چرا کلاغ ها به مردم حمله می کنند؟یک کارشناس ارشد زیست‌شناس زمانی با اشاره به اینکه کلاغ‌ها به دلیل دفاع از گونه‌های دیگر به انسان حمله می‌کنند و این موضوع از زمان‌های قدیم جالب بوده است، گفت: باید دانش محلی مردم را در نظر بگیریم، زیرا اگر دلیل آن را بدانیم. حیوانات در عمل ما در امان هستیم، آسیب جدی نخواهیم دید.

به گزارش ایسنا کلاغ پرنده ای است که در همه جا یافت می شود، برای زندگی در محیط شهری سازگار شده است و ما به دیدن آن عادت کرده ایم، اما در سال های اخیر گزارش ها و فیلم هایی از حمله این پرندگان به طور خاص به مردم و به خصوص کودکان منتشر شده است. با افزایش تعداد آنها، کلاغ ها زیاد شدند.

علیرضا هاشمی – متخصص ارتودنسی و مدیر انجمن پرنده شناسی ترلان – وی در گفت وگو با ایسنا، درباره ویژگی های کلاغ ها گفت: پرندگان به ویژه کلاغ ها حیوانات وحشی نیستند که نسبت به انسان پرخاشگر باشند، حتی از دست انسان فرار می کنند و ترجیح می دهند که مکان امنی باشند. خود کلاغ ها حباب ایمنی دارند که وقتی مردم به آنها نزدیک می شوند از آن فرار می کنند.

وی با بیان اینکه پرندگان به ویژه کلاغ ها موجوداتی اجتماعی هستند، گفت: زمانی که جوجه کلاغی از درخت می افتد، به دلیل اجتماعی بودن، کلاغ ها با زاغ و سروصدا به یکدیگر اطلاع می دهند تا با هم مشکل را حل کنند. بنابراین آنها نباید به آن مکان نزدیک شوند.

به گفته این کارشناس پرندگان، دلیل اصلی حمله کلاغ ها به انسان، تخریب زیستگاه آنها و حفاظت از گونه آنهاست. مثلاً اگر انسان کلاغی بیمار یا مجروح را بگیرد، کلاغ مرده سر راهش باشد یا مرغی که قادر به پرواز نیست در نزدیکی او باشد، پرخاشگر شده و با ضربه زدن به سر فرد به او حمله می کند که به او آسیب می رساند. باعث ایجاد کلاغ ها شد. در غیر این صورت هیچ سابقه ای از حمله کلاغ ها به انسان ها نداریم. این امر از دیرباز طبیعی بوده و اهالی روستا نیز با چنین رفتاری آشنا هستند.

مدیرعامل انجمن پرنده شناسی طرلان درباره علت حضور کلاغ ها در اماکن عمومی و حمله به انسان ها توضیح داد: مکان های طبیعی کلاغ ها در شهرها مانند پارک ها، ویلاها و پارک های قدیمی و بزرگ با درختان بلند و کهنسال یکی از آنها آنها را تخریب کردند یا درختانشان را قطع کردند. به همین دلیل کلاغ ها در اماکن عمومی شهر لانه می سازند که مکان مناسبی نیست. با ساختن لانه در مناطق پرجمعیت، می توان جوجه ها، کلاغ های مجروح و اجساد مرده آنها را دید.

بیشتر بخوانید: تهران لانه کلاغ پیر

هاشمی با بیان اینکه درگیری بین کلاغ ها و انسان ها شدت می گیرد، تاکید کرد: در گذشته زیستگاه آنها را تخریب نکردیم تا کلاغ ها در محدوده محدودی بمانند.

وی ادامه داد: کلاغ از ابتدا تهاجمی نبود و هنوز هم نیست. این موجود بسیار باهوش است و زمانی که مردم به آن نزدیک می شوند فرار می کند، مگر در برخی پارک ها که عادت دارد از انسان غذا بگیرد، هرچند در این صورت به خودش اجازه نمی دهد خیلی نزدیک شود.او دوست دارد فاصله ایمن خود را حفظ کند. در مقابل مرد خود را آسیب پذیر می داند.

این کارشناس پرنده آموزش شهروندی را تنها اقدام لازم برای جلوگیری از این اتفاق دانست. به عنوان مثال، اگر با یک کلاغ مرده مواجه شدیم، به ما اطلاع دهید تا مسئولان پارک یا شهرستان را در جریان بگذاریم. اگر با کلاغ زخمی برخورد کردید، به یک متخصص با لباس مناسب اطلاع دهید تا از آن مراقبت کند. اگر روی زمین به لانه کلاغی برخوردیم، اصلا به آن نزدیک نشوید.

هاشمی در پایان با اشاره به اینکه اگر خوب رفتار کنیم و آگاهی شهروندان را افزایش دهیم که مشکلات ناشی از کلاغ ها تهدیدی برای انسان نیست، گفت: اینگونه می توانیم زندگی خوبی داشته باشیم و در کنار موجودات اطرافمان زندگی کنیم. . کلاغ ها بالاترین هوش را در بین پرندگان دارند، بنابراین محافظت از مرد آنها و نجات او از هوش آنها ناشی می شود.

در انتهای پیام