گوترش: بحران جهانی سه جانبه به دلیل تهاجم روسیه فوران کرددبیرکل سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای که در صدمین روز از جنگ اوکراین صادر کرد، گفت: این درگیری تاکنون جان هزاران نفر را گرفته، خسارت‌های بی‌شمار، میلیون‌ها نفر را آواره کرده و منجر به نقض غیرقابل قبول حقوق بشر و شعله‌ور شدن سه مرحله شده است. بحران جهانی: “- غذا، انرژی و امور مالی – فشار بر آسیب پذیرترین افراد، کشورها و اقتصادها.

به گزارش ایسنا به نقل از سایت صدای اوکراین، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: از اولین روزهای جنگ علیه اوکراین که از ۲۴ فوریه آغاز شد، سازمان ملل متحد از مردم اوکراین در حل بحران حمایت می کند. پیامدهای انسانی از جنگ علیه اوکراین او همچنین برای تهدید و اثرات بلندمدت درگیری های جاری و تشدید درگیری ها در کشور، منطقه و جهان مبارزه کرد.

دبیرکل سازمان ملل تاکید کرد که حل این مناقشه مستلزم گفتگو و مذاکره است. گوترش گفت: به محض اینکه هر دو طرف با حسن نیت برای پایان دادن به این جنگ تلاش های دیپلماتیک انجام دهند، این به نفع اوکراین، روسیه و جهان است. سازمان ملل آماده حمایت از همه این تلاش ها است.

ولودیمیر زلینسکی، رئیس جمهور اوکراین گفت که کی یف برای شرکت در مذاکرات آماده است، اما ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را متهم کرد که تمایلی به شرکت در این مذاکرات ندارد.

انتهای پیام/