چگونه سلنیوم را به بدن خود برسانیم؟

دسته‌بندی نشده


سلنیوم یک عنصر کمیاب و اصلی ترین ماده مغذی برای انسان است که به طور طبیعی در اکثر غذاها یافت می شود یا به عنوان مکمل غذایی استفاده می شود. این ماده معدنی جزء بیش از دو سلنوپروتئین است که نقش مهمی در باروری ، متابولیسم هورمون تیروئید ، تولید DNA دارد و بدن را از آسیب اکسیداتیو و عفونت محافظت می کند.

سلنیوم به دو شکل وجود دارد: معدنی (سلنات و سلنیت) و آلی (سلنومتیونین و سلنوسیستئین) که هر دو می توانند منابع خوبی باشند.
خاک حاوی سلنیت و سلنات های غیر آلی است که در گیاهان تجمع یافته و به اشکال آلی ، عمدتا سلنوسیستئین و سلنومتیونین و مشتقات متیل تبدیل می شوند.
بیشتر سلنیوم به شکل سلنومتیونین در بافتهای حیوانی و انسانی است ، جایی که می تواند با اسید آمینه متیونین موجود در پروتئین های بدن ترکیب شود. ماهیچه اسکلتی محل ذخیره حدود 28-46 of از کل se است. سلنوسیستئین و سلنیت با هم شکافته می شوند و سلنید هیدروژن ایجاد می کنند که برای بیوسنتز سلنوپروتئین به سلنوفسفات تبدیل می شود.

متداول ترین معیارهای اندازه گیری وضعیت سلنیوم سرم و پلاسما است. مقدار Se در خون و ادرار نشان دهنده جذب آن است. می توان از تجزیه و تحلیل محتویات مو یا ناخن برای ردیابی جذب این عنصر در طی چند ماه یا سال استفاده کرد. اندازه گیری یک یا چند سلنوپروتئین (به عنوان مثال ، گلوتاتیون پراکسیداز و سلنوپروتئین P) یک اندازه گیری عملی برای وضعیت سلنیوم است. سطوح 8 میکروگرم یا بیشتر در سرم یا پلاسما افراد سالم معمولاً نیاز آنها به تولید سلنوپروتئین را برطرف می کند.

چگونه سلنیوم دریافت کنیم؟

محصولات غذایی

آجیل برزیلی ، غذاهای دریایی و گوشت غنی ترین منابع بافت حیوانی هستند.
منابع دیگر شامل گوشت ماهیچه ، غلات صبحانه و سایر غلات و محصولات لبنی است.
در بسیاری از مناطق جغرافیایی ، میزان سلنیوم آب آشامیدنی چندان قابل توجه نیست.
منابع سلنیوم در رژیم غذایی آمریکایی شامل نان ، غلات ، گوشت ، مرغ ، ماهی و تخم مرغ است.
محتوای سلنیوم در غذاهای گیاهی بستگی به مقدار خاک و عوامل دیگر مانند pH خاک ، میزان مواد آلی خاک و فرم جذب شده توسط گیاه دارد. بنابراین ، محتوای آن در غذاهای گیاهی بسته به موقعیت جغرافیایی متفاوت است. به عنوان مثال ، طبق اعلام سازمان کشاورزی ایالات متحده ، آجیل برزیل 544 میکروگرم به خودی خود دارد ، اما سایر مقادیر متفاوت است.
محتوای سلنیوم در خاک بر محتوای سلنیوم در گیاهان خورده شده توسط حیوانات تأثیر می گذارد ، بنابراین محتوای سلنیوم در محصولات حیوانی نیز متفاوت است. با این حال ، محتوای سلنیوم در خاک تأثیر کمی بر محتوای آن در محصولات با منشاء حیوانی دارد تا غذاهای گیاهی ، زیرا حیوانات از طریق مکانیسم هموستاز محتوای موجود در بافت ها را حفظ می کنند. علاوه بر این ، خوراک دام حاوی se مشابه است.

بیایید با: Mega Selenium Vivation آشنا شویم

سلناس

محتوای سلنیوم توصیه شده

مقدار توصیه شده
سن مرد زن حامله شیر دادن
از نوزادی تا 6 ماهگی 15 میکروگرم 15 میکروگرم
7-12 ماه 20 میکروگرم 20 میکروگرم
1-3 سال 20 میکروگرم 20 میکروگرم
4-8 سال 30 میکروگرم 30 میکروگرم
9-13 سال 40 میکروگرم 40 میکروگرم
14-18 سال 55 میکروگرم 55 میکروگرم 60 میکروگرم 70 میکروگرم
19-50 سال 55 میکروگرم 55 میکروگرم 60 میکروگرم 70 میکروگرم
51 سال به بالا 55 میکروگرم 55 میکروگرم

بیشتر بخوانید: چرا سلنیوم برای بدن لازم است؟

مکمل

این دارو فقط از مولتی ویتامین ها و مکمل های چند معدنی و اغلب به عنوان سلنومتیونین یا مخمر غنی از سلنیوم (در محیطی غنی از سلنیوم رشد می کند) یا به عنوان سلنیت سدیم یا سلنات سدیم در دسترس است. بدن انسان بیش از 90 درصد سلنومتیونین را از سلنیت جذب می کند ، اما فقط حدود 50 درصد سلنیوم را جذب می کند.

خطرات سلامتی ناشی از مصرف زیاد سلنیوم

اولین علامت مصرف زیاد سلنیوم بوی سیر هنگام تنفس و طعم فلزی در دهان است. شایع ترین علائم بالینی ریزش مو و شکنندگی ناخن ها است. علائم دیگر شامل اختلالات پوستی و سیستم عصبی ، تهوع ، اسهال ، بثورات پوستی ، رنگ آمیزی دندان ها ، خستگی ، تحریک پذیری و اختلالات سیستم عصبی است.

برگزار کننده: زهرا محبی
منبع: nih

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *