چراغ پور: مربیان خارجی بهتر از ایرانی ها/ «دکتر» کیست؟جلال چراغپور در پاسخ به سوالی کلیدی درباره مربیان خارجی گفت: فردی با مدرک مربیگری در اروپا بهتر از یک مربی ایرانی است، ترکیبی از یک مربی ایرانی و یک مربی خارجی در ایران پاسخ می دهد، اما …

به گزارش ایسنا، استقلال در حالی عنوان بیست و یکم را به دست آورد که فرهاد مجیدی به عنوان دستیار خوب توسط مربی مشهور ایتالیایی مورد استفاده قرار می گیرد و بسیاری نقش گابریل پین را در این پیروزی غیرقابل انکار می دانند و حتی برخی پا را فراتر گذاشته اند. بدون استقلال آنها به آن نمی رسیدند. با این حال تاریخ فوتبال ایران نشان از حضور مربیان خارجی دارد که در لیگ برتر با موفقیت و ناکامی در رتبه دوم قرار دارند.

جلال چراغ پور، مربی و مربی اسبق تیم ملی در گفت وگو با ایسنا، با مشاهده عملکرد مربیان خارجی به عنوان کمک اول مربیان ایران، در پاسخ به این سوال که آیا خارجی های ایرانی کمک کننده هستند؟ ایرانیان بیشتر؟ چرا بسیاری از این موفقیت ها و شکست ها به دنبال این افراد خارجی می آیند؟ این سوال که چرا مربیان خارجی در مقاطع مختلف قدرت یک دستیار خارجی را کوتاه می کنند تا در نقش اول تیم ظاهر نشوند و دیگر مربی تیم نباشند؟

مربیان خارجی بهتر از مربیان ایرانی هستند

وی گفت: ما باید حقیقت را بگوییم. کسی که در فوتبال اروپا در یک کلاس مربیگری حضور داشته و مربیگری کرده، مثل کسی است که در ایران مدارج الف و ب را گذرانده و در کلاس داستان شنیده است و همین کارایی را دارد؟ نه نه. مسلم است که فردی با سابقه و پیشینه اروپایی دانش و اطلاعات بیشتری خواهد داشت.

کمک های خارجی بخشی از موفقیت و شکست است

وی در دیدار رسانه‌ها با کمک مربی خارجی مربی ایرانی واکنش نشان داد و افزود: وقتی رسانه‌ها به مربی تیمی به خاطر بد بازی حمله می‌کنند، اگر ۱۰۰ دستیار ایرانی باشند، هزار نفر هم مورد انتقاد قرار نمی‌گیرند. ، اما وقتی فردی مددکار و مشاور خارجی داشته باشد، او را هم می زنند. ممکن است معلم کمی از این فشار راحت شود، چون می گویند مربی با معلم خارجی شکست خورده مشورت کرده و ممکن است مشکل از جای دیگری باشد. در نتیجه، مربیان برخی از فشارهای اجتماعی را جبران می کنند، حتی اگر یک مربی بیرونی با همان وزن داشته باشند. همانطور که استقلال الان نتیجه می گیرد، نقش پین ها مطرح است و اگر شکست خورد، نقش پین هاست. همانطور که یک معلم خارجی در شکست نقش دارد، معلم خارجی نیز در موفقیت نقش دارد. این یک موضوع منطقی، انسانی و فرهنگی است.

همیشه ترس از تعویض شدن با مربی وجود دارد

جلال چراغپور درباره ترس برخی مربیان از افزایش آبروی دستیار خارجی در نقش اول تیم می گوید: رئیس می ترسد به محض اینکه پایش بلغزد اخراج شود. در این صورت فردی که اولین گزینه برای انتقال است، دستیار اول تیم است. دستیار اول اغلب جو تیم را تغییر می دهد و موفق می شود چند بازیکن جایگزین تهیه کند و قراردادش در فصول آینده تمدید می شود. از این قبیل نمونه ها زیاد است. پس اولین نکته چنین تفکری ترس از تغییر است که مربیان را به سمت کاهش قدرت دستیار خارجی سوق می دهد. البته این ترسی است که در فوتبال اروپا هم دیده می شود.

