کشف دایناسور زرهی در آرژانتیندیرینه شناسان از کشف یک دایناسور زرهی کوچک ناشناخته در جنوب آرژانتین خبر دادند. به گفته محققان، این موجود احتمالاً حدود ۱۰۰ میلیون سال پیش در پاتاگونیا زندگی می کرده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از گاردینبه گفته آنها، این دایناسور دوره کرتاسه به نام “Jakapil kaniukura” بسیار بادوام بود زیرا دارای پوشش بدنی خاصی با یک ردیف زره استخوان مانند در گردن و پشت بود که به شکلی تا دم آنها امتداد داشت – خوب حفظ ساختار بدن

این موجود تازه کشف شده ۵ فوت (۱.۵ متر) قد و ۹ تا ۱۵ پوند (۴ تا ۷ کیلوگرم) وزن داشت و مانند یک گربه خانگی معمولی به نظر می رسید. بقایای فسیلی او در دهه گذشته در نزدیکی سدی در پاتاگونیا در منطقه دیرینه‌شناسی La Buitrera در ریو نگرو حفاری شد.

دانشمندان می گویند “جاکاپیل” اولین دایناسور زرهی در نوع خود از دوره کرتاسه در آمریکای جنوبی است. این دایناسور از گروه زرهی است.

دیرینه شناس سباستین آپوستگویا و همکارانش بخشی از اسکلت جاکاپیل را به همراه ۱۵ تکه دندان پیدا کردند که شبیه دندان ببر بود.

“جاکاپیل” شبیه یک زره باستانی است که مدت ها پیش می زیسته است و این واقعیت که قدمت آن به دوره کرتاسه باز می گردد دیرینه شناسان را شگفت زده کرده است.

نتایج این مطالعه در مجله “Scientific Reports” منتشر شد.

در انتهای پیام