چرا داروهای کاهش دهنده کلسترول می توانند برای سلامتی شما خطرناک باشند؟

هنگامی که پزشک شما تشخیص کلسترول بالا را دریافت می کند، اغلب نسخه ای برای قرص به شما می دهد که به شما کمک می کند کلسترول خود را به سطوح قابل قبول تری کاهش دهید. امروزه بسیاری از پزشکان زمانی را برای بحث درباره تاثیرات تغییر سبک زندگی در رژیم غذایی و ورزش در کاهش سطح کلسترول صرف نمی کنند. حتی نگران‌کننده‌تر این واقعیت است که ممکن است حتی درباره فواید و خطرات مرتبط با این داروها به شما گفته نشود.

این داروها تحت چندین نام تجاری مختلف قرار می گیرند اما همگی متعلق به دسته ای از داروها به نام استاتین ها هستند. در حالی که تقریباً ۱۲ میلیون نفر از این داروها استفاده می کنند، مشکل به این دلیل است که آنها عوارض جانبی بسیار جدی را به همراه دارند.

یکی از شایع‌ترین عوارضی که افراد تجربه می‌کنند، درد و ضعف در عضلات است. این وضعیتی است که رفع آن زمان زیادی طول می کشد و به دلیل افزایش سطح آنزیم ماهیچه ای به نام CPK توسط استاتین ها ایجاد می شود. این وضعیت به دلیل التهابی که در عضله ایجاد می کند، می تواند برای برخی که آن را تجربه می کنند بسیار دردناک باشد. در برخی موارد نادر این می تواند مجموعه ای از رویدادهای جدی تر را رقم بزند. دلیل اینکه پزشکان برای اکثر افرادی که تازه با استاتین ها آشنا شده اند می خواهند آزمایش خون انجام دهند این است که می تواند باعث شود کلیه ها در دفع محصولات جانبی تجزیه عضلانی از طریق ادرار اضافه کار کنند. پروتئین‌های ناشی از این آسیب عضلانی می‌توانند در کلیه‌ها تجمع کنند و باعث آسیب دائمی و احتمالاً مرگ شوند.

مشکل دیگری که استاتین ها می توانند ایجاد کنند، کاهش کوآنزیم Q10 است که به نام CoQ10 نیز شناخته می شود. این آنزیم در میتوکندری سلول های شما وجود دارد. میتوکندری ها مسئول تولید انرژی در سلول ها هستند. این ترکیبی است که شما نمی خواهید آن را تخلیه کنید. CoQ10 همچنین برای تولید ATP مورد نیاز است که برای انقباض عضلانی و تولید پروتئین در بدن مورد نیاز است. می توانید ببینید که چگونه کاهش CoQ10 می تواند تأثیرات بسیار منفی بر بدن داشته باشد.

مطالعات نشان داده اند که داشتن سطوح کافی CoQ10 می تواند برای جلوگیری از شروع بیماری قلبی و همچنین درمان آن مفید باشد. مزایای اضافی از این در ظرفیت لخته شدن خون و نقش آن به عنوان یک آنتی اکسیدان است. به این دلایل مردم باید بدانند که استاتین ها چه تأثیری بر سطوح این آنزیم مهم دارند.

مستند شده است که افرادی که حمله قلبی را تجربه می کنند دارای سطوح پایین CoQ10 هستند. مطالعات همچنین نشان داده است که وقتی سطح این آنزیم به حد نرمال می رسد، احتمال حمله بعدی بیمار کمتر است و در افرادی که این کار را انجام می دهند، سطح درد قفسه سینه تا حد زیادی کاهش می یابد.

نشان داده شده است که در بیمارانی که سطح کلسترول CoQ10 کمتری دارند، نسبت به افرادی که سطح آنزیم کافی دارند، بیشتر است. این امر حتی زمانی که آنها برای کاهش کلسترول از داروهای استاتین استفاده می کنند نیز صادق است. اگر از فردی استفاده کنید که سطح آنزیم کمتری دارد، معرفی استاتین ها می تواند آن را بیشتر کاهش دهد.

مردم باید بدانند که داروهای استاتین تنها راه کاهش کلسترول نیست. راه های طبیعی تری برای انجام این کار وجود دارد که شامل تغییرات ساده در سبک زندگی می شود. اگر پزشک داروهایی را برای انجام این کار پیشنهاد کرد، مطمئن شوید که در مورد این جایگزین‌ها سؤال کرده‌اید و درک خوبی از عوارض جانبی داروهایی که تجویز می‌کند دارید. داروساز شما نیز منبع بسیار خوبی برای اطلاعات است.

به یاد داشته باشید که دانش مساوی با قدرت است. تمام اطلاعات را دریافت کنید و تحقیقات خود را در مورد عوارض جانبی هر دارویی که برای شما تجویز می شود انجام دهید. از متخصص مراقبت های بهداشتی خود بخواهید این اطلاعات را در اختیار شما قرار دهد.