حرفه ای ها چه کسانی هستند؟

این مربی فوتبال درباره نقش «اقتصاددانان» یا دانشمندان فوتبال گفت: پزشک کسی است که از داده های تجزیه و تحلیل حریف، داده های تجزیه و تحلیل تیم میزبان، داده های علمی و دستگاه های فیزیکی استفاده می کند. ، ضربان قلب VO2 max (حداکثر توان هوازی) و سایر داده ها را می توان از تمرین استخراج و تنظیم کرد تا تیم در طول فصل دچار LOAD EXTRA یا EXTRA TRANING نشود. پزشکان دانشمندان فوتبال هستند و SCIENTIST SOCCER نامیده می شوند.

نبود استقلال معجزه نبود اما…

وی با اشاره به شرایط فعلی استقلال و استفاده از “پرکتیشن” گفت: در یک مورد استقلال مدیریت خوبی بر توانایی های بازیکنان داشت. به جز یک بازی آنها انرژی زیادی از بازیکنان گرفتند و در همان مسابقه با سلام و احوالپرسی به تساوی رسیدند. وقتی یک فصل کامل را از دست نداده اید و در هیچ هوایی بازی نکرده اید، معجزه نیست، اما یک حرفه ای به تیم شما آمده است.

من تیمی را می شناسم که ۷۰ درصد از فصل خسته شده است

چراغ پور خاطرنشان کرد: من تیمی را می شناسم که از آمادگی تیمش خبر ندارد ۷۰ درصد بازی ها بازیکنان این تیم خسته هستند و بدون شروع و سرعت بازی می کنند. به نظر می رسد بازیکنان این تیم در نیمه سوم وارد زمین شده و دوندگی نداشتند. من این را در نگاهم به بازی های فیلم بیان کردم.

موفقیت در استقلال حاصل حضور یک حرفه ای است

وی ادامه داد: من از این موضوع اطلاعی نداشتم و مصاحبه فرهاد را نخواندم اما با اطلاعاتی که دریافت کردم متوجه شدم که یک پزشک در تیم حضور دارد که وضعیت بدنی بازیکنان را در تمرینات و مسابقات زیر نظر دارد. این بازیکنان خسته شوند و کار کنند.

پاسخ سرمربی خارجی به سرمربی ایرانی

چراغ پور گفت: تجربه نشان داده که مربی خارجی و مربی ایرانی موفق می شوند اما مشکلاتی وجود دارد. در گوشم شنیدم که بازیکن بزرگ تیم به یک مربی خارجی فارس توهین کرده و این مربی خارجی که شرایط را می داند خودش را قبول ندارد. دلیلش هم این بود که سرمربی خارجی از کاپیتان تیم خواسته بود تمرینات باکیفیت انجام دهد، بدود و شوت بزند، چون این کار باعث کوتاه شدن عمر فوتبال شد، بنابراین قراردادشان تحقیر شد.

او گفت: آماری دارم که دو سال است هیچ بازیکنی تیر خورده نیست. وقتی از بازیکنی پرسیدم چرا شوت نمی زنی، به من گفت آیا ارزش ماهیچه را می دانی؟ از آنجا که تیراندازی باعث کشش عضلات می شود، آنها شلیک نمی کنند!

علت شکست اساتید بزرگ و نامدار خارجی در ایران چیست؟

چراغ پور در پاسخ به این سوال که چرا معلمان بزرگ و صاحب نام خارجی با سابقه حضور در باشگاه های بزرگ اروپایی، در ایران برنده نشدند؟ او مانند لکیچ که تجربه استقلال در رئال مادرید و مجیدی را کسب نکرد، گفت: نکته ای که باید در کلاس های تمرینی معمولی یاد گرفت این است که وقتی مربی به باشگاه یا کشوری می رود، باید از بازیکنان موجود استفاده کند. karo. یا یک بازیکن در دسترس با یک فرمانده. “بسنجد. یعنی یک مربی بالاترین سطح مربیگری را دارد، اما اگر در کشوری مانند افغانستان یا آفریقا هستید، بازیکن” در دسترس “در آنجا ندارید. دانش باید معادل باشد. به آنچه دارید.اگر معلمی را به کلاس دوم دبستان بفرستند، بچه ها او را به عنوان استاد نخواهند دید، زیرا کودک مغز لازم برای درک تجهیزات خود را ندارد. این کودک به اندازه او به معلم نیاز دارد. مغز در این صورت دانش آموز در دسترس تحریک می شود.

