چاقی و اضافه وزن: پنج بیماری و شرایط سلامتی

یک متخصص مراقبت های بهداشتی می تواند به راحتی با اندازه گیری شاخص توده بدنی یا به طور خلاصه BMI شما به راحتی متوجه شود که چاق، اضافه وزن یا سالم هستید. این به طور موثر وزن شما را متناسب با قد شما تعیین می کند و هرچه از محدوده استاندارد خارج شود، احتمال ابتلای شما به تعدادی از مسائل مهم سلامتی از جمله چاقی و اضافه وزن بیشتر می شود.

به دست آوردن و حفظ وزن سالم چیزی است که نمی توان یک شبه به آن دست یافت و ممکن است در دراز مدت برای افراد چاق و دارای اضافه وزن یک کار چالش برانگیز باشد. اطمینان از وزن سالم از طریق ابزارهای مناسب یا حداقل جلوگیری از افزایش وزن بیشتر می تواند به افراد دارای اضافه وزن کمک کند تا احتمال ابتلا به بیماری های خاص پزشکی را کاهش دهند.

چاقی در آستانه تبدیل شدن به یک اپیدمی ملی در ایالات متحده است و با چندین بیماری مزمن از جمله دیابت نوع ۲، فشار خون بالا، چربی خون بالا، سرطان و بیماری های قلبی عروقی همراه است. همانطور که در یک مطالعه تحقیقاتی بهداشتی که در سال ۲۰۱۳ انجام شد، مشاهده شد که این وضعیت پزشکی وخیم مسئول نرخ حیرت‌انگیز ۱۸ درصد مرگ‌ومیر در گروه سنی ۴۰ تا ۸۵ سال در میان جمعیت آمریکا است که مفهوم ریشه‌دار و رایج پزشکی و علمی را زیر سوال می‌برد. جامعه ای که از هر ۱۰۰ مرگ در کشور تنها ۵ مورد آن مربوط به چاقی است. این یافته جدید اساساً نشان می دهد که وقتی صحبت از خطرات بهداشت عمومی می شود، به اندازه سیگار کشنده است، زیرا روش خاص مصرف نیکوتین می تواند با ۲۰ مورد از هر ۱۰۰ مرگ در ایالات متحده مرتبط باشد و به عنوان اصلی ترین مورد شناخته شده است. علت قابل پیشگیری مرگ و میر در کشور

تقریباً ۲ نفر از هر ۵ بزرگسال آمریکایی در سال ۱۶-۲۰۱۵ مبتلا به چاقی تشخیص داده شدند که نسبت به ۳۴ درصد در سال ۰۸-۲۰۰۷ افزایش قابل توجهی داشته است و تأثیر آن با افزایش شدید از ۵.۷ درصد به ۷.۷ درصد در این مدت عمیق تر شد. در حالی که هیچ ایالتی نرخ چاقی بیش از ۱۵ درصد را در سال ۱۹۸۵ گزارش نکرد، ۵ مورد از آنها نرخ های بالاتر از ۳۵ درصد را برای سال ۲۰۱۶ ثبت کردند.

چاقی و اضافه وزن اغلب با مشکلات عاطفی مانند افسردگی مرتبط است. افرادی که چاق یا دارای اضافه وزن هستند نیز ممکن است سوگیری وزنی را تجربه کنند و همچنین با بدنامی ارائه دهندگان خدمات پزشکی و دیگران مواجه شوند که به نوبه خود می تواند منجر به گناه، احساس طرد شدن یا شرمندگی شود و مشکلات رایج مربوط به آن را بدتر کند. رفاه روانی فرد

عمده بیماری ها و عوارض سلامتی ناشی از چاقی و اضافه وزن در زیر به طور خلاصه نشان داده شده است.

I. دیابت نوع ۲

هنگامی که غلظت گلوکز خون به طور غیر طبیعی به طور دائمی بالا می رود، وضعیت پزشکی خاص به عنوان دیابت نوع ۲ نامیده می شود. حدود ۴ نفر از هر ۵ فرد مبتلا به این نوع دیابت، چاق یا اضافه وزن هستند. سطح قند خون بالا می تواند تعداد زیادی از شرایط پزشکی مانند سکته مغزی، بیماری های قلبی، مشکلات چشمی، آسیب های عصبی، مشکلات چشمی و سایر مشکلات سلامتی را نشان دهد.

در صورتی که به گروه خطر ابتلا به بیماری خاص تعلق داشته باشید، اگر به خود اجازه دهید در فعالیت های بدنی دوره ای شرکت کنید و ۵ تا ۷ درصد وزن خود را کاهش دهید، ممکن است از ابتلا به دیابت نوع ۲ جلوگیری کند یا به تعویق بیاندازد.

II. فشار خون بالا

هنگامی که خون با نیروی قابل توجهی از رگ های خونی بدن شما عبور می کند، وضعیت پزشکی خاص به عنوان فشار خون بالا یا معمولاً فشار خون بالا شناخته می شود. این می تواند باعث آسیب بسیار نگران کننده به رگ های خونی شود، قلب شما را تحت فشار قرار دهد و به افزایش احتمال سکته مغزی، بیماری کلیوی، حمله قلبی و حتی مرگ کمک کند.

III. بیماری قلبی

اصطلاح چتر بیماری قلبی معمولاً برای نشان دادن طیف گسترده و متنوعی از شرایط پزشکی استفاده می شود که می تواند بر سلامت کلی اندام تأثیر بگذارد. اگر بیماری قلبی برای شما تشخیص داده شود، در معرض خطر ابتلا به نارسایی قلبی، مرگ ناگهانی قلبی، آنژین صدری، حمله قلبی، یا ریتم قلبی غیرعادی هستید. افزایش سطح چربی در جریان خون، غلظت بالای قند خون و فشار خون بالا ممکن است احتمال بیماری قلبی را افزایش دهد. چربی خون یا چربی خون لزوماً به تری گلیسیرید، لیپوپروتئین با چگالی بالا یا کلسترول HDL، و لیپوپروتئین با چگالی کم یا کلسترول LDL اشاره دارد. کاهش ۵ تا ۱۰ درصد از توده بدن به احتمال زیاد به شما در کاهش خطرات ابتلا به بیماری قلبی کمک می کند و می تواند به بهبود جریان خون، سطح کلسترول و فشار خون شما کمک کند.

IV. سکته

اگر انسداد یا بروز پارگی رگ خونی در گردن یا مغز شما وجود داشته باشد، باعث می شود جریان خون در مغز به طور ناگهانی متوقف شود و این وضعیت پزشکی خاص به عنوان سکته مغزی شناخته می شود. سکته مغزی می‌تواند باعث آسیب برگشت‌پذیر یا غیرقابل برگشت به مغز شما شود که منجر به فلج جزئی یا کامل شده و در نتیجه شما را قادر به صحبت کردن یا شروع حرکات بدن نمی‌کند. همین بس که فشار خون بالا به عنوان عامل حیاتی سکته مغزی شناخته شده است.

V. آپنه خواب

آپنه خواب یک وضعیت پزشکی است که در آن فرد مکرراً نفس نمی کشد و تقریباً در تعداد زیادی از مردم در سراسر جهان شایع است. همچنین ممکن است فرد برای فواصل زمانی کوتاه به طور کلی نفس خود را متوقف کند. اگر این اختلال خواب همچنان تشخیص داده نشده و درمان نشده باقی بماند، ممکن است احتمال سایر مسائل مهم سلامتی مانند بیماری قلبی و دیابت نوع ۲ را افزایش دهد.