کرونا تمام نشده است؛ ماسک را یک طرف نگذاریدعضو کمیته علمی کرونا با تاکید بر لزوم تداوم رعایت پروتکل قلبی و عروقی کشور، گفت: برگزاری مراسم حذف ماسک در صدا و سیما می تواند این تصور نادرست را ایجاد کند که مردم از رعایت نکردن مسائل بهداشتی رنج خواهند برد. کرونا قرار است تمام شود، در حالی که اینطور نیست.

دکتر. احمد طباطبایی در گفت وگو با ایسنا، وی با تاکید بر اینکه برق تمام نشده است، گفت: همچنان بیماران را خودبه خود می بینیم و گاهی چند نفر از اعضای خانواده به شکل خفیف بیماری آمیکرون مبتلا هستند. گاهی اوقات متوجه می شویم که برخی از افراد هنوز علائم بیماری عروق کرونر قلب را دارند، بنابراین; کرونا را نمی توان تمام شده در نظر گرفت.

وی با بیان اینکه جشن حذف نقاب از برنامه پرمخاطب تلویزیونی خندوانه برگزار می شود، بیان کرد: از نظر علمی، اماکن عمومی، اماکن عمومی، مساجد، جشنواره ها، فضاهای سرپوشیده، مراکز بهداشتی و درمانی و بیمارستان ها و… گذاشتن ماسک به یک طرف به هیچ وجه به افراد توصیه نمی شود. البته اگر افراد در فضایی دور از یکدیگر باشند و مطمئن باشند که آن را حمل نمی کنند می توانند بدون ماسک بمانند، اما این فرض غیرممکن است. بنابراین استفاده از ماسک در اماکن عمومی همچنان توصیه می شود.

وی در خصوص تاثیر این گونه برنامه ها بر رسانه ملی گفت: کرونا بدون آن تمام شد. بنابراین چنین برنامه هایی نباید اجازه این اقدامات را بدهند.

یکی از اعضای کمیته تحقیقات کرونا با اشاره به اینکه پروتکل کشور به شدت سقوط کرده است، گفت: چون صدا و سیما هم اعلام کرده تعداد فوتی ها به یک عدد رسیده و تعداد بیمارستان ها کم شده، به فکر امنیت باشید و فکر کنید. آنها می توانند مانند گذشته زندگی کنند، زیرا برخی از کشورها مانند چین و برخی کشورهای اروپایی با افزایش بیماری روبرو هستند.

وی درباره این بیماری در ماه های آینده گفت: برای پیش بینی زود است. با افزایش شیوع بیماری، تعداد بیماران در اواخر فروردین و پس از سفر اندکی افزایش یافت. اما از آنجایی که بیماری بسیار خفیف است، برخی به کلینیک مراجعه نکردند، یا حتی اگر سر کار رفتند. به طور کلی به نظر می رسد همچنان رعایت نکات بهداشتی، استفاده از ماسک، شستن دست ها و … ضروری است.

طباطبایی با بیان اینکه دوزهای مشابه واکسیناسیون کاهش یافته است، گفت: به دلیل کاهش شدت و شیوع بیماری، افراد خود را ایمن‌تر می‌دانند و در نتیجه در نوبت چهارم به رتبه سوم نمی‌رسند.

وی در مورد کلینیک های پشت کرون گفت: موضوع بیماری عروق کرونر یا بیماری عروق کرونر در دو سال و نیم گذشته همیشه زنگ خطری برای پزشکان بوده است. علائم بسیاری از جمله سندرم ها، مشکلات تنفسی و معده، اعصاب، غدد و غیره. در برخی از افراد مبتلا به بیماری قلبی گزارش شده است. شاید نتوان به درستی اظهار نظر کرد، اما تشکیل کلینیک هایی در پشت بیماری های قلبی قابل قبول به نظر می رسد.

انتهای پیام/