کمیته های منطقه ای احیای دریاچه ارومیه تعیین شدندایسنا/ آذربایجان غربی استاندار آذربایجان غربی با اشاره به تصمیم دولت برای احیای دریاچه ارومیه گفت: کمیسیون های منطقه ای ویژه احیای دریاچه تعیین شده و از هفته آینده کار خود را در مناطق مختلف آغاز می کنند.

محمدصادق معتدیان امروز ۲۸ شهریورماه در حاشیه بازدید از طرح های اداره کل منابع طبیعی و مدیریت آب آذربایجان غربی برای جلوگیری از ریزگردها در حاشیه دریاچه ارومیه گفت: این کمیته ها برنامه های لازم را برای احیای بازگشت ارائه خواهند کرد. دریاچه ارومیه با رویکردی منحصر به فرد مورد بررسی و تایید قرار می گیرد. و اطلاع رسانی شد.

وی ادامه داد: طرح همه دستگاه های دست اندرکار احیای دریاچه ارومیه باید به صورت دقیق تعریف و مطابق برنامه اجرا شود.

دبیر ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه در رابطه با اقدامات انجام شده برای کنترل ریزگردها در حاشیه دریاچه ارومیه افزود: بیش از ۲۵۰۰ هکتار گونه مقاوم قابل کشت در شرایط دریاچه ارومیه وجود دارد. اضافه شده است. برای کنترل شن و ماسه ریز و گرد و غبار کاشته می شود که نقش موثری نیز دارد.

وی با بیان اینکه برای مدیریت رواناب بیش از ۲۸۰۰ پروژه تعریف و اجرا شده است، افزود: ۱۶۰ کیلومتر باد غیر زنده نیز در حاشیه دریاچه ارومیه برای مهار ریزگردها اجرا شده است.

معتمدیان با تاکید بر اینکه کانون های ریزگردها باید به دقت مورد بررسی قرار گیرند، یادآور شد: کنترل خوب گرد و غبار یکی از دغدغه های ساکنان و روستاهای حاشیه دریاچه ارومیه است که به زودی اقدامات لازم در این راستا انجام می شود.

استاندار آذربایجان غربی همچنین بر افزایش اندک طرح های ریزگردها برای احیای دریاچه ارومیه تاکید کرد و گفت: در این زمینه اعتبارات لازم از سوی دولت تخصیص می یابد.

در انتهای پیام