کاهش منطقه به اندازه ۴ دریاچه و افزایش شدت گرد و غبار / ارائه فرمت اصلی برای پیش بینی طوفان گرد و غباریافته های محققان انجمن ملی نقشه چهار دریاچه کشور نشان می دهد که نواحی پست دریاچه ها با افزایش شدت گرد و غبار مواجه هستند، اکنون این محققان با پیش بینی طوفان گرد و غبار در کشور سعی در ارائه مدلی بومی دارند.

مهرنوش امتی، محقق و پژوهشگر هندسی انجمن سنجش کشور در گفت وگویی با ایسنا گفت وگو کرد.وی گفت: در حال حاضر ریزگردها در کشور به یک معضل زیست محیطی تبدیل شده است.

وی گفت: این موضوع دو منشأ داخلی و خارجی دارد: مناطق غوغ‌خیز خارجی از جمله صحرای عربستان، مناطق بیابانی عراق، اردن و سوریه، اما ترکیه در سال‌های اخیر آن را اجرا کرده است، پروژه سدسازی برای اجرای سیاست مدیریت آب خود. این امر منجر به ساخت سدهایی بر روی رودخانه هایی مانند دجله و فرات شده است که هر دو رودخانه را کاهش داده و منجر به کمبود آب در مناطق کشاورزی اطراف شده است.

وی گفت: خشکی زمین منجر به ایجاد کارخانه های گرد و غبار در عراق و سوریه شده است.

این محقق با اشاره به وقوع طوفان گرد و غبار در کشور از ۱۵ تا ۱۹ فروردین خاطرنشان کرد: منشا این پدیده از کشورهای سوریه و عراق است که سعی شده نقشه هایی از این پدیده تهیه شود.

به گفته وی بیشترین گرد و غبار از جنوب و جنوب غرب از شرق وارد کشور می شود.

مطالعات ریزگردها با منشاء داخلی

امتی در مورد گرد و غبار داخلی گفت: کشور توسط تالاب ها و دریاچه ها برداشت می شود در حالی که آب های زیرزمینی به صورت غیرقانونی برداشت می شود و چرا از بین می رود و این مهم ترین دلیل است. گرد و غبار زمین خشکسالی و چگونگی رشد آن و نابودی گیاهان است.

وی افزود: «در خردادماه سال گذشته آیین‌نامه‌ای با عنوان «هماهنگی پیشگیری و مدیریت حوادث گرد و غبار» به تصویب هیات وزیران رسید و گفت: این طرح شامل دستگاه‌ها و برخی وزارتخانه‌ها می‌شود و از جمله می‌شود. سازمان های درگیر، برنامه ها و بودجه سازمان.

امتی سازمان سنجش را یکی از زیرمجموعه های سازمان برنامه و بودجه دانست و ادامه داد: در این قانون بر اتخاذ تکنیک های جدید برای پیشگیری، مدیریت و مقابله با پدیده ریزگردها تاکید شده است. بنابراین می توان با استفاده از نقشه ها و اطلاعات سایت به عنوان تابلوی کنترل قبل، حین و بعد از رویدادهای گرد و غبار خفیف نقش آفرینی کرد، لذا بررسی این پدیده در دستور کار سازمان اکتشاف قرار گرفته است.

این محقق خاطرنشان می کند: در این مورد، با تولید تصاویر ماهواره ای (تکنولوژی سنجش از دور) و به دنبال آن عملیاتی مانند تهیه نقشه کشور و منطقه در زمان های مختلف، سیستم مبتنی بر شبکه را راه اندازی کرده ایم. جایگزین، تهیه گزارش. . آمار رویدادهای گرد و غبار را تعریف می کند و نقشه های تکراری رویدادهای غبار نازک را تهیه می کند.

وی با اشاره به اینکه بررسی آسیاب های گرد و غبار در داخل و خارج از کشور از دیگر اندازه گیری های سازمان گرد و غبار است، افزود: در این پروژه علاوه بر تهیه نقشه ریزگردها در فضای باز، نقشه هایی را نیز تهیه کرده ایم. فرود بالون و خشکسالی».

