۳۱ هزار بهورز مسئول مراقبت های اولیه بهداشتی در روستاها / عامل امنیت شغلی بالا در «بهورز»مدیر گروه ستادی مرکز هماهنگی وزارت بهداشت به گستردگی خدمات شرکت بهروزان برای کاهش فاصله بین شاخص های سلامت در شهر و روستا اشاره کرد و توضیحاتی را ارائه کرد. وضعیت کاری بهروزان.

دکتر. محمدرضا رهبر در گفت وگویی با ایسناوی همزمان در روز بهورز با اشاره به شعار این روز «بهورز؛ تضمین سلامت و امنیت اجتماعی روستائیان» گفت: در حال حاضر ۳۱ هزار و ۱۴۸ بهروز در کشور فعال است اما بر اساس طرح توسعه. ، آیا برای رسیدن به بهترین شرایط ۴۳ هزار و ۱۲۸ بهروز داشته باشیم. البته جمعیت فعلی بهورز بیش از ۹۸ درصد روستاهای کشور را شامل می شود و بقیه روستاها کم جمعیت هستند.

شاخص ۹۸ درصدی دسترسی به مراقبت های اولیه بهداشتی در ایران

وی افزود: عدد ۹۸ درصد شاخص از نظر دسترسی به مراقبت های اولیه بهداشتی در مقایسه با سایر کشورها بسیار بالا است، این در حالی است که ایران از نظر جغرافیایی بسیار بزرگ است و بهورزان خدمات بهداشتی اولیه را ارائه می کند. مراقبت از این افراد

جزئیات اجرای «طرح گسترش» نظام سلامت

وی درباره «طرح توسعه» توضیح داد: این طرح ساختار سیستم شبکه را تعریف می کند و می گوید در قالب پیکربندی سرویس، چند واحد خدماتی باید مستقر شوند و پرسنلی که باید برای ارائه خدمات در قالب حضور داشته باشند. سیستم انتقال باید در اختیار مردم قرار گیرد. اولین سطح ارائه خدمات در «طرح توسعه» خانه های بهداشت روستایی و خانه های بهداشت شهری است. در سطح دوم خدمات، مراکز خدمات بهداشتی درمانی روستایی، شهری و روستایی وجود دارد. بهورزان در مراکز بهداشتی درمانی بهورزان و ایستگاه های شهرستان فعالیت می کنند. در مراکز خدمات جامع سلامت علاوه بر پرستاران یا مراقبین سلامت، پزشکان و اعضای تیم پزشکی شامل ماماها، مراقبین سلامت، کارشناسان بهداشت محیط، کارشناسان بهداشت حرفه ای، کارشناسان بهداشت روان و دندانپزشکان نیز حضور دارند. در سطح سوم ارائه خدمات، خدمات خصوصی در کلینیک ها و بیمارستان های خصوصی ارائه می شود. سمت دستیار پزشکی اجرای «طرح گسترش» سطح اول و دوم ارائه خدمات را بر عهده دارد.

دکتر. رهبر در ادامه سخنان خود گفت: سند تقویت نظام پیوند یک سند عملیاتی برای تقویت پیوند سلامت است که بخشی از سند در بخش های گسترش و برخی بخش ها مانند گسترش پوشش خدمات، نظام پرداخت تشریح شده است. ، بهبود نیروی انسانی ترویج مشارکت عمومی و غیره برای بهبود فرآیندها. سند بهبود سیستم شبکه راهی برای تقویت معماری سیستم شبکه و تقویت عملیات برای بهبود شاخص‌های دسترسی، عملکرد و عملکرد است.

وی خدماتی را که بهروزان به مردم ارائه می کند، عنوان کرد: مراقبت از بیماری های عفونی و غیر واگیر، سلامت خانواده و جمعیت، بهداشت حرفه ای، بهداشت دهان و دندان و بهداشت روان، مراقبت های دوران بارداری، ایمن سازی و …. ، خدمات ارائه شده توسط بهورزان به مردم.

۱۸ هزار خانه پزشکی فعال در سراسر کشور

وی درباره تعداد مراکز بهداشتی درمانی کشور نیز گفت: حدود ۱۸ هزار مرکز بهداشتی درمانی فعال در کشور داریم. اکنون با توجه به جمعیت روستا در هر مرکز بهداشت تعدادی پرستار مشغول به کار هستند. به طور معمول، افراد کمتر یا مساوی هزار نفر می توانند تحت پوشش یک ارائه دهنده خدمات درمانی قرار گیرند، البته با تعداد فعلی ارائه دهندگان خدمات سلامت. ما به ازای هر هزار نفر بیش از یک کارمند خدمات درمانی داریم.

وضعیت شغلی بهروزان چگونه است؟

مدیر گروه ستادی مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت در پاسخ به این سوال که آیا کارکنان از امنیت شغلی برخوردار هستند یا خیر، گفت: در بخش های مختلف کارکنان با توجه به شاخص ها، کارکنان دارای امنیت شغلی هستند. بهترین و بالاترین امنیت شغلی؛ چون درصد نیروهای رسمی ما از بهروزان بیشتر است. نظام سلامت تلاش می کند تا بهورز روستا از ابتدا کارمند رسمی یا پیمانکار باشد. بنابراین این افراد از امنیت شغلی بالایی برخوردارند و قراردادشان کار دولتی و رسمی است. تعداد پیمانکاران ثروتمند کمتر است. در حال حاضر ۳۱ هزار و ۱۴۸ نفر در حوزه سلامت، ۲۶ هزار و ۷۴۸ نفر به صورت رسمی و قراردادی و تعداد افراد دارای قرارداد کار تعریف شده ۴۴۰۰ نفر است.

وی تاکید کرد: مجوز کار از طریق اتحادیه امور مدیریت کار به وزارت بهداشت داده می شود اما همیشه زمانی که مجوز داده می شود. از آنجایی که ارائه خدمات روستایی در اولویت بود، حداکثر جذب نیرو را به بهرزان اختصاص دادیم دلیل این امر چند سیاست است.

سیاست های وزارت بهداشت برای جذب بهورز

وی افزود: سیاست اول ایجاد دسترسی برای فقرا و روستاییان است. سیاست دوم این است که در شهر امکان استفاده از بخش خصوصی برای ارائه خدمات وجود دارد، اما در روستا این امکان کم است. بنابراین تلاش ما این است که از روستایی که دولت برای آن کار می کند به عنوان ارتش استفاده کنیم و در قالب قرارداد رسمی این کار را انجام می دهیم.

دکتر. راهبر درباره خدمات ارائه شده توسط بهورزان در زمان شیوع کووید ۱۹ گفت: بهورزان به عنوان مهمترین عامل در پیشگیری از کرونا عمل کرد. در روستا مردم به صورت مراقبت فعال خدمات دریافت می کنند و مردم روستا به بهورز و مرکز بهداشت دسترسی دارند، به همین دلیل بهورز این امکان را دارد که آموزش های اولیه لازم را برای مردم در مورد کووید-۱۹ به مردم ارائه دهد. ۱۹. یک آزمون شفاهی یا عملی (آزمون) در خصوص انتقال کووید ۱۹ در بین اهالی روستا انجام شد. در ابتدای شیوع کرونا تقریباً همه روستائیان برای ورود به بهورزان آموزش دیدند. بخش سوم وظیفه بهورزان در حوزه کرونا، اندیشیدن تدابیری برای قرنطینه افراد مبتلا و جلوگیری از انتقال ویروس به دیگران بود. چهارمین قسمت از ماموریت بهروزان بازدید از اماکن برای پیشگیری و کنترل اماکن بود. اصولاً با این فعالیت‌ها، بهورزان تا حدودی شیوع را کنترل کرده و بار آلودگی را کاهش داده‌اند و در نتیجه فشار بر سیستم بهداشت و درمان را کاهش داده‌اند.

تذهیب نام «بهورز» در ادبیات علمی سلامت بین‌المللی

وی با بیان اینکه بهورزان یکی از مهمترین بخش های بهورزان در کشور هستند، گفت: این افراد در تمام روستاها در حال انجام خدمات هستند. بهورزان ها به قدری در شاخص های بهداشت روستایی تأثیرگذار هستند که سازمان بهداشت جهانی، بهورزان ها را به عنوان نمونه ای از ارائه دهندگان خدمات چند حرفه ای در جهان معرفی می کند. در بسیاری از منابع منتشر شده توسط سازمان بهداشت جهانی بهورز با همین نام ذکر شده است. در واقع بهورز در ادبیات علمی بهداشت جهان با همان نام بهورز شناخته می شود. ایران یکی از منحصربفردترین کشورهایی است که توانسته بیش از ۹۸ درصد خدمات اولیه بهداشت و درمان را با استفاده از بهورز ارائه دهد.

وی تاکید کرد: بهروزان با کار و زندگی مردم پیوند خورده و حاصل سازمان دهی است. این بومیان روستا برگزیده شده اند و از مسائل فرهنگی و رفتار اجتماعی آگاهی عمیقی دارند و با مردم دوست هستند. بهورزان باهوش ترین افراد و آماده انجام خدمات هستند. این افراد توانایی تقویت جامعه و توسعه همکاری های خارجی را دارند، یعنی می توانند از مراکز روستایی برای کنترل مسائل خطرناک روستا استفاده کنند. مثلا می توانند طرح بهداشت کشاورزی را اجرا کنند و در جهاد کشاورزی روستا شرکت کنند.

بهورز; عاملی در کاهش فاصله بین شاخص های سلامت شهری و روستایی

وی افزود: بر این اساس از منابع مختلف نقل شده است که بهورزان در ۴۰ سال گذشته نقش موثری در افزایش امید به زندگی، کاهش مرگ و میر مادران، بهبود وضعیت سلامت و شاخص های بیماری و … داشته است. سازمان بهداشت جهانی بهبود شاخص های بهداشتی در روستاهای ایران و کاهش فاصله شاخص های بهداشتی شهر و روستا را مرهون عملکرد بهرزان می داند.

وی ضمن صحبت درباره نظام آموزش پزشکی در کشور گفت: این نظام با نظام آموزشی عادی متفاوت است. پرستاران از طریق یک فرآیند آموزشی بر اساس شرح وظایف آموزش می بینند. یعنی در مدت دو سال دقیقاً به آنها آموزش داده می شود که وظیفه آنها چیست. به عنوان مثال، خدمات مبارزه با بیماری های خاص در نظام سلامت طراحی می شود، معاونت بهداشتی که متولی آموزش پزشکان است، این خدمات را به درستی آموزش می دهد، بر این اساس کیفیت بهورزان افزایش می یابد.

در انتهای پیام