۵/۷ میلیون دلار داروی ایرانی در سال ۱۴۰۰ به روسیه صادر شدمدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو ضمن تشریح وضعیت بازار صادراتی داروی ایران، گفت: ارزش صادرات داروی ایران به روسیه در سال گذشته حدود ۷.۵ میلیون دلار بوده است و بیشتر داروها از این کشور صادر شده است. ایران به روسیه داروهای بیولوژیک هستند.

دکتر. حسین سمولی در گفت وگویی با ایسناوی درباره وضعیت صادرات دارویی ایران گفت: باید توجه داشت که اهمیت صادرات غیرنفتی و نقش آن در بهبود تراز تجاری کشور بر کسی پوشیده نیست. صنعت داروسازی کشور یکی از صنایع فعال و مهم است که در سال های اخیر توانسته است با رشد قابل توجهی نیاز داخلی به دارو را در سطح قابل قبولی تامین کند. از سوی دیگر یکی از راهکارهای توسعه صنعت داروسازی در کشورمان با توجه به حجم بالای بازار دارویی جهان، توجه ویژه به صادرات محصولات تولیدی به کشورهای هدف است.

وی افزود: صادرات دارو دارای مزیت هایی از جمله کسب درآمد ارزی کشور و تسهیل چرخه تولید با امکان واردات مواد اولیه و مواد مورد نیاز است. همچنین صادرات دارو می تواند با افزایش مقیاس تولیدی که ایجاد می کند، هزینه های تولید را کاهش دهد، از سوی دیگر با حفظ بازار محصولات صادراتی، می تواند شرکت را به تولید تشویق کند تا الزامات کیفی و تناسب محصول را بهبود بخشد. خطوط تولید

افزایش ۳۰ درصدی صادرات دارویی ایران در سال گذشته

وی با بیان اینکه ایران یکی از کشورهایی است که در زمینه تولید دارو فعالیت گسترده ای داشته و موفقیت های زیادی کسب کرده است، گفت: با این حال تا رسیدن به جایگاه شایسته در کشور در زمینه صادرات دارو راه زیادی در پیش است. ارزش داروهای صادراتی از کشور در سال گذشته حدود ۶۰ میلیون دلار بوده که نسبت به سال قبل ۳۰ درصد افزایش داشته است. البته باید توجه داشت که این میزان تنها پنج درصد از ارزش بازار دارویی داخلی را نشان می دهد و این نشان دهنده پتانسیل صادرات محصولات دارویی تولیدی کشور است. همچنین این میزان صادرات در مقایسه با میزان صادرات سایر صنایع کشور، سهم ۰.۲ درصدی صنعت داروسازی در صنایع مختلف کشور را نشان می دهد.

مزایای صادرات دارو به ایران

وی با تاکید بر لزوم توجه ویژه به موضوع صادرات دارو با داشتن برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت برای نفوذ و صیانت از بازار دارویی تولیدی شرکت‌های ایرانی در بازارهای منطقه و سایر کشورها، گفت. : کشورهایی که زیرساخت تولید دارو ندارند و یا سهم تولید داخلی در مقایسه با بازار دارویی آنها ناچیز است، می توانند هدف خوبی برای صادرات شرکت های ایرانی باشند. همچنین با توجه به قوانین مالکیت معنوی و انحصار در تولید فرآورده های دارویی دارای حق ثبت اختراع در کشورهای عضو سازمان تجارت جهانی و عدم عضویت ایران در این سازمان، اولویت ویژه ای با شرکت های ایرانی داده شده است. در بازارهای بین المللی به ویژه داروهای بیولوژیکی و دارویی موجود است و با تکنولوژی بالا تولید می شود. این امر باعث می شود تا محصولات دارویی تولید شده در داخل کشور با قیمتی کمتر از قیمت برند اصلی کشورهای صادرکننده صادر شود.

شاملی با اشاره به کشورهایی که می توان داروهای ایرانی صادر کرد، گفت: ارزش بازار دارو در سوریه حدود ۳۰ میلیارد دلار است. در عین حال ارزش واردات محصولات دارویی روسیه که سیزدهمین واردات دارویی بزرگ در سال ۲۰۲۰ است معادل ۱۰.۷ میلیارد دلار است و امسال نیز محصولات دارویی چهارمین کالای وارداتی از روسیه بوده است. همچنین داروهای وارداتی به این کشور از آلمان ۱.۹۷ میلیارد دلار، سوئیس ۱.۲۹ میلیارد دلار، بلژیک ۸۶۴ میلیون دلار، هلند ۶۶۷ میلیون دلار و آمریکا ۵۰۳ میلیون دلار بوده است.

صادرات ۷.۵ میلیون دلاری داروی ایرانی به روسیه

وی ضمن صحبت درباره وضعیت صادرات دارویی ایران به روسیه، گفت: ارزش صادرات دارویی ایران به روسیه در سال گذشته حدود ۷.۵ میلیون دلار بوده که ۱۲.۵ درصد کل تولید کشور بوده است. بیشتر داروهایی که از ایران به روسیه صادر می شود داروهای بیولوژیک مانند اینترفرون بتا و فاکتور هفت است.

شاملی تاکید کرد: همزمان روابط دو کشور ایران و روسیه در حال هماهنگ شدن است با توجه به برنامه ریزی های انجام شده برای ساده سازی مراحل ثبت دارو و پذیرش مدارک ارائه شده توسط شرکت های ایرانی در روسیه، امیدواریم شاهد رشد چشمگیری در صادرات محصولات دارویی تولید روسیه باشیم.

در انتهای پیام