالعه در طول زمان تعیین می شود.

به بیان ساده ، ارزش پیش بینی کننده احتمال مثبت یا منفی بودن فرد را در صورت آزمایش آنتی بادی کرونری پیش بینی می کند.

هزینه آزمایش آنتی بادی تاج

اگر نیاز به انجام آزمایش آنتی بادی ضد کرونر دارید ، مفید است بدانید که در زمان نگارش این مقاله ، هزینه آزمایش آنتی بادی کرونر در برخی از مراکز بین 150 تا 200،000 است. در بیمارستان های دولتی ، هزینه آزمایش آنتی بادی کرونا در صورت داشتن بیمه حدود 30 تا 40 هزار تومان و در صورت نداشتن بیمه حدود 90 هزار تومان خواهد بود.

آخرین کلمه

آزمایش خون کرونر یا آزمایش سرولوژی نشان می دهد که فرد دارای سابقه کووید 19 است. محققان در حال حاضر نمی دانند که آیا وجود آنتی بادی ها به معنای مصونیت شما در برابر کووید 19 است و این ایمنی چقدر طول می کشد. آزمایش ایمنی یا مصونیت بعد از واکسیناسیون توصیه نمی شود ، زیرا حتی اگر واکسن شما کاملاً مثر باشد ، آزمایش آنتی بادی ممکن است منفی باشد و حتی آزمایش مثبت آنتی بادی نشانه مصونیت در برابر کرونا نیست.

منابع:

nih.gov

cdc.gov

mayoclinic.org

citymd.com

gavi.org

fda.gov

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *