کوآنزیم Q10، درد عضلانی و استاتین ها، آیا با هم مرتبط هستند؟

میلیون ها آمریکایی برای کاهش سطح کلسترول خون خود دارو مصرف می کنند. هر روز اخبار، مقالات مجلات و تبلیغات تلویزیونی را می بینید که از خطرات کلسترول LDL (بد) بالا و اهمیت پایین آوردن این سطوح تا حد ممکن صحبت می کنند. در واقع، پرفروش ترین داروی جهان، داروی کاهش دهنده کلسترول، لیپیتور است. داروهای دیگر در همان کلاس «استاتین‌ها» که برای کاهش کلسترول طراحی شده‌اند عبارتند از Zocor، Vytorin، Crestor، Pravachol، Lescol و Mevacor، که دومی به‌عنوان لواستاتین عمومی نیز در دسترس است.

یکی از عوارض جانبی که بسیاری از مردم در مورد آن شنیده اند، درد و ضعف ماهیچه ای است که گاهی اوقات با داروهای گروه “استاتین” رخ می دهد. اگر درد یا ضعف عضلانی را تجربه کردید که در نتیجه استفاده بیش از حد نیست، باید فوراً به پزشک خود اطلاع دهید تا بتواند یک بیماری جدی، اما بسیار نادر مانند رابدومیولیز را رد کند. این وضعیت باعث می‌شود که ماهیچه‌ها پروتئین زیادی نشت کنند که به کلیه‌ها آسیب می‌زند و منجر به نارسایی کلیه می‌شود. اکثریت قریب به اتفاق بیماران مبتلا به درد و ضعف عضلانی در مطب من هیچ نشانه ای از رابدومیولیز ندارند. در واقع، آنقدر نادر است که من شخصاً در طول ۲۵ سال به عنوان پزشک، موردی را که توسط داروهای استاتین ایجاد شده باشد، ندیده‌ام. هنگامی که بیمار “استاتین” خود را قطع می کند، درد عضلانی به سرعت ناپدید می شود.

شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد بسیاری از عوارض جانبی مربوط به ماهیچه های کلاس استاتین می تواند ناشی از کمبود استاتین در کوآنزیم Q10 باشد. هنگامی که تولید کلسترول را مهار می کنید، تولید کوآنزیم Q 10 را نیز مهار می کنید. از آنجایی که CoQ-10 در هر سلول بدن شما، از جمله ماهیچه هایی مانند قلب شما یافت می شود، یک عنصر حیاتی در تولید انرژی در سلول های شما است. . این چیزی است که به آن “مواد مغذی ضروری” می گویند. اگر کمبود CoQ-10 دارید، سلامت کلی خود و به طور خاص سلامت قلب و عروق خود را تهدید می کنید.

نشان داده شده است که مکمل‌های کوآنزیم Q10 بسیاری از عوارض جانبی استاتین‌ها یا سایر داروها را کاهش داده یا از آن جلوگیری می‌کند. مکمل‌های CoQ-10 هنگامی که با بسیاری از رژیم‌های درمانی مختلف برای بیماری‌هایی مانند نارسایی احتقانی قلب، بیماری پارکینسون، فیبرومیالژیا، بیماری لثه و حتی قبل از عمل جراحی برای بهبود بهبود و بهبودی ترکیب شوند، برای سلامت فرد مفید هستند.

پزشک شما می‌تواند آزمایش‌های خونی را برای سطوح CoQ-10 انجام دهد، مانند آزمایش‌هایی که توسط آزمایشگاه Spectracell ارائه می‌شود. از طرف دیگر، با توجه به مزایای نشان داده شده در بسیاری از مطالعات مختلف، می توانید یک مکمل CoQ-10 با کیفیت خوب برای اضافه کردن به رژیم درمانی خود برای فشار خون، کلسترول و دیابت پیدا کنید. از آنجایی که استاتین ها و سایر داروهایی که برای کاهش کلسترول استفاده می شوند ممکن است عوارض جانبی بالقوه تغذیه ای دیگری داشته باشند، مکملی را در نظر بگیرید که به طور خاص برای جایگزینی مواد مغذی تحت تاثیر داروهای خاص طراحی شده است.