کمیته جدید علوم کرونا استفاده از “ماسک” را توصیه می کنددبیر کمیته تحقیقات و تحقیقات کمیسیون ملی پیشگیری از کووید-۱۹ با اشاره به شرایط کنترل شده عروق کرونر کشور و کاهش عوارض و مرگ و میر، نحوه استفاده از ماسک بیماری فعلی را تشریح کرد. .

دکتر در گفت وگو با ایسنا، مسعود یونسیان وی گفت: از ابتدای وقوع فاجعه بسته به شرایط روز تصمیمات خود را گرفته ایم، اکنون باید در نظر داشته باشیم که هر توصیه ای از سوی کمیته تحقیقاتی بر اساس معیارهای کنترل کرونا است. اساس وضعیت فعلی است. بنابراین اگر شرایط تغییر کند، توصیه ها همان خواهد بود. روزی روزگاری خبرنگاری اعلام کرد که همه ماسک زده اند. حالا که مدارک را پشت سر گذاشته ایم، می گوییم مردم در شرایط خاص ماسک بزنند. حالا اگر در چند روز آینده شرایط تغییر کند، دستورالعمل ها به روز شده و باید حرکت کنیم.

وی افزود: خوشبختانه در حال حاضر تغییر چشمگیری در کشور ایجاد نشده و فوت ما نیز قابل توجه نیست و به نظر می رسد زمان مناسبی برای بهبود فعالیت های عادی ما باشد. در غیر این صورت ممکن است با مسائل مالی، پزشکی، بهداشتی و … مواجه شویم. ضرر – زیان؛ مثلا کسانی که در این شرایط نیاز به جراحی یا بیمارستان و … دارند باید با خیال راحت کار خود را انجام دهند.

یونسیان ادامه می دهد: توصیه می شود برخی افراد به استفاده از ماسک ادامه دهند. یکی از این گروه ها کارکنان بهداشتی و درمانی هستند. از آنجایی که بسیاری از بیماران با آنها مواجه می شوند، که ممکن است برخی از آنها بیماران بدون علامت باشند، همچنان توصیه می شود متخصصان بهداشت از ماسک های صورت استفاده کنند. همچنین توصیه می‌شود افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف یا سن هستند، که معمولاً سیستم ایمنی را ضعیف می‌کنند و مستعد ابتلا به بیماری‌های عروق کرونر قلب هستند، همچنان از ماسک استفاده کنند.

وی ادامه داد: در عین حال با توجه به اینکه بیماران بدون علامت مبتلا به بیماری عروق کرونر قلب نیز در جامعه حضور دارند. هرازگاهی علائم آنها ظاهر می شود یا ممکن است هیچ وقت علائمی نداشته باشند، اما ویروس در بدن آنها وجود دارد و می تواند به دیگران منتقل شود، بنابراین مکان های شلوغی که نمی توان آنها را از هم جدا کرد و محیط خوبی ندارد. راه هوایی توصیه می شود از ماسک استفاده شود تا خود را حمل نکنند، در صورت داشتن خوردگی بدون علامت آن را به دیگران منتقل نکنید.

یونسیان خاطرنشان کرد: لازم به ذکر است که این اتفاق در افراد مبتلا به بیماری عروقی بدون علامت رخ نمی دهد، اما می تواند به افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند یا سن دارند منتقل شود، این افراد ممکن است دچار مشکل شوند. بنابراین در مناطق پر تراکم مانند اتوبوس، داخل و خارج شهر، تراکم بالا، داخل قطار، هواپیما و … استفاده از ماسک را ادامه دهید. با این حال، در مناطقی که تراکم جمعیت کم است و هوا می تواند به خوبی برقرار شود، استفاده از ماسک ممکن است برای افراد سالم ضروری نباشد.

وی گفت: در این صورت نباید جامعه را خسته کنیم. زیرا این خطر وجود دارد که افراد در صورت نیاز خسته شوند و پروتکل های بهداشتی را رعایت نکنند. توصیه روانشناس بر این اساس استوار است که در جاهایی که خطر بیشتر است، می توانیم توجه خود را تقویت کنیم و اگر شواهد نشان داد که خطر کم است، می توانیم سفتی خود را کاهش دهیم.

انتهای پیام/