امتی افزود: در سال ۱۳۹۹ طوفان جازموریان در جنوب استان کرمان را درنوردید و زمین‌های کشاورزی زیادی را تخریب و تخریب کرد. بنابراین سعی شده است خدمات تهیه نقشه در محل پس از طوفان گرد و غبار ارائه شود. از این نقشه ها برای برآورد میزان خسارت استفاده می شود.

محقق سازمان اکتشاف با تاکید بر اینکه این نقشه با تصاویر ماهواره ای تهیه شده است، یادآور شد: تمامی این طرح ها تاکنون با استفاده از زیرساخت های توسعه یافته اجرا شده است، قادریم هر نقشه ای از ورود طوفان گرد و غبار به کشور تهیه کنیم. .

امتی با اشاره به وقوع طوفان گرد و غبار در تهران و تعطیلی مدارس و ادارات با تاکید بر اینکه نقشه راه این رویداد در سطح منطقه ای و کشوری تهیه شده است، خاطرنشان کرد: علاوه بر این می خواهیم رویدادهای گرد و غبار را در کشور پیش بینی کنیم. ; به این ترتیب یکی دو روز قبل از ورود به کشور می‌توانیم منتظر اطلاع‌رسانی بعدی به مسئولان باشیم.

شهرهایی با بالاترین سطح درگیری

وی با تاکید بر اینکه تقریباً تمامی شهرهای کشور در سال های اخیر درگیر گرد و غبار بوده اند، گفت. بر اساس برآوردهای انجام شده در دهه ۱۴۰۰، مناطقی مانند قم به دلیل شرایط خشکسالی در دریاچه های قم، سمنان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، اصفهان، خوزستان، هرمزگان، فارس، کرمان و بوشهر بیشترین درگیری را دارند.

امتی افزود: با این وجود طرح پیش‌بینی را در دستور کار قرار داده‌ایم و طراحی بر اساس مدل دانشگاه آتن است، این مدل می‌تواند در یک یا دو روز قبل از حادثه بر اساس تصاویر ماهواره‌ای ساخته شود. او طوفان های گرد و غبار را صدا زد.

وی گفت: ما از تصاویر ماهواره ای MODIS برای پیش بینی گرد و غبار استفاده می کنیم. این پروژه در حال حاضر در کشور در حال بررسی است. تاکنون هیچ کاری در کشور انجام نشده و ریزگردها پیش بینی می شود.

وی با تاکید بر امکان پیش بینی گرد و غبار گفت: در تلاش هستیم با توجه به شرایط کشور مدل پیش بینی پروژه را اجرا کنیم.

مرکز گرد و غبار داخلی

اعتمادی خشک شدن دریاچه ها و جنگل زدایی را از دلایل اصلی ایجاد ریزگردها در کشور برشمرد و افزود: برای این منظور دو کار را در کارخانجات گرد و غبار انجام داده ایم که خشک کردن دریاچه ها است.

او اضافه کرد: بررسی ما نشان داد که منطقه فارس و آذربایجان شرقی و غربی از جمله مناطقی هستند که تحت تأثیر پدیده گرد و غبار قرار دارند و مشاهده کردیم که نواحی دریاچه‌ای در مسیر زمینی با کنه‌های گرد و غبار مواجه هستند. نمونه آن دریاچه ارومیه است که از سال ۱۳۸۷ تا ۱۴۰۰ آن را بررسی کردیم و نتایج نشان می دهد در این مدت وسعت دریاچه کاهش یافته است.

امتی ادامه می دهد: با کاهش مساحت آن، شدت پدیده گرد و غبار در این منطقه افزایش می یابد.

وی با بیان اینکه علاوه بر دریاچه ارومیه بر روی دریاچه های مهارلو، بختگان که اکنون کاملاً خشک شده اند و همچنین دریاچه های طشک مطالعه انجام دادند، گفت: چهل دریاچه بررسی شده و نتایج نشان می دهد منطقه حاصلخیز و خشک است. این دریاچه ها در حال کوچک شدن هستند.

به گفته این محقق، دریاچه نمک قم سازمان سنجش را مطالعه نکرده است. با این حال، افزایش گرد و غبار خوب در این منطقه می تواند نشان دهنده خشکی دریاچه باشد.

انتهای پیام/