۳ نکته برای رساندن کلسترول بالا به محدوده طبیعی کلسترول

اگر تشخیص داده شده است که کلسترول بالایی دارید و می خواهید به محدوده طبیعی کلسترول خود بازگردید، خبر خوب این است که می توان بدون استفاده از داروهای استاتین این کار را انجام داد. استاتین ها نسخه معمولی هستند که برای کنترل کلسترول مورد استفاده قرار می گیرند، اما عوارض جانبی جدی زیادی به همراه دارند، بنابراین اگر به شما توصیه شده است که آنها را مصرف کنید، واقعاً به دقت فکر کنید.

محدوده طبیعی کلسترول نباید فقط کلسترول کل شما باشد، بلکه باید به اجزای مجزای تشکیل دهنده رقم کل نگاه کنید که LDL و HDL هستند. محدوده طبیعی کلسترول برای آنها باید بر حسب میلی گرم (میلی گرم) کلسترول در دسی لیتر (dl) اندازه گیری شود و به شرح زیر است:

  • مجموع = تا ۱۹۹ میلی گرم در لیتر
  • LDL = تا ۱۲۹mgdl
  • HDL = کمتر از ۳۵ میلی گرم در لیتر نیست

بنابراین در نهایت آنچه ما به دنبال انجام آن هستیم افزایش HDL، کاهش LDL و همچنین باید سطح تری گلیسیرید خود را نیز پایین نگه داریم. در زیر ۳ نکته برای کمک به دستیابی به این هدف آورده شده است.

  1. ماهی روغنی بخورید – ماهی های روغنی سرشار از امگا ۳ هستند و یکی از راه هایی که می تواند به آن کمک کند کاهش میزان تری گلیسیرید تولید شده در بدن است. این مهم است زیرا نه تنها HDL LDL را پاک می کند، بلکه باید با تری گلیسیریدها نیز مقابله کند و هر چه بیشتر با آنها مقابله کند، کمتر رایگان برای پاک کردن LDL وجود دارد.
  2. فست فود را کنار بگذارید – منظور من از فست فود فقط غذاهایی نیست که از فست فودها خارج می کنید، بلکه غذاهای از پیش آماده بسته بندی شده، کلوچه ها و چیپس سیب زمینی را نیز در نظر می گیرم. دلیل این امر این است که آنها حاوی چربی ساخته شده از روغن گیاهی هیدروژنه (چربی ترانس) هستند و این چربی LDL را افزایش می دهد و HDL را مهار می کند. غذاهای حاوی روغن های هیدروژنه برای سلامتی شما وحشتناک هستند، بنابراین همیشه بررسی کنید که آیا حاوی این چربی است یا در آن پخته شده است.
  3. حرکت کنید – ورزش یک راه فوق العاده برای رساندن کلسترول شما به محدوده طبیعی کلسترول است. با این حال، نگران انجام فعالیت‌های شدید نباشید، اگر می‌توانید کاری مانند پیاده‌روی سریع یا شنا را به مدت سی دقیقه در روز انجام دهید، تأثیر مثبتی بر سلامت شما خواهد داشت.

علاوه بر این سه نکته، اکنون علاقه فزاینده ای از سوی افرادی که به دنبال استفاده از مکمل ها برای بازگرداندن کلسترول خود به محدوده طبیعی کلسترول هستند، وجود دارد. وقتی در نظر بگیرید که برخی از آنها می توانند به اندازه استاتین ها مؤثر باشند، اما بدون عوارض جانبی، واقعاً جای تعجب نیست.

سریعترین رژیم لاغری