پوشش کامل عینک برای کودکان ۳ تا ۶ سال در مناطق کم برخوردار کشوربه گفته رئیس مرکز رشد پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان خیریه کشور، میزان دسترسی کودکان ۳ تا ۶ سال به خدمات غربالگری بینایی به ۹۰ درصد رسیده است. از آنجایی که هر کودک ۳ تا ۶ ساله در این مدت ۳ بار غربالگری می شود، از ابتدای طرح غربالگری بینایی ۶۰ میلیون مورد غربالگری انجام شده که در نتیجه ۳۶۰ هزار کودک مبتلا به تنبلی چشم شناسایی شدند.

فاطمه عباسی در گفت و گو با ایسنا. وی با اشاره به اجرای طرح غربالگری که این خیریه از دهه ۷۰ در سراسر کشور اجرا کرده است، شناسایی کودکان دارای مشکل بینایی را شامل سه مرحله دانست و گفت: در مرحله اول کودکان دارای نقص در جدول E شناسایی می شوند. و در صورت داشتن مشکل به چشم پزشک ارجاع داده می شوند. در سطح دوم اگر کودکان مراجعه کننده به چشم پزشک دارای عیوب انکساری باشند به چشم پزشک ارجاع داده می شوند.

رئیس مرکز توسعه و پیشگیری از اعتیاد سازمان خیریه کشور با اشاره به اینکه در ابتدای اجرای این طرح سطح دسترسی به خدمات ۶۰ درصد بود، گفت: اکنون سطح دسترسی به خدمات خدمات غربالگری بینایی برای کودکان بین ۳ تا ۶ سال به ۹۰ درصد رسیده است، با توجه به تعداد کودکان و خدمات افزایش یافته، افراد بیشتری شناسایی شده اند.

عباسی با توجه به اینکه در این مدت هر کودک ۳ تا ۶ ساله ۳ بار معاینه می شود، از انجام ۶۰ میلیون معاینه چشم از ابتدای فرآیند معاینه چشم خبر داد و گفت: از زمان شروع آزمایش بینایی. در این پروژه ۳۶۰ هزار کودک مبتلا به آمبلیوپ شناسایی شدند.

وی در سخنان خود بر لزوم پیشگیری از نابینایی افراد تاکید کرد و گفت: نابینایی یکی از معلولیت هایی است که تاثیرات شدیدی بر افراد می گذارد. این افراد اکثراً جوانانی هستند که می توانند سرمایه های نظام باشند. وقتی فردی نابینا باشد از چرخه اقتصادی خارج می شود، از طرفی به موسسه خیریه فشار می آورد.

رئیس مرکز پیشگیری و درمان اعتیاد کشور افزود: در حال حاضر خیریه به هر معلول ماهیانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان یارانه می دهد که حداقل مبلغ و بار اقتصادی این بیماری است. کتف بیماران قطعا بالاتر است.

وی در ادامه تفاهم نامه ای را که روز گذشته با بنیاد پانزده خرداد، مرکز عالی امامت و سازمان خیریه کشور منعقد شد، برای ارائه خدمات تنبلی چشم و ارائه حمایت های پزشکی و پرداخت یارانه برای خرید عینک به امضا رساند. شید به کودکان ۳ تا ۶ ساله کشور که در مناطق محروم کشور زندگی می کنند اشاره کرد و یادآور شد: هدف از جمع بندی این سند شناسایی کودکان مبتلا به آمبلیوپی یا سایر اختلالات بینایی است. کاهش بروز و شیوع معلولیت از دیگر اهداف این سند است تا افراد ساکن در مناطق صعب العبور و دور از دسترس بتوانند از این خدمات بهره مند شوند.

عباسی تصریح کرد: باید به مناطق صعب العبور برسیم، قرار شد بنیاد بسیجیان ۱۵ خرداد سازمان را برای آموزش معرفی کند و سپس در این امور به ما کمک کند. یکی دیگر از اهداف متن مربوط به موضوع «آینه» است. سالانه حدود ۹ هزار نفر از این کودکان نیاز به عینک دارند در حالی که بهزیستی حدود ۱۵۰ هزار تومان برای این کار در نظر گرفته است و امسال حدود ۵۰۰ هزار تومان برای کمک هزینه عینک می پردازند که برای خرید عینک کافی نیست. طی این نگارش مقرر شد بنیاد در این امور به سازمان کمک کند و هزینه عینک را به طور کامل پرداخت کند.

در انتهای پیام