گزارش انجمن نوردکاران فولادی برای افزایش قیمت و مواد اولیهدبیر انجمن نوردکاران فولادی با توجه به صنعت نسبت به افزایش شدید قیمت و ارزیابی مواد اولیه فولاد به دنبال جنگ روسیه و روسیه، تعیین قیمت شمش بر اساس ۹۰ درصد قیمت جهانی در شرایط تحریم، اقتصادی و جنگ نوسانات و همچنین جنگ فعلی در حوزه CIS. (هی افزایش قیمت جهانی را بسیار محتمل می‌کند) بدون دلیل دانست.

به گزارش ایسنا، اباذر براری در نامه‌های خطاب به محمد مخبر- معاون اول جمهوری- در این رابطه

” پیرو نامه شماره ۶۰۶-۹۹۴ / ۹ بهمن ۱۴۰۰ ف تاریخ و عطف به دستور حضرتعالی مبنی بر ثبات قیمت ها و افزایش و فشار مضاعف به مصرف کننده نهایی در فناوری های کلان دولت سیزدهم، با عنایت بر تاثیر بازار جهانی بر صنایع فلزی علیرغم. جستجوی دولت در خصوص عدم تاسی از قیمت‌های بین‌المللی در خصوص صنایعی که دارای مجموعه کامل داخلی هستند

. اختلاف قیمت شمش و میلگرد وفق جدول پیوست در بورس کالا در چند ماه گذشته به حدود شش درصد و گاهی کمتر. با توجه به آخرین قیمت خرید شمش در بورس کالا با قیمت ۱۳ هزار و ۶۰۰ تومان به ازای هر کیلو به انضمام هزینه حمل، شمش در کارخانه نورد ۱۳ هزار و ۸۵۰ تومان به ازای هر کیلو تحویل می شود. وفق استعلام گرفته شده از اعضای این انجمن در ویژه هزینه تولید هر کیلو محصول نوردی، ۱۰۰۰ هزار تومان است که با احتساب ۱۱ تا ۱۴ درصد سود متعارف و تصویب شده در ستاد تنظیم بازار (۶۰/۳۳۱۷۷۵ تاریخ صورتجلسه شماره ۱۷ اسفند ۱۳۹۸) قیمت میلگرد می‌بایست ۱۶ هزار و ۳۵۰ تا ۲۰ هزار و ۷۹۰ تومان باشد.

. قیمت شمش حوزه GIS مندرج در نشریه متال بولتن مجموعه بین ۳۰ تا ۵۰ دلار بالاتر از قیمت شمشیر است که این اختلاف مربوط به تحریم ها و شرایط بسیار تغییر می کند پول و عدم گشایش یا برای صادرکنندگان ایرانی است.

۰۳ قیمت شمش متال بولتن به صورت FOB است . در تصویری از قیمت‌های پایه در بورس کالا به صورت تولید درب کارخانه است. حدود پنج تا ۱۰ دلار هرتن هزینه ارسال تا درب کارخانه تولیدی، هم به قیمت پایه شمش اضافه می‌شود.

تعیین قیمت شمش بر اساس ۹۰ درصد قیمت جهانی آن در شرایط تحریم و اقتصادی جنگ و نوسانات نرخ ارز و شرایط جنگ فعلی در حوزه CIS که افزایش قیمت های جهانی را بسیار محتمل می کند، توجیه نمی کند.

بر این اساس خواهشمند است سفارش از طریق وزارت محترم صمت و بورس کالا تدابیر لازم در این خصو را بفرمایید. ”

رونوشت این نامه برای سیدرضا فاطمی‌امین (وزیر صنعت، معدن و تجارت) و حامد سلطان‌نژاد میر.

انتهای پیام