کم خونی فقر آهن در ورزشکاران

دسته‌بندی نشده


آهن یک ماده معدنی ضروری است که در متابولیسم انرژی ، اکسیژن رسانی ، عملکرد شناختی و سیستم ایمنی بدن نقش دارد. تقریباً دو سوم آهن بدن در هموگلوبین موجود در گلبول های قرمز است و فریتین و میوگلوبین کمتر است.
بدن نمی تواند آهن مورد نیاز خود را تولید کند ، بنابراین آهن مورد نیاز ما را با غذا یا مکمل ها جذب می کند. کمبود آهن باعث کم خونی فقر آهن می شود.

دوز روزانه آهن برای بزرگسالان توصیه می شود:

مردان: 8 میلی گرم در روز
زنان: 18 میلی گرم در روز (قبل از یائسگی)

کم خونی فقر آهن در ورزشکاران:

با افزایش نیاز به آهن در ورزش ، ورزشکاران در برابر کمبود آهن بسیار آسیب پذیر هستند. بنابراین ، آنها باید از هر فرصتی برای تأمین منابع آهن از طریق غذا استفاده کنند.
برخی از ورزشکاران در معرض خطر کمبود آهن عبارتند از:

  • زنان ورزشکار (به دلیل از دست دادن آهن در دوران قاعدگی)
  • ورزشکاران استقامتی ، از جمله آنهایی که در ارتفاع تمرین می کنند (به دلیل نیاز زیاد به اکسیژن)
  • گیاهخواران و گیاه خواران (زیرا آهن کمتری از طریق منابع گیاهی جذب می شود)
  • ورزشکارانی که دسترسی کمتری به غذا دارند

بیایید با: تبلت Iron Plus Health Brest آشنا شویم

نارسایی کمبود آهن
سطح پایین آهن اغلب با علائم خستگی و کسالت همراه است. برای ورزشکاران ، این مشکل می تواند در توانایی پاسخگویی یا سازگاری با محرک ها با کاهش ورزش و کاهش عملکرد یا مهار خود را نشان دهد.
مراحل اولیه کمبود آهن ، معروف به کم خونی فقر آهن (IDNA) ، زمانی رخ می دهد که ذخایر فریتین بدون تأثیر قابل توجهی بر تراکم هموگلوبین کاهش می یابد. شدیدترین مرحله ، معروف به کم خونی فقر آهن (IDA) ، زمانی اتفاق می افتد که ذخایر آهن و هموگلوبین کاهش می یابد.

چگونه کم خونی فقر آهن را درمان کنیم؟

درمان کمبود آهن شامل انواع رژیم های غذایی ، مکمل های خوراکی آهن و تزریق آهن داخل وریدی است. افزایش مصرف آهن با رژیم غذایی اولین و بهترین درمان برای کمبود آهن است. منابع آهن به دو دسته هم (منابع حیوانی) و غیر هم (منابع گیاهی) تقسیم می شوند.
مکمل های خوراکی آهن یک روش درمانی هستند و معمولاً به صورت نمک های آهن مانند فومارات آهن ، سولفات آهن یا گلوکونات آهن تهیه می شوند.
محصولات گلوکونات آهن حاوی 100 میلی گرم آهن روش استاندارد درمان کمبود آهن است. محتوای آهن موجود در این ضمیمه باید بررسی شود تا از دوز مورد نظر اطمینان حاصل شود.
اگر نمک های آهن توسط ورزشکاران تحمل نشود ، ممکن است از آماده سازی آهن با کنترل آزاد شده استفاده شود.
تزریق داخل وریدی آهن فقط باید پس از مشورت با متخصص انجام شود. این نوع تزریق در کم خونی فقر آهن (IDA) استفاده می شود ، یعنی زمانی که ذخایر فریتین و هموگلوبین کاهش می یابد.

برگزار کننده: زهرا محبی (کارشناس تغذیه)
منبع: مکمل ورزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *