کرمان طی موج هفتم پیشگیری از کرونا/ اقوام جامعه در برابر آنفولانزا کاهش یافته است.ایسنا/ کرمان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: با توجه به اینکه در سه سال گذشته آنفولانزا نداشته ایم، ایمنی جامعه کاهش یافته است، بنابراین توصیه می کنیم زنان باردار، افراد مبتلا به بیماری های پایین تر و مسن تر باشند. واکسن آنفولانزا بزنید

دکتر. سعید سحابی درباره آخرین وضعیت منطقه کرمان در خصوص شیوع ویروس کرونا به ایسنا گفت: خوشبختانه وضعیت کرونا در منطقه کرمان خوب است و موج هفتم را به طور کامل پشت سر گذاشتیم.

به گفته وی، در حال حاضر ۱۹ منطقه منطقه در منطقه زرد کرونا، شهرستان‌های عنبرآباد و ریگان در منطقه آبی و شهرستان‌های کوهبنان و سیرجان در منطقه پرخطر کرونا قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان از کاهش چشمگیر تعداد بیماران بستری و سرپایی به ویروس کرونا در منطقه نسبت به هفته‌های مرداد خبر داد و افزود: در حال حاضر ۵۰ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ شناسایی شده‌اند. ۱۹ نفر در بیمارستان های استان کرمان بستری شدند. به طور متوسط ​​روزانه بین ۵ تا ۱۵ نفر در بیمارستان های منطقه بستری می شوند و تعداد ترخیص روزانه نیز تقریباً به همین میزان است.

بر اساس اعلام وی تعداد فوتی های کرونا در منطقه به ۱۰ مورد در هفته رسیده است که حتی یک مورد هم زیاد است و امیدوار است روزی که تعداد فوتی های کرونا به صفر برسد.

مدیر گروه مبارزه با بیماری های دانشگاه علوم پزشکی کرمان موج هفتم را با موج چهارم و پنجم مقایسه می کند و می گوید: هم مدت زمان موج کوتاه بود و هم پیک آن کم بود به طوری که تعداد بیماران بستری و فوت شده بود. در این موج به هیچ وجه قابل مقایسه نیستند در امواج قبلی قابل مشاهده است و دلایل آن را می توان در واکسیناسیون بسیاری از افراد و همچنین مرگ و میر پایین و پرخاشگری این نوع نسبت به انواع قبلی مشاهده کرد. .

وی تعداد افراد دریافت کننده دوز چهارم کرونا را در منطقه راضی کننده ندانست و گفت: حدود ۹۱ درصد افراد بالای ۱۲ سال منطقه نوبت اول را دریافت کردند که ۸۱ درصد از این افراد نوبت دوم را دریافت کردند. . دوز و ۵۶ درصد از آنها دوز سوم کرونا را دریافت کردند، بنابراین ایمنی نسبی در جامعه ایجاد شد.

افرادی که در هفته‌های اخیر بر اثر کووید-۱۹ جان باخته‌اند، عمدتاً یا علیه کرونا واکسینه نشده‌اند یا واکسن آن‌ها ناقص بوده است. بیشتر فوت شدگان بالای ۶۰ سال سن دارند و بیماری زمینه‌ای داشتند، بنابراین افراد مسن و مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای باید واکسیناسیون خود را تکمیل و پروتکل های پزشکی را به دقت رعایت کنند، این بخشی از توصیه های سخنران دانشگاه علوم بهداشت کرمان در این گفتگو بود.

وی با اشاره به سپری شدن ایام اربعین تصریح کرد: تاکنون گزارشی مبنی بر افزایش ویروس کرونا در منطقه پس از بازگشت زائران اربعین از عراق گزارش نشده است، اما هنوز برای قضاوت زود است. و ما باید یک هفته دیگر صبر کنیم، سپس او در این مورد صحبت کرد.

به گفته سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان، در آستانه بازگشایی مدارس هستیم، خوشبختانه بیش از ۹۰ درصد دانش‌آموزان بالای ۱۲ سال سه نوبت واکسن کرونا دریافت کرده‌اند، اما درصد واکسیناسیون در گروه سنی سنین بین ۵ تا ۱۲ سال جوان و غیرقابل قبول است، این امکان برای دانش آموزان وجود دارد که نوبت چهارم واکسن کرونا را به خود تزریق کنند، اما هیچ اجباری در این زمینه وجود ندارد.

مدیر گروه مبارزه با بیماری های دانشگاه علوم پزشکی کرمان افزود: دانشجویان باید در کلاس های درس از ماسک استفاده کنند و هوای کلاس ها را به شدت رصد می کنیم و دستورالعمل های بهداشتی را رعایت می کنیم و به مسئولان مربوطه توصیه می کنیم از فرصت استفاده کنند. باقی مانده از آن برای رفع اشکال استفاده کنید

وی همچنین درباره فرارسیدن فصل پاییز و شیوع آنفلوآنزا به ایسنا گفت: چندین مورد مشکوک به آنفلوآنزا در منطقه دریافت کرده ایم که خوشبختانه جواب آزمایش آنها منفی بوده و در چند روز آینده شیوع آنفلوانزا انجام خواهد شد. واکسیناسیون آنفلوانزا توسط بخش دولتی و خصوصی راه اندازی می شود و در مرحله اول با توجه به محدودیت تعداد واکسن های توزیع شده، اولویت با سالمندان بالای ۶۰ سال و مبتلایان به بیماری های زمینه ای خواهد بود و در مرحله بعد. این احتمال وجود دارد که آن را به گروه های سنی دیگر بدهیم.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه در سه سال اخیر آنفولانزا نداشته ایم، مصونیت جامعه در برابر آنفولانزا کاهش یافته است، بنابراین توصیه می کنیم زنان باردار، افراد دارای بیماری های زمینه ای و سالمندان واکسن آنفولانزا تزریق کنند.

در انتهای پیام