کلسترول و بیماری های قلبی – چگونه با آن مقابله کنیم؟

کلسترول – کلمه وحشتناکی است که اکثر هندی ها آن را نشانه ای از مشکلات قلبی می دانند. با این حال این کاملا درست نیست. کلسترول یک ماده مومی شکل و چرب است که در سلول های بدن وجود دارد. در انواع خاصی از مواد غذایی یافت می شود و در بدن نیز تولید می شود. برای بدن ضروری است تا بتواند ویتامین D، هورمون ها و سایر عوامل مورد نیاز برای هضم غذا را بسازد.

مانند هر چیز دیگری، کلسترول اضافی برای بدن مضر است و علت اصلی بسیاری از بیماری های قلبی عروقی است. اما آنچه واقعاً مضر است این است که هیچ نشانه قابل مشاهده ای برای تشخیص اینکه فردی کلسترول خون بالایی دارد وجود ندارد. مانند سم آهسته، می تواند از درون به بدن شما آسیب برساند تا زمانی که یک روز متوجه آن شوید، شاید پس از آسیب جدی به سیستم شما.

کبد ۸۰ درصد کلسترول مورد نیاز را تولید می کند و مابقی آن از طریق غذا در اختیار بدن قرار می گیرد. مانند غذاهای مشتق شده از محصولات حیوانی مانند پنیر، گوشت، مرغ، ماهی.

لیپوپروتئین ها کلسترول را در خون حمل می کنند. چهار نوع لیپوپروتئین در بدن وجود دارد:

  • لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) یا “کلسترول خوب”

  • لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) یا “کلسترول بد”

  • لیپوپروتئین های با چگالی بسیار کم (VLDL) که اشکال واقعا بد کلسترول هستند.

  • شیلومیکرون ها در واقع دارای کلسترول بسیار کمی هستند اما مقدار زیادی چربی مضر دیگری به نام تری گلیسیرید دارند.

چه کسی ایمن است؟

مردم اغلب خود را فریب می دهند تا باور کنند که نمی توانند به بیماری خاصی مبتلا شوند. به طور مشابه با کلسترول. زنان معتقدند که نمی توانند کلسترول بالا داشته باشند. فقط مردان احتمالاً آن را دارند. برخی معتقدند که تنها زمانی که به پنجاه سالگی می رسند، باید نگران کلسترول باشند. حتی برخی فکر می کنند که لاغر بودن بلیط امن آنهاست. متأسفانه همه آنها اشتباه می کنند. هر کسی ممکن است کلسترول بالا داشته باشد.

در واقع باید بعد از ۲۰ سالگی شروع به بررسی برای آن کرد. با ظهور گوشی‌های هوشمند و رایانه‌ها، نسل جوان سبک زندگی بی‌تحرکی را در پیش گرفته است که در آن ورزش به انگشت شست روی صفحه‌نمایش تلفن‌هایشان کاهش یافته است. انتخاب های غذایی نیز از غذاهای ساده اما سالم به غذاهای آغشته به کره و تزئین شده با پنیر اضافی تغییر کرده است. آنها را در معرض خطر بالاتر کلسترول قرار می دهد.

اگر اضافه وزن دارید یا سابقه کلسترول بالا در خانواده دارید یا از بیماری های دیگری مانند دیابت رنج می برید، باید بیشتر مراقب باشید. افراد سیگاری یا چاق نیز باید به طور مرتب آزمایش شوند.

غذاهای گناهکار

یک رژیم غذایی سالم برای قلب و ورزش فراوان می تواند به شما در کنترل کلسترول بیش از حد کمک کند. از مصرف غذاهایی با چربی های اشباع بالا اجتناب کنید. حیوانات مانند گوشت گوساله تولید می کنند. گوشت خوک، گوشت گاو، تخم مرغ، شیر و پنیر مظنونان معمول هستند.

روغن نارگیل، روغن نخل یا کره کاکائو به همان اندازه مقصر هستند. و در نهایت ماچ های مورد علاقه شما مانند کوکی ها و چیپس ها سرشار از چربی اشباع شده هستند. تا حد امکان از این موارد دوری کنید.

نشانه ها چیست؟

کلسترول بالا یک بیماری پنهان است. هرگز علائمی را نشان نمی دهد. اکثر مردم تنها زمانی متوجه آن می شوند که منجر به یک نگرانی جدی تری مانند سلامتی شود

  • حمله قلبی – ناشی از انسداد عروق قلب است

  • آنژین – درد ناشی از باریک شدن عروق

  • سکته مغزی – ناشی از انسداد در شریان های گردن یا مغز است

  • درد در راه رفتن – ناشی از انسداد در یک شریان ساق پا

چه می توانم بکنم؟

آزمایش منظم می تواند به تشخیص و درمان کلسترول بالا کمک کند.

با توجه به سبک زندگی هندی، پزشکان پیشنهاد می کنند که اولین آزمایش شما باید در سن ۲۰ سالگی انجام شود تا سطح پایه کلسترول مشخص شود و سپس هر ۵ سال یک بار آزمایش انجام دهید. اگر سابقه خانوادگی یا سایر بیماری ها یا شیوه زندگی همانطور که در بالا ذکر شد دارید، باید بیشتر آزمایش کنید.

بزرگسالان مبتلا به بیماری های عروق کرونر باید حداقل یک بار در سال آزمایش شوند، به طور مشابه برای کسانی که از دیابت و فشار خون بالا رنج می برند.

پانل لیپید و پروفایل لیپیدی رایج ترین آزمایشات برای بررسی سطح کلسترول هستند که تقریباً در تمام مراکز تشخیصی می توانید انجام دهید. اما اگر به پزشک خود مراجعه کنید، پس از معاینه فیزیکی، ممکن است آزمایش‌های دیگری را نیز پیشنهاد کند.

پیروی از یک سبک زندگی سالم و انجام منظم آزمایش های تشخیصی پیشگیرانه، کلید لذت بردن از یک زندگی سالم خوب و دور نگه داشتن سایر مشکلات سلامتی ایجاد شده با کلسترول است.

سالم زندگی کنید تا از زندگی کامل لذت ببرید!!