کلسترول بالا

کلسترول بالا که به عنوان هیپرکلسترولمی نیز شناخته می شود، وجود سطح بالای کلسترول در خون است، این یک بیماری نیست، بلکه یک اختلال متابولیک جدی است که با بسیاری از بیماری ها و شرایط پزشکی جدی مانند سکته مغزی و شرایط شدید قلبی عروقی مرتبط است.

سطح بالای کلسترول می تواند توسط عوامل مختلفی ایجاد شود، برخی از این عوامل قابل پیشگیری هستند در حالی که برخی دیگر نمی توانند. برخی از این عوامل عبارتند از

سبک زندگی ناسالم؛

این مستلزم یک سبک زندگی است که مشخصه آن عدم تحرک و عدم تمرین است. عدم تحرک و ورزش نکردن می تواند سطح کلسترول بد را افزایش دهد و سطح کلسترول خوب را کاهش دهد.

چاقی:-

حالت اضافه وزن است، به این معنی که ذخیره انرژی طبیعی یا بافت چربی بدن شما به حدی افزایش یافته است که برخی از عوارض سلامتی را تجربه خواهید کرد. هنگامی که چاق هستید، احتمالاً سطح LDL افزایش یافته و سطح HDL کاهش می یابد و سطح کلسترول خون شما افزایش می یابد.

عادات اعتیادآور مانند سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و درگیر شدن در لذت های اجتماعی مانند سیگار کشیدن و نوشیدن الکل، می تواند سطح کلسترول شما را افزایش دهد.

رژیم غذایی ناسالم.

یک رژیم غذایی خوب می تواند به تعدیل کلسترول خون شما کمک کند. غذاهایی مانند شیرینی، کیک، پنیر و کره سرشار از چربی های اشباع شده هستند و می توانند سطح قند خون شما را افزایش دهند.

تعدادی از شرایط غیر قابل درمان دیگر وجود دارد که می تواند باعث کلسترول بالا شود، از جمله سن، سابقه خانوادگی با شرایط مرتبط یا سابقه بیماری قلبی یا سکته.

کلسترول خون بر حسب واحدهایی به نام میلی مول در لیتر خون (mmol/liter) اندازه گیری می شود. اندازه گیری کلسترول مستلزم انجام آزمایش خون است. برای تعیین سطح کلسترول بد (LDL)، کلسترول خوب و تری گلیسیرید خون.

بررسی منظم فشار خون برای همه افراد به ویژه افرادی که دارای اضافه وزن، چاق و بالای ۴۰ سال هستند توصیه می شود.

خطر و عوارض مرتبط با کلسترول می تواند با سیگار کشیدن، رژیم غذایی نامناسب و سایر شرایط پزشکی مانند نارسایی کلیه، بیماری کبد، غده هیپوفیز بیش فعال و غده تیروئید کم کار بدتر شود.

بهترین روش برای پیشگیری از کلسترول خون بالا و خطرات ناشی از آن، خوردن یک رژیم غذایی متعادل و سالم و کاهش مصرف مواد غذایی سرشار از چربی های اشباع است.

کاهش وزن و ورزش منظم نیز می تواند به کاهش سطح کلسترول خون کمک کند.

سریعترین رژیم لاغری