کی روش سه ویژگی از هشت ویژگی خود را در ایران پیاده کرده است

وی با اشاره به گزارشی از توانایی های کی روش در جام جهانی ۲۰۱۰ گفت: فیفا در سال ۲۰۱۰ منتظر گزارشی بود که در آن کی روش هشت ویژگی دارد.دلبوسکه هفت ویژگی داشت. برخی مربیان سه ویژگی داشتند. وقتی کیروس به ایران آمد، هشت سال با او همراهی کردم و اجرایش را ضبط کردم. چهار ویژگی او را دیدم. او با فکر کردن به هشت زاویه مختلف، تنها سه ویژگی و اخیراً ویژگی چهارم را ساخت که در اتفاقات بازی ژاپنی متوجه شد که آخرین شخصیت را بازی نکرده است.

مربی باید بازیکن ایرانی را بشناسد

وی گفت: تمرینات باید هوشمندانه و آشنا برای جامعه فوتبال باشد و بداند چه چیزی در دسترس است. مربی شاغل در ایران باید بداند که انعطاف بازیکن ما صفر است، مصدومیتش زیاد است و در کودکی ژیمناستیک، شنا و دو و میدانی نرفته است، اگر صبح کمی به او آرامش بدهید، عضلاتش را به او بدهید. حرکت خواهد کرد و بعد از ظهر مضطرب خواهد شد.

برانکو نزدیک بود ایرانی ها را بشناسد.

چراغ پور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا این مربی آگاه می تواند این اطلاعات را از ایران بگیرد، گفت: این اتفاقات باید برای آنها بیفتد تا متوجه شوند. کلاس آموزشی که نمیگه میخوای بری ایران یا آفریقا. در این کلاس برای کار با بازیکنان آماده آموزش می بینند. ما باید به این مربیان زمان بدهیم تا ابتدا جامعه فوتبال ما را بشناسند. این فرصت نمی دهد. سعودی ها همیشه با یک مربی بزرگ جام را می گیرند و با یک مربی ملی برمی گردند. قطری ها هم همینطور. زمانی که برانکو هدایت پرسپولیس را برعهده گرفت، ۴ سال دستیار بلاژویچ بود و ۴ سال خودش برای مل کار کرد. به همین دلیل به محض ورود به پرسپولیس محمد نوری را به دلیل خستگی طرد کرد. محمد نوری حالا با همین شرایط قراردادی چهار ساله امضا کرده است. به شاه گفت برو. او به فرشاد احمدزاده گفت تو را به عنوان مهاجم ترک نمی کند. او می دانست که بازیکنان در حال تمام شدن هستند. البته او در این مورد اشتباه می کرد. به همین دلیل حضور مهدی طارمی در تیمش را ارزیابی نکرد. و او کامل نبود. برانکو نزدیک بود ایرانی ها را بشناسد. برانکو نزدیک شد ایران چیست؟

گل محمدی هم در شناخت بازیکن ایرانی اشتباه کرد

سرمربی سابق تیم ملی ایران گفت: یحیی گل محمدی با بازماندگان باشگاه سابقش پرسپولیس خوب بازی کرد. وقتی تیمش را عوض کرد و خودش هافبک و مدافع را انتخاب کرد، ظاهر باشگاه چیز دیگری شد، متوجه شدیم که محلی ها هم در شناسایی بازیکن اشتباه می کنند. او مهاجم خود را نمی خواست و استقلال در این فصل چند بازی کلیدی را با همین مهاجم برده است. این ایده رمضانی تا استقلال هیچ تفاوتی با پرسپولیس نداشت.

انتهای پیام/