پوششی///حق‌آبه، بزرگترین مشکل مردم گلپایگانایسنا/اصفهان فرماندار گلپایگان گفت: بزرگ‌ترین مشکل مردم شهرستان گلپایگان حق‌آبه است، سند حق آبه‌ای برای مردم شهرستان در سال ۹۶ تنظیم شده که نیازمند تجدیدنظر است.

محمدرضا عسگریان، امروز(پنجشنبه،۱۲ خرداد) در جلسه شورای اداری استان اصفهان، اظهار کرد: بزرگ‌ترین مشکل مردم شهرستان گلپایگان حق‌آبه است، سند حق آبه‌ای برای مردم شهرستان در سال ۹۶ تنظیم شده که نیازمند تجدیدنظر است. شهرستان گلپایگان حدود ۱۰۰ هزار نفر جمعیت دارد، اما در اعتبارات تملک دارایی در رده های آخر هستیم که نیازمند بازبینی است، چرا که پروژه‌های نیمه تمامی در شهرستان داریم که باید به اتمام برسد.

وی ادامه داد: معادن یکی دیگر از معضلات اصلی گلپایگان است. اداره کل صمت استان بدون اینکه هیچ گونه استعلامی از شهرستان بگیرد، مجوز معادن را صادر می‌کند، اما زمانی که مشکلی در راستای معادن در سطح شهرستان ایجاد شود آنگاه مسئولان شهرستانی باید ورود پیدا کنند.

به گزارش ایسنا، فرماندار گلپایگان گفت: احداث باند دوم محور گلپایگان – دهق و تکمیل رینگ‌های کمربندی از جمله کمربندی وانشان، محور کمربندی سعیدآباد و کمربندی شمال به جنوب شهرستان از پروژه‌هایی است که نیاز به اتمام دارد. همچنین رفع نقاط حادثه خیز از دیگر مسائل مهم شهرستان است. همچنین پنج راهی شرکت زراعی از نقاط حادثه خیز بوده که تصادف‌های منجر به فوت را رقم زده است.

عسگریان افزود: برای طرح نهضت ملی جانمایی انجام شده است، اما دستگاههای خدمت‌رسان آب، برق و گاز استدلال می‌کنند هزینه خط انتقال را باید از متقاضیان دریافت کنند که اگر این اتفاق رخ دهد قیمت تمام شده خانه‌ها در این منطقه بالا می‌رود. پس دستگاه‌های خدمات رسان باید زیرساخت‌ها را مهیا و تنها هزینه انشعابات را از متقاضیان دریافت کنند.

وی تصریح کرد: برای مسکن مهر گلپایگان چاه‌های جذبی حفر شده است، اما به دلیل وجود بستر سنگی در آن منطقه مشکلاتی ایجاد شد. پس برای حل این مشکل باید برای آن قسمت سیستم فاضلابی راه‌اندازی شود. سیستم فاضلاب شهرستان هم نیز تنها پیشرفت ۵ درصدی داشته است. همچنین نیازمند ۷۰ هکتار زمین جهت اختصاص به فاز ۳ شهرک صنعتی جهت استقرار صنایع پاک هستیم ضمن اینکه برای این بخش متقاضیان سرمایه‌گذاری اعلام آمدگی کردند.

فرماندار گلپایگان اضافه کرد: تنها استخر شهرستان گلپایگان سال‌ها در اختیار بخش خصوصی بوده و اکنون دیگر قابل بهره برداری نیست و برای راه اندازی مجدد آن نیازمند حدود ۱۰ میلیارد تومان اعتبار ریالی هستیم. همچنین مسکن مهر شهرستان گلپایگان با ۳ هزار و ۵۰۰ خانوار مدرسه ندارد و ساختمانی که برای این منظور توسط خیر در حال ساخت بوده به دلیل عدم توانایی جسمی و وخامت حال خیر نیمه کاره رها شده است.

حقوق کشاورزان ضایع نشود

همچنین امام جمعه گلپایگان گفت: ساخت مصلی گلپایگان در دولت نهم و دهم شروع شده و حدود ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، اما از دولت گذشته تاکنون ساخت آن  باقی مانده و ممکن است به دلیل شرایط جوی آسیب‌هایی به آن وارد شود.

حجت الاسلام محمد تقی کرامتی، افزود: یکی از اندیشه‌های سیاسی امام(ره) عدالت اجتماعی و رسیدگی به محرومین جامعه است. تصمیم دولت در راستای طرح حذف ارز ترجیحی یک پیوست مهمی دارد که آن نظارت دقیق و مسئولانه دستگاه‌های نظارت کننده بر بازار است و باید این امر کامل تحقق پیدا کند. دولت سیاست‌هایی را اتخاذ کرده و جوانب کار را سنجیده و لازم است نهادهای مرتبط نظارت لازم را بر بازار داشته باشند. 

وی خطاب به استاندار اصفهان ادامه داد: منطقه گلپایگان کشاورزی و دامداری است و یکی از مهم‌ترین راه‌های درآمد مردم این منطقه کشاورزی بوده که به آب وابسته است، کشاورزان حق آبه‌ای داشتند که آنطور که باید پرداخت این حق آبه‌ها رعایت نمی‌شود پس تدابیری اندیشیده شود تا حقوق کشاورزان ضایع نشود.

همچنین در این جلسه حجت‌الاسلام سید علی موسوی خراسانی، امام جمعه گلشهر یادآورشد: پروژه پارک آبی گلشهر که توسط سرمایه‌گذار در حال انجام است اکنون نیمه کاره باقی مانده و برای اتمام آن نیازمند ۱۰ میلیارد تومان اعتبار هستیم. همچنین جاده منتهی به امامزاده صالح پیغمبر که یک منطقه مذهبی تفریحی است نیازمند ۲.۵ کیلومتر آسفالت است که امیدواریم مساعدت‌های لازم در این باره انجام شود.

انتهای پیام