پورابراهیمی: بازار برق باید با بورس انرژی آغاز شودرئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: برای رفع خاموشی ها باید بازار انرژی در حوزه انرژی ایجاد شود.

محمدرضا پورابراهیمی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به افزایش مصرف برق در هنگام گرما گفت: در این راستا وزارت نیرو تشویق صنایع و کشاورزی را برای کاهش تاریکی در نظر گرفته است که می تواند بسیار موثر باشد. “

وی تصریح کرد: اکنون مصرف انرژی در کشور ما نسبت به میانگین جهانی تقریباً دو برابر شده است که به راحتی با راهکارهایی می توان آن را کاهش داد. این شامل استفاده از برق است.

رئیس کمیسیون مالی مجلس ادامه داد: در همین راستا طی نامه‌ای به رئیس‌جمهور پیشنهاد راه‌اندازی بازار بورس انرژی را به کمیته مالی ارائه می‌کنیم. به همین ترتیب، برای هر کسی که در سه سال گذشته کمتر از میانگین مصرف خورده باشد، این پول صرف ارزش بازار انرژی در بورس خواهد شد.

پورابراهیمی در مثالی توضیح داد: به عنوان مثال اگر در چند سال اخیر یک خانواده ۵ نفره در تهران ۱۰۰ واحد برق مصرف کرده و امسال ۲۰ واحد از میزان مصرف کم شده است، آن ۲۰ واحد به فروش می رسد. حالا قرار است وزارت نیرو بگوید اگر هر خانواده کمتر برق مصرف کند بخشیده می شود، اما ما می گوییم هر دو خانواده باید بخشیده شوند و پول بدهیم.

وی ادامه داد: این کار باعث ایجاد انگیزه برای مصرف کمتر برق می شود تا هر دو قسمت نیروگاه آسیب نبیند و در مصرف برق صرفه جویی شود. علاوه بر این می توان برنامه ریزی کوتاه مدت انجام داد.

پورابراهیمی با اشاره به اینکه تشویق وزارت نیرو به ضد تاریکی نیز موثر است، گفت: پیشنهاد ما فراتر از این تشویق است. با توجه به میزان صرفه جویی در مصرف برق توسط خانوارها، صنایع، بخش های تولیدی و سایر مصرف کنندگان در بورس انرژی، هر دو تغییر بازار باعث ایجاد آسیب های جدی به بخش های تولید و صنعتی ناشی از تیرگی می شود.

انتهای پیام/