پدیده آقازادگی – ایسنادیده آقازادگی به یکی از معضلات امروز ایران بدل شده است. موضوعی که هر از چندگاهی با انتشار یک عکس افشای فعالیت های اقتصادی برخی از فرزندان و مقامات وابستگان به موضوعی داغ در شبکه های اجتماعی تبدیل می شود.

به گزارش ایسنا، اخیرا توقیف یک کشتی که گفته می شود متعلق به شرکت کشتیرانی فرزندان یکی از مقامات ارشد سیاسی کشور است که هم آقازاده ها را به صدر اخبار بازگردانده است. موضوعی که این مقام ارشد را به واکنش واداشت و در توییتی، داغ شدن آن را به ستون پنجم دشمن نسبت د. یش از آن هم موضوع عکس‌های دختر یکی از مقامات دولت‌های نهم و دهم و برند لباس او و البته اعلام بر

از طرفی مدتی قبل برجسازی فرزندان از مقامات ارشد سیاسی که به یکی از مردم توصیه کرده بود از نان خشک خوردن و لنگ پوشیدن مردم یمن درس و حضور آنها در همایش برجسازان موفق در ترکیه انتقاداتی را ایجاد کرد. همچنین رسیدن به مدیریت و عضویت در هیئت مدیره شرکتهای مهم دولتی توسط خویشاوندان برخی از مقامات باعث می شود

بعلاوه برای این حضور و اعضای خانواده برخی از مقامات در مناصب مختلف دولتی آن هم بدون داشتن مشخصه یا تجربه خاص یا فعالیت های اقتصادی پرسود برخی از آنها و موفقیت های اقتصادی آنها و یا داشتن تابعیت خویشاوندان نزدیک به برخی از مقامات در خارج به خصوص در آمریکا، آنادا و انگلیس، ابهاماتی را برای مردمی که با انواع مشکلات روزمره دست و پنجه نرم می‌سازند، ایجاد می‌کنند.

این اتفاقات و رواج پدیده خویشاوندسالاری که به آقازادگی شهرت یافته، پرسشهایی را می‌کند:

. توصیه‌هایی که به مردم توصیه می‌کنند چرا در برابر مشکلات مقاومت کنند، چنین توصیه‌هایی را به خویشاوندا می‌دهند

. یا مسئولی که توانسته سبک زندگی مورد نظر را به خویشاوندانش بقبولاند صلاحیت تصمیم گیری برای اربعین

. خیا خودوندان این ویژگی خاص را دارد، همه چیزهایی هستند که به چنین موفقیت هایی دست پیدا می کنند؟

. را مردم عادی به خصوص از جوانان نخبه کشور که به رانتی دسترسی ندارند نمی‌توانند به موفقیت بپردازند

. اگر در موفقیت ویشاوندان این فرد خاص، رانت و عیب وجود ندارد چرا مسیر دستیابی‌شان به این است

. برخی از مقاماتی که یکسره در حال شعار علیه غرب هستند نمی توانند خود را از داشتن غرب و خوشگذرانی در خارج از کشور منصرف کنند؟

. چرا قوه قضائیه روند موفقیت های سیاسی و اقتصادی خویشاوندان از برخی افراد را بررسی نمی کند تا اگر اشتباهی صورت گرفته با آن برخورد شود و اگر روال طبیعی بوده شفافیت سازی صورت بگیرد؟

. را دلسوزان نظام به صورت اساسی برای مقابله با پدیده آقازادگی چاره‌های نمی‌اندیشند؟

. آیا پدیده آقازادگی که در میان خویشاوندان برخی از افراد رواج یافته، باعث دلسردی مردم از کل نظام و از بین رفتن اعتماد آنها نسبت به همه افراد نمی شود؟

* شما مخاطبان ایسنا هم می‌توانید پرسش‌ها و نظرات خود را درباره این موضوع در بخش نظرات مطرح کنید.

انتهای پیام

سریعترین رژیم لاغری