چگونه در شرایط خاص شیر دهیم؟

دسته‌بندی نشده


ارسال شده: 2021 1 سپتامبر

در دوران شیردهی بنوشید

برخی از مادران ممکن است شرایط خاصی را در دوران شیردهی تجربه کنند ، مانند الکل ، سیگار کشیدن ، اعتیاد به ماری جوانا ، واکسیناسیون یا بیماری های مختلف. این مقاله به این شرایط خاص می پردازد.


همه متخصصان تغذیه معتقدند که شیر مادر منبع خوبی برای تغذیه نوزاد است و بهترین غذا برای رشد نوزاد است. هنگامی که مکمل ها و مایعات معمولاً به رژیم غذایی اضافه می شوند ، شیر مادر سیستم ایمنی نوزاد را تقویت می کند و نیازهای تغذیه ای نوزادان تا شش ماه را برآورده می کند. با این حال ، همه مادران نمی توانند از شیر مادر تغذیه کنند و برخی ممکن است در شرایط خاصی مانند “نوشیدن مشروب در دوران شیردهی” قرار بگیرند. موضوع بحث ما در این مقاله در مجله پزشکی Apple Health بررسی شرایط خاص شیردهی و ارائه اطلاعات پزشکی در این زمینه خواهد بود. اخبار را با ما دنبال کنید.

تغذیه با شیر مادر در شرایط خاص

علاوه بر نوشیدن و نوشیدن الکل در دوران شیردهی ، سیگار کشیدن ، مصرف ماری جوانا ، واکسیناسیون و بیماری نیز شرایط ویژه ای برای شیردهی است. در این بخش ، هر یک از این شرایط را مرور می کنیم.

مصرف الکل در دوران شیردهی

بهترین توصیه این است که در دوران شیردهی هیچ گونه الکل ننوشید ، زیرا الکل جذب شده توسط مادر در شیر مادر دفع می شود. میزان الکل موجود در شیر تقریباً برابر با میزان الکل موجود در خون است و مدت زمان لازم برای دفع الکل از شیر تقریباً برابر با مدت زمان دفع آن از خون است. میزان حذف الکل از شیر مادر با میزان مصرف آن ارتباط مستقیم دارد. به عنوان مثال ، دو تا سه ساعت طول می کشد تا یک دوز استاندارد الکل از شیر مادر منتقل شود ، در حالی که این زمان برای دو وعده الکل به چهار تا پنج ساعت و برای سه وعده به شش تا هشت ساعت افزایش می یابد.
ورود الکل به بدن نوزاد باعث ایجاد اختلال در خواب برای مدت کوتاهی و تا حد بیشتری مشکلات رشد برای نوزاد می شود. بنابراین ، به طور کلی ، بهتر است در دوران شیردهی نوشیدن الکل را به طور کامل قطع کنید.

مصرف الکل در دوران شیردهی

همچنین بخوانید: دوره دردناک چیست؟ درمان قاعدگی دردناک در خانه

با این حال ، مادرانی که قادر به کنترل این عادت نیستند و به عنوان مثال ، نمی توانند نوشیدن آبجو را در دوران شیردهی متوقف کنند ، می توانند به شیردهی خود ادامه دهند. در چنین مواردی توصیه می شود که این مادران در صورت نوشیدن یک لیوان الکل دو تا سه ساعت منتظر بمانند و سپس شیردهی را شروع کنند. در این صورت بعید است که یک لیوان مشروب به کودک آسیب برساند. لازم به ذکر است که این توصیه فقط در مورد مادرانی که وابستگی شدیدی به الکل دارند صدق می کند و روش های مختلف رهایی از اعتیاد ناموفق بوده است.
افرادی که بیش از یک دوز استاندارد الکل در روز می نوشند ، باید با پزشک خود مشورت کنند تا ببینند آیا شیردهی برای نوزادشان بی خطر است یا خیر.

رابطه شیردهی و شیردهی و نوشیدن در دوران شیردهی

برخی معتقدند که با استفاده از دستگاه شیردوشی برای بیان شیر مادر و سپس دور انداختن آن ، می توان شیر مادر جدید را از الکل حذف کرد.
همانطور که گفته شد ، درصد الکل موجود در شیر مادر با الکل موجود در جریان خون آن برابر است و کاهش ذخایر شیر تاثیری بر کاهش یا تصفیه سریع الکل نخواهد داشت.
استفاده از دستگاه تغذیه با شیر مادر می تواند به مادر کمک کند تا شیر اضافی را از بدن خود خارج کرده و ناراحتی جسمانی او را تا حدی بهبود بخشد ، اما الکل تنها زمانی از شیر خارج می شود که الکل از جریان خون مادر خارج شود.

مصرف الکل در دوران شیردهی باعث افزایش شیر نمی شود

برخلاف تصورات غلط ، نوشیدن در دوران شیردهی میزان شیر مادر را افزایش نمی دهد و شواهدی وجود دارد که نشان می دهد مصرف الکل بر میزان تولید شیر در پستان تأثیر منفی می گذارد.

سیگار کشیدن

در دوران شیردهی سیگار کشیدن حتی سیگارهای الکترونیکی توصیه نمی شود ، زیرا مواد سمی و مضر دود سیگار به دلیل آلودگی دست و پیراهن مادر در دوران شیردهی می تواند وارد شیر مادر یا دهان نوزاد شود.

مصرف الکل در دوران شیردهی

همچنین بخوانید: جنسیت در دوران بارداری و بعد از زایمان چگونه باید باشد؟

سیگار کشیدن در دوران شیردهی خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) ، عفونت های تنفسی مانند برونشیت و ذات الریه ، عفونت گوش و اختلال عملکرد ریه را به همراه دارد. مطالعات کمتری در مورد سیگارهای الکترونیکی انجام شده است ، اما توصیه می شود که آنها را ترک کنید.
با این حال ، با توجه به مزایای زیاد تغذیه با شیر مادر ، به مادرانی که نتوانسته اند سیگار را ترک کنند توصیه می شود که طبق دستورالعمل های زیر به شیردهی ادامه دهند:

  • به هیچ عنوان نباید در داخل خانه ، در ماشین یا در نزدیکی یک کودک سیگار بکشید و در خارج از منزل سیگار بکشید.
  • دستها را بشویید و لباس را بلافاصله پس از کشیدن سیگار عوض کنید.
  • بعد از شستن مجدد دست ها ، کودک را لمس کنید یا شیر مادر را شروع کنید.

لازم به ذکر است که فاصله بین سیگار کشیدن و شیردهی کمک چندانی به نوزاد نمی کند (برخلاف الکل در دوران شیردهی).
توصیه می شود فاصله زمانی را دنبال کنید).

مصرف ماری جوانا

مطالعات کافی در مورد اثرات ماری جوانا در نوزادان انجام نشده است ، اما به طور کلی توصیه می شود تا حد امکان از این ماده در دوران شیردهی خودداری شود.
یکی از خطرات استفاده از ماری جوانا در دوران شیردهی این است که آن را در بافت چربی بدن ذخیره کرده و سپس به آرامی دفع می شود. سپس ماری جوانا می تواند به طور نامحدود و نامحدود از بافت چربی به جریان خون منتقل شود و سپس در شیر مادر دفع شود و به کودک اجازه می دهد تا مدت ها در معرض مواد سمی و مضر قرار گیرد.
بنابراین ، بر خلاف سیگار و الکل ، که در دوران شیردهی به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته و مضرات آنها کاملاً شناخته شده است ، اطلاعات کمی در مورد ماری جوانا وجود دارد ، اما بهتر است به طور کلی از آن اجتناب شود.
افراد معتاد به ماری جوانا باید در مورد استفاده از این ماده در دوران شیردهی با پزشک مشورت کنند.

واکسیناسیون و داروها

به طور کلی ، به استثنای دو واکسن آبله و تب زرد ، سایر واکسن ها برای مادران شیرده بی خطر هستند. ممنوعیت واکسیناسیون آبله مطلق است و به هیچ وجه نباید انجام شود ، اما باید واکسن تب زرد در نظر گرفته شود. به عنوان مثال ، مادرانی که مجبور به سفر به مناطقی هستند که زردی شایع است باید واکسینه شوند و در مورد شیردهی بیشتر با پزشک خود صحبت کنند.

در دوران شیردهی آبجو بنوشید

همچنین بخوانید: غلبه بر موانع شیردهی نوزادان مبتلا به سندرم داون

وقتی صحبت از داروها می شود ، بهتر است در مورد مصرف هرگونه دارو در دوران شیردهی با پرستار یا پزشک خود صحبت کنید.

بیماریها

بیماری همچنین می تواند منجر به شرایط خاصی از شیردهی مادر شود. بسته به نوع بیماری ، شرایط شیردهی ممکن است متفاوت باشد.
به عنوان مثال ، اگر دچار سرماخوردگی ، آنفولانزا یا مشکلات گوارشی هستید ، می توانید به شیردهی خود ادامه دهید و چنین بیماری هایی از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل نمی شود. در واقع ، در این موارد ، شیر مادر حاوی آنتی بیوتیک است و این می تواند نوزاد را از بیماری های مشابه محافظت کند.
از سوی دیگر ، بیماری های دیگری نیز وجود دارد که شیردهی را متفاوت می کند:

  • در صورتی که مادر مبتلا به گالاکتوزمی (بیماری ژنتیکی نادر) ، HIV ، ویروس های نوع I و II یا ویروس ابولا است ، شیردهی باید متوقف شود.
  • اگر مادر از بیماری مالاریا ، ویروس هرپس سیمپلکس رنج می برد و با رادیوگرافی این بیماری تشخیص داده می شود ، باید شیردهی را موقتاً قطع کند.
  • اگر مادر مبتلا به بیماری سل یا آبله مرغان باشد ، نوزاد نمی تواند مستقیماً از شیر مادر تغذیه کند ، اما شیردهی مضر نخواهد بود.

آخرین کلمه

به طور خلاصه ، شیر مادر فواید زیادی برای نوزاد دارد ، بنابراین توصیه می شود تا آنجا که ممکن است شیردهی را قطع کنید. از سوی دیگر ، استفاده از الکل ، سیگار و موادی مانند ماری جوانا می تواند برای سلامت کودک مضر باشد. بدون تردید ، اولین توصیه برای مادران این است که مصرف همه این مواد را متوقف کنند ، اما در صورت عدم امکان ، بهتر است با رعایت توصیه های این مقاله ، شیردهی را قطع نکنید و به شیردهی ادامه دهید.

دکتر. مسیح قاضی – متخصص اطفال

منابع:

.cdc.gov

webmd.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *