ژاپن اقدامات چین را “نگران کننده” توصیف کرد.وزارت امور خارجه ژاپن با تاکید بر اینکه صلح و ثبات تنگه تایوان برای امنیت ژاپن و کل جهان از اهمیت ویژه ای برخوردار است، گفت: دولت ژاپن به دقت اوضاع امنیتی منطقه را زیر نظر دارد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، هیروکازو ماتسونو، دبیر ارشد کابینه وزیران ژاپن در نشست خبری اعلام کرد: دولت ژاپن نگرانی خود را از برگزاری رزمایش نظامی در چین ابراز کرده است، ژاپن نیز امیدوار است که موضوع تایوان آبراه ها از طریق گفتگو حل شود

در بحبوحه افزایش تنش ها بر سر سفر نانسی پلوسی، رئیس کنگره آمریکا به تایوان، ارتش آزادیبخش خلق چین (PLA) روز سه شنبه از برگزاری رزمایش نظامی در دریای چین جنوبی خبر داد.

پلوسی با وجود اعتراضات شدید در پکن روز سه شنبه در فرودگاه تایپه فرود آمد. با هشدار شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، دولت آمریکا به پکن از پایبندی خود به سیاست چین واحد اطمینان داده و از این سفر فاصله گرفته و گفته است پلوسی تصمیم خود را خواهد گرفت.

در واکنش به سفر پلوسی، چین تمرینات نظامی خود را در آب های شمالی، جنوب غربی و جنوب شرقی تایوان آغاز کرد. ارتش آمریکا ناوهای جنگی خود از جمله یو اس اس رونالد ریگان را در دریای چین جنوبی مستقر کرده است.

در انتهای پیام