پیامدهای طوفان نمک در دریاچه ارومیه; از بیماری های جسمی گرفته تا مشکلات روحیمسئول سابق دفتر پایش و پیگیری مرکز احیای دریاچه ارومیه با اشاره به پیامدهای منفی طوفان نمک ناشی از خشک شدن دریاچه ارومیه، تنها راه پیشگیری از این طوفان را احیای دریاچه دانست. و گفت: با همفکری، همدلی و همکاری همه دستگاه های متولی حوزه آب و پرهیز از رقابت های فرقه ای و سیاسی می توان دریاچه ارومیه را احیا کرد و از این پدیده خطرناک جلوگیری کرد.

علیرضا شریعت در گفت وگویی با ایسنا وی با اشاره به اینکه از ریزگردهای ناشی از طوفان های نمک دریاچه ارومیه تشکیل شده است، گفت: بر اساس گزارش های مطالعات انجام شده توسط دانشگاه های علوم پزشکی تبریز و ارومیه – که در ابتدای فعالیت این مرکز انجام شده است. – ذرات موجود در گرد و غبار نمک مرغوب دریاچه ارومیه حاوی ترکیباتی مانند کلسیم، آهن، آلومینیوم و منیزیم است. کلسیم موجود در محیط خطر ابتلا به سنگ کلیه، انسداد مجاری کلیه و عروق خونی را افزایش می دهد. فلز موجود در این گرد و غبار ریز نیز می تواند باعث التهاب و آسیب به چشم شود و جذب آن از طریق استنشاق طولانی مدت نیز می تواند باعث عفونت ریه شود.

وی افزود: استنشاق منیزیم در ریزگردها باعث افسردگی، گیجی و ضعف عمومی می شود، اما در مورد آلومینیوم وضعیت بدتر است، حتی استنشاق کوتاه مدت مواد حاوی آلومینیوم باعث سرفه، خارش، ریه و آسیب به دستگاه تنفسی می شود. اگرچه خشکی دریاچه ارومیه باعث بیماری ها یا ناراحتی های مختلفی می شود، اما مهم ترین و شایع ترین این بیماری ها ریه، مری، سیستم عصبی و اندام های داخلی را درگیر می کند.

مسئول سابق دفتر پایش و پیگیری مرکز احیای دریاچه ارومیه ادامه داد: متاسفانه موضوعی که همواره مورد غفلت قرار می گیرد عدم توجه بسیاری از مسئولان و حتی مردم است که تحت تاثیر اثرات مخرب خشک شدن دریاچه ارومیه قرار گرفته است. دریاچه ارومیه و دریاچه های دیگر، رودخانه ها. و تالاب ها برای سلامت روان مردم، زیرا همه این نعمت های خداوند برای ایجاد ذهن و روح انسان ها آفریده شده است و نابودی آن ها علاوه بر مشکلات جسمی، مشکلات روحی و روانی فراوانی دارد که باید مهم تلقی شود. موضوع.

شریعت با اشاره به نتایج این بررسی تصریح کرد: نتایج یک بررسی آماری – که در مرکز احیای دریاچه ارومیه و با همکاری پلیس راه منطقه ای انجام شد، نشان داد طغیان دریاچه ارومیه باعث کاهش چشمگیر تصادفات رانندگی شده است. جاده در امتداد مرز بین دریاچه ارومیه و حتی در جنگ ها کاهش پیدا کرد، جاده ای در شهر ارومیه بسته شد، با خشک شدن دریاچه ارومیه این روند به کلی تغییر کرد. این نشان می دهد که «آب» ماده ای چند وجهی است که علاوه بر جنبه اقتصادی، جنبه بهداشتی و روانی نیز دارد.

وی به گستردگی طوفان نمک در دریاچه ارومیه اشاره کرد و گفت: طوفان نمک دریاچه ارومیه علاوه بر تاثیر بر مناطق همجوار دریاچه، هزاران کیلومتر یعنی شمال شرق ایران و آن را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد. محدوده شامل استان های تهران، قم، همچنین به خراسان شمالی، خراسان رضوی و سمنان خواهد بود. در بهترین حالت، ۶ میلیون نفر از ساکنان حاشیه دریاچه را مجبور به ترک منطقه می کند.

دبیر روابط آب ایران افزود: ۶ میلیون نفر به کجا مهاجرت می کنند؟ هزاران میلیارد تومان باید برای اسکان و اسکان این افراد در جاهای دیگر هزینه شود. آیا به این فکر کرده ایم که اگر دریاچه ارومیه احیا نشود و این ۶ میلیون نفر مجبور به مهاجرت به مناطق دیگر شوند چه اتفاقی می افتد؟ آیا زیرساخت های لازم برای اسکان این جمعیت در مناطق دیگر وجود دارد؟ قطعا نه!

این کارشناس آب با اشاره به تاثیر گرد و غبار نمک بر کشورهای همسایه تاکید کرد: این پدیده علاوه بر مناطق ایرانی، کشورهای همسایه را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

وی با بیان خسارات ناشی از طوفان نمک و راه های پیشگیری از آن، گفت: هر چه رطوبت دریاچه ارومیه بیشتر شود، گرد و غبار نمک روی آن کمتر می شود. در صورت ادامه خشک شدن دریاچه و تغییر شکل بستر دریاچه، این رسوبات نمک هزاران کیلومتر از غرب تا شمال شرق کشور را با کمترین وزش باد در بر می گیرد. علاوه بر این، گرد و غباری که روی برگ درختان و گیاهان می نشیند آنها را نیز از بین می برد. از نظر شیمیایی، مواد و مواد تشکیل دهنده این گرد و غبار بر زندگی گونه های جانوری منطقه تأثیر می گذارد.

شریعتی ادامه داد: ابتدا باید بپذیریم که نمی توان جلوی طوفان نمک را گرفت اما باید کم آبی دریاچه ارومیه را رفع کرد.

وی به پیش بینی پروفسور پرویز کردوانی – جغرافیدان و پدر کویر ایران – درباره احیای دریاچه ارومیه اشاره کرد و گفت: وی معتقد بود دریاچه ارومیه احیا نمی شود زیرا از نظر مهندسی نمی توان این کار را انجام داد. بنابراین برای جلوگیری از عواقب خشک شدن دریاچه مانند بالا آمدن گرد و غبار نمک باید با یک لایه ماسه در سراسر دریاچه پخش شود. در عین حال معتقد بودم که سخنان استاد کردوانی در مورد احیای دریاچه ارومیه کاملا درست است اما از منظر دیگری.

شرعی ادامه داد: ایشان مسائل فنی و مهندسی را مانع احیای دریاچه ارومیه و غیرفنی مطرح کردند و موضوع اصلی عدم اعتماد، اطمینان و همکاری همه دستگاه های حاکمه اعم از سه قوه مسلح و مختلف است. موسسات و سازمان ها و همچنین تضاد منافع است که می تواند با توزیع و ماموریت محور در بخش های مختلف ترکیب شود. در این راستا دریاچه ارومیه به محل درگیری های سیاسی، سیاسی و منطقه ای تبدیل شده است و امیدوارم با تغییر پارادایم و فضایی غیر احساسی و ملی به زودی به این دریاچه زیبا و مهم برسیم.

این کارشناس آب به برخی از فعالیت های انجام شده در مرکز مرکزی احیای دریاچه ارومیه برای احیای دریاچه ارومیه اشاره کرد و گفت: مهمترین اقدامی که تاکنون در تاریخ آب کشور و برای اولین باری که دکتر را ملاقات کردم چیت چیان. -وزیر اسبق وزارت نیرو- و نظارت بر این مرکز موضوع «نیازمند حفظ دقیق حقوق آب محلی دریاچه ارومیه» از سوی این وزارتخانه تا آن زمان با وجود مجوز قانونی پیگیری نشد. و این تاثیر زیادی در آزادسازی حق آبه دریاچه و آبیاری تالاب ها داشت اما متاسفانه در اواخر دولت دوازدهم فشارهای سیاسی و همچنین تفکر منطقه به طور ناقص انجام شد.

شریعتی افزود: از دیگر اقدامات می توان به مصوبه کمیته نجات دریاچه ارومیه برای جلوگیری از توسعه کشاورزی یا طرح انتقال آب اشاره کرد و برای تغییر شیوه کشاورزی آن فعالیت ها در دوره گذار دوازدهم رها شد. دولت و آغاز سیزدهم. دولت و بودجه لازم برای انجام این کار در فعالیت ها تامین نشده است، البته امیدوارم در دوره جدید و کارگروه فعلی موضوع احیای دریاچه ارومیه مجددا به عنوان یک موضوع در دستور کار قرار گیرد. موضوع ویژه

وی ادامه داد: در واقع هر کار جدیدی خالی از اشکال نیست و فعالیت مرکز احیای دریاچه مرکزی ارومیه ایراداتی داشته است، اما باید بپذیریم که پس از مدت ها توانست موضوع را برطرف کند. آب و محیط زیست در سرچشمه و رساندن همه نهادهای مرتبط به یک جدول، باید توجه داشت که موفقیت بزرگی است، البته در همین دوره از فعالیت مرکز با وجود همه مشکلات و چالش ها، دریاچه تثبیت شده است و اکنون با نمونه و تجربه به دست آمده از این مرکز، مرکز احیای زاینده رود نشان می دهد که تجربیات این مجموعه جدی گرفته می شود.

بحث آب را تقسیم نکنیم

شریعت افزود: با توجه به چندوجهی بودن مسائل آب، اگر بتوانیم در فضایی تعاملی و مشورتی، مسائل مربوط به «آب و محیط زیست» را با بهره گیری از همه توان ملی حل کنیم، دستگاه های دولتی، بخش خصوصی و ذینفعان وجود دارند. پس مسلم است که حل سایر مسائل کشور بسیار آسان تر خواهد بود.

دبیر فدراسیون صنعت آب ایران گفت: نباید موضوع آب را سیاسی کنیم و گروهی برای آن تشکیل دهیم، بلکه باید بحث ملی داشته باشیم.

با اشاره به عملکرد ۱۳ ماهه گذشته در یک یا دو ماه و پیگیری و تداوم اجرای تعدادی از پروژه های احیای دریاچه ارومیه از جمله انتقال فاضلاب شهرهای ارومیه و دریاچه تبریز و … وی در خصوص تکمیل پروژه سد و تونل زاب گفت: قطعا در کنار فعالیت های اجرایی و عمرانی، مهمترین و اساسی ترین وظایف احیای دریاچه ارومیه جلوگیری از توسعه بی رویه کشاورزی است. مازاد، کاهش مصرف آب در کشاورزی توسط تغییر شیوه کشاورزی با در نظر گرفتن سبک زندگی کشاورزان و حمایت از این تغییر و تضمین فروش محصولات، کشاورزان باید از ایجاد صنایع نیازمند آب جلوگیری کنند، به محیط زیست آب احترام بگذارند، حقوق دریاچه و از همه مهمتر نظارت و ایجاد واحد اداری پهنه مناسب سازی دریاچه ارومیه.

شارع در خاتمه خاطرنشان کرد: تغییر ساختار وزارت نیرو از سازمان آب منطقه ای به مدیریت آب، توسعه پایدار و التزام به کاربری اراضی – که مدت ها مطرح بوده و به آن توجهی نشده است – انجام شود. . و اصل مهمی را در دستور کار دولت سیزدهم قرار داد

در انتهای پیام