کشاورزان «کاملینا» را نمی شناسند – ایسنا



ایسنا/کرمانشاه مدیر طرح ملی پرورش شتر با معرفی کاملینا به عنوان گیاه روغنی خوب برای کشت در مناطق خشکسالی گفت: کشاورزان از گیاه کاملینا اطلاعی ندارند.

دانیال کهریزی در گفت وگو با ایسنا، درباره طرح توسعه صنعت نفت کاملینا در کشور گفت: امسال پیش بینی می شود صنعت نفت کاملینا در کشور به ۳۰ هزار هکتار برسد که تحقق این مهم محقق می شود. هدف. نیاز به حمایت دارد

کهریزی تامین بذور مرغوب مورد نیاز برای کشت کاملینا را مشکلی ندارد و گفت: در صورت حمایت، ظرفیت توسعه کشت کاملینا در کشور به ۱۰۰ هزار هکتار به راحتی مهیا می شود.

کهریزی با بیان اینکه بذر و سایر نهاده های پرورش شتر در اختیار کشاورزان قرار می گیرد، گفت: شترکاران بلافاصله پس از برداشت و تحویل محصول مطالبات خود را خواهند گرفت.

وی در ادامه با بیان اینکه امسال زمین کشاورزی ۱۲ گانه کشور با اولویت مناطق زاگرس نشین زیر کشت کاملینا می رود، افزود: مناطقی مانند خراسان جنوبی، خراسان رضوی، گلستان، فارس و کرمانشاه. نشان داد. استقبال خوب از کشت کاملینا.

به گفته کهریزی سال گذشته چهار هزار هکتار شتر در سراسر کشور کشت شد.

وی با اشاره به فصل دیم کشت کاملینا گفت: کشت کاملینا به ویژه در مناطقی که تحت تاثیر تنش آبی و خشکسالی قرار دارند، گزینه مناسبی برای معرفی به عنوان یک نوع کشت است.

کهریزی سپس گیاه کاملینا را گیاهی بسیار مقاوم به سرما، گرما، خشکی، نمک خاک، حشرات و بیماری ها دانست و افزود: خاصیت ضد سرطانی این گیاه نیز به اثبات رسیده است.

کهریزی همچنین با اشاره به اینکه ۹۵ درصد نفت کشور وارداتی است، گفت: توسعه شترداری به عنوان صنعت نفت می تواند نقش مهمی در خودکفایی کشور داشته باشد.

وی روغن شتر را یکی از باکیفیت ترین روغن ها برشمرد و گفت: این گیاه حاوی ۴۰ درصد امگا ۳ و ۲۰ درصد امگا ۶ و روغن آن نیز ۹۵ درصد اسیدهای چرب مفید دارد.

درخت کاملینا توسط گروه تحقیقاتی دانشگاه رازی (مدل شرکت دانش بانیان) اصلاح و کاشته شده و سازگاری آن با شرایط بارندگی در تمامی اقلیم های کشور به اثبات رسیده است.

در انتهای پیام