کدام کشور احیای برجام را به خطر انداخت؟گزارش ها و اخبار رسانه های غربی به نقل از مقامات آمریکایی و اسرائیلی در دو هفته گذشته حاکی از آن است که آمریکا با هدف تامین منافع سیاسی و اقتصادی خود یعنی اسرائیل، مذاکرات برجام و دستیابی به توافق را عمدا به تاخیر انداخته است.

به گزارش ایسنا، هفته گذشته ایران آخرین بیانیه خود را همراه با لینک نماینده اتحادیه اروپا برای طرف آمریکایی ارسال کرد. برخلاف دو پاسخ قبلی ایران که پاسخ مثبت و مؤثر طرف‌های برجام را دریافت کرد، پاسخ ایالات متحده زمان‌بر و نامشخص بود.

از سوی دیگر برخی از مقامات اروپایی تلاش می کنند ایران را در طولانی شدن روند مذاکرات و به نتیجه نرسیدن مقصر بدانند که گذشته به خوبی نشان می دهد طرفی که می خواهد وقت تلف کرده و مذاکرات را طولانی کند، آمریکاست.

در دو هفته اخیر رایزنی های رسمی و غیررسمی مقامات صهیونیستی آمریکایی با مقامات آمریکایی و بازدید آنها از کاخ سفید افزایش یافته است، به طوری که برخی گزارش ها حاکی از آن است که این مقامات احساس امنیت می کنند و به سران آمریکایی وعده وجود توافق می رسد. ، آنها به تل آویو باز نخواهند گشت.

روزنامه تایمز اسرائیل با استناد به مطالب منتشر شده در پایگاه خبری عبری نوشت: نخست وزیر رژیم صهیونیستی در گفت و گوهای اخیر خود با رئیس جمهور آمریکا و دیگر مقامات این کشور در مذاکرات وین تایید کرد که توافق رسیده بود. در زمان قابل پیش بینی به آن نمی رسد.

این روزنامه در گزارش خود نوشت: مقامات آمریکایی لاپید را متقاعد کردند که احتمال توافق بیش از پیش کاهش یافته است، لاپید دستور کار خود را در اولویت های دیگر از جمله مسائل امنیت ملی مانند افزایش خشونت در کرانه باختری و جنگ قرار داد. علیه تروریسم

مقامات رژیم صهیونیستی هفته گذشته علناً اعلام کردند که توانسته‌اند کاخ سفید را مجبور به تقویت مواضع خود و ارسال «پاسخ قوی» به ایران کنند.

این تحولات در حالی صورت می گیرد که در سه هفته اخیر طرف های برجام به ویژه رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا که اولین پیش نویس این توافق را مطرح کرده بود، ابراز امیدواری کرده اند که در آینده نزدیک به توافقی دست پیدا کند. آینده. اما سه هفته پس از این امید اولیه، جوزپ بورل در یک سخنرانی اعلام کرد که “در مقایسه با گذشته، امید چندانی به دستیابی به توافقی در وین برای احیای برجام ندارد.” بورل گفت که این “بسیار نگران کننده” است زیرا ممکن است معامله به طور کلی در خطر باشد.

دولت جو بایدن از آغاز به کار خود عمداً از سیاست “به تعویق انداختن مذاکرات” پیروی کرده و از طریق بازوی رسانه ای خود تلاش کرده ایران را در این امر مقصر بداند. جدای از پیچیدگی و سختی مذاکرات هسته ای که امری طبیعی و منطقی است، این میزان اتلاف وقت و واکنش مبهم دولت آمریکا که همواره مدعی اقدام سریع در این زمینه است، شگفت انگیز است. این روند، همانطور که بسیاری از کارشناسان تأیید می کنند، تأیید می کند که دولت بایدن احتمالاً از ابتدا نمی خواهد برجام را احیا کند. زیرا او همچنان از سیاست فشار حداکثری ترامپ علیه ایران استفاده می کرد.

دولت بایدن بیش از آنکه در مذاکرات برای احیای برجام تحت فشار ایران باشد، در آستانه انتخابات کنگره با فشارهای داخلی و همچنین فشار کمپین اسرائیلی و مقامات این دولت مواجه است. انتخابات پارلمانی اسرائیل در اوایل نوامبر و همزمان انتخابات کنگره، بایدن و لاپید را در این سطح گرد هم آورد.
از سوی دیگر به نظر می رسد «حمایت اسرائیل» از دولت بایدن در انتخابات کنگره در ازای «به تعویق انداختن» توافق ایران با بایدن در حمایت از دولت لاپید صورت گرفته است.

آنچه ایران از ابتدای مذاکرات تاکنون بر آن تاکید داشته، موضوع تضمین و لغو کامل تحریم‌ها علیه ایران بوده است که اگر مذاکرات تا کنون برای به ثمر رساندن آن اهداف ادامه می‌یابد، با ایران برابری می‌کرد. منافع ملی درخواست ایران برای حل و فصل مسائل آژانس و موافقت با احیای برجام که در قالب سؤالات «نگهبان» مطرح شد، از ابتدا مشخص بود. ایران در این زمینه ادعایی فراتر از مفاد موجود برجام ندارد. بر اساس مطالعاتی که بین ایران و سازمان تا اجرای برجام در سال ۲۰۱۴ به توافق رسیده است، کشورهای عضو برجام تصمیمی سیاسی برای حل این مسائل گرفته اند و در این چهار موضوع نیز انتظار می رود.

اگر کشورهای اروپایی و آمریکایی بخواهند برجام را با اطمینان و اطمینان اجرا کنند تا در میانه راه مشکلی برایشان پیش نیاید و یا سنگ اندازی نکنند، نباید با باز گذاشتن دعواها یا خلأها موافقت کنند. با بهانه چگونه می توان برجام را صادقانه اجرا کرد، در حالی که آژانس می خواهد دائماً ایران را با ارجاع به شورای حکام و شورای امنیت در مورد چندین سؤال تهدید کند؟ طبیعی است که اگر کشورها می خواهند برجام را با خیال راحت اجرا کنند، باید به نگرانی ها و احساسات ایران توجه کنند.

به گزارش ایسنا، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا هفته جاری در بیانیه ای اعلام کرد: در حال حاضر امید چندانی به توافق وجود ندارد و ممکن است این توافق به خطر بیفتد و روند مذاکرات پیش برود. مختل شده و توافق. باعث “امید کمتر” و “خطرناک تر” شود این است

در انتهای پیام