پاسخ مشکات الزهرا صافی مدیر برنامه به اظهارات دبیر فدراسیون تنیسمدیر برنامه تنیس دختران ایران درباره جدایی مشکات از گروه جهانی کنتاکت و عدم حضور در ویمبلدون توضیح داد.

امیرصدری در گفت وگو با ایسنا، با بیان صحبت های سرپرست دبیری فدراسیون تنیس درباره خروج شگفت انگیز مشکات الزهرا صافی از برنامه حمایتی فدراسیون جهانی، اظهار کرد: در پی موفقیت مشکات الزهرا صافی در گرند اسلم استرالیا. من شخصا به مخاطب جهانی گفتم که تنیس بازی کردم. در نامه ای از آنها خواستم در صورت امکان حمایت مالی از روابط بین الملل از تنیسور ایرانی حمایت کنند تا مشکات الزهرا صافی با قدرت ادامه دهد و حضوری پر رنگ و دلگرم کننده پیدا کند.زمین تنیس. .

وی ادامه داد: در پاسخ به ایمیل من، فدراسیون جهانی فوتبال اعلام کرده است که منابع مالی برای بازیکنان ندارد اما صافی می تواند در صورت داشتن شرایط برای پیوستن به تیم ITF اقدام کند. این گروه. شرایط انتخابی جام جهانی فیفا برای حضور صفی در جمع ۵۰ تنیسور برتر جهان برای پیوستن به تیم ITF بود. زمانی که شروع به پر کردن فرم های مربوطه کردیم، صفی در رتبه ۷۴ جهان قرار گرفت اما ناامید نشد. از فدراسیون جهانی خواسته ایم به دعوت تنیسور ITF به کار بزرگ مشکات در این منطقه جغرافیایی توجه ویژه ای داشته باشد. پس از دو هفته نامه نگاری، فدراسیون جهانی اعلام کرد که صفی می تواند بخشی از گروه مذکور باشد. در نهایت صفی به همراه ۴ بازیکن دیگر به این تیم دعوت شد.

* فدراسیون جهانی تنیس هیچ قولی برای اخذ ویزا نداده است

مدیر برنامه صافی شرایط حضور تیم ITF را بیان کرد: فدراسیون بین المللی شرایط خاصی را برای حضور این تیم اعلام کرده است. مشکات الزهرا صافی در این شرایط ابتدا سه هفته در اردوی ایتالیا با این تیم تمرین کرد و سپس راهی فرانسه و تورنمنت رولان گاروس شد. ابتدا بازیکن باید هر هفته در تمرین تیم شرکت کند. یعنی اگر قرار بود صفی در این تیم حضور داشته باشد باید تمام هفته با تیم تمرین می کرد. این ورزشکار تنها به یک شرط در تمرین شرکت نکرد و آن هم زمان شرکت در امتحانات مدرسه است. شرط دوم این بود که فدراسیون جهانی تنیس در نامه های خود به صراحت اعلام کند که اخذ روادید برای ورود به این کمپ های آموزشی بر عهده بازیکن یا انجمن داخلی مربوطه است و فدراسیون جهانی تنیس هیچ تعهدی در قبال اخذ ویزا ندارد. فیفا اعلام کرده است که اگر هر بازیکنی ویزا نداشته باشد، فرصت پیوستن به باشگاه را از دست خواهد داد.

* برای حضور در جام جهانی پولی ندادیم

وی ادامه داد: برای ماندن در ایتالیا بلافاصله به جام جهانی نامه نوشتیم و گفتیم هنوز موفق به اخذ ویزای این کشور نشده ایم. ما هم نوشتیم که صافی امتحانات آتی داره. هدف ما این بود که اگر موفق به دریافت ویزا نشدیم و هفته اول و دوم را از دست دادیم، در صورت صدور ویزا در هفته سوم شرکت کنیم. با توجه به شرایط عجیب و غریب سخت و پیچیده برای اخذ ویزا در کشورمان، موفق به اخذ ویزای ایتالیا نشدیم. دو هفته مانده به شروع مسابقات فرانسه در رولان گاروس ویزای این کشور را گرفتیم، مشکات به فرانسه رفت. این ویزا در تاریخ ۷ می (۱۷ آذرماه) صادر شده است. فدراسیون جهانی فوتبال پیش از این اعلام کرده بود که اگر مشکات الزهرا صافی تا ۲۲ آوریل ویزای خود را دریافت نکند، نمی تواند به این گروه بپیوندد. در همان روز اعلام کردیم که موفق به اخذ ویزا نشده ایم و از فدراسیون جهانی خواستیم که اجازه دهد صافی به مرحله دوم مهاجرت بپیوندد. ما هرگز از شرکت در گروه تماس جهانی خودداری نکردیم. اما به دلیل نداشتن ویزا درخواست کردیم که سه هفته اول حضور نداشته باشند و سه هفته دوم حضور داشته باشند که روابط بین الملل پذیرفته شد. اردوی کوتاهی در انگلیس برگزار شد و از پایان رولان گاروس در فرانسه تا شروع اردو یک ماه ماندیم تا به آن کمپ در انگلیس برسیم. فدراسیون جهانی تنیس در نامه‌های متعددی بار دیگر از مشکات دعوت به عمل آورد تا ویزای انگلیس را دریافت کند و با تاریخ مشخصی وارد کمپ تمرینی شود. در آن مقطع دوباره با مشکل گرفتن ویزا مواجه شدیم.

* فیفا به بازیکنان دیگر فرصت پیوستن به تیم جهانی داده است

صدری همچنین گفت: چندین بار با فدراسیون جهانی در تماس بودیم و او گفت مشکات هنوز نتوانسته ویزای خود را برای حضور در اردوی انگلیس بگیرد. در آخرین نامه‌ها، مدیر تیم ITF به ما اعلام کرد که نمی‌توانیم بازیکنی را که هفته‌های قبل را از دست داده، فقط یک هفته اضافه کنیم. ما این فرصت را به بازیکنان دیگر می دهیم. دلیلش روشن است. ما نتوانسته ایم ویزای انگلستان را دریافت کنیم و فدراسیون بین المللی شرایط آن را رعایت می کند. قبل از اعلام لیست رسمی ویمبلدون باخبر شدیم که مشکات الزهرا صافی در رده ۷۶ قرار دارد و به این تورنمنت بزرگ دعوت می شود. علاوه بر این فدراسیون بین المللی از وی برای حضور در این اردو دعوت کرد. ما به خوبی می دانیم که شرایط ویزا چیست و برای این کار به زمان بیشتری نیاز داریم. به محض تمام شدن مسابقه رولان گاروس، فرانسه را به مقصد امارات ترک کردیم و از آنجا به ابوظبی و سفارت انگلیس رفتیم. دو روز قبل از وقت سفارت دعوتنامه شرکت در مسابقات ویمبلدون صادر شد و در مصاحبه سفارت شرکت کردیم که دو دعوتنامه از فدراسیون جهانی و مسابقات ویمبلدون دریافت کردیم. مدارک مسقط الزهرا صافی از جمله وضعیت مهاجرت به استرالیا و سایر موارد کامل و بدون نقص بود.

* زمانی که ویزا صادر نشد، صفی در مسابقات محلی شرکت کرد

مدیر برنامه های صافی درباره حضور این بازیکن در بازی های داخلی گفت: متاسفانه برای گرفتن ویزای سفر به اتحادیه اروپا و انگلیس به مدتی زمان نیاز داریم. با توجه به شرایط، نه برای صفی میسر شد که به اردوی ایتالیا برود و نه به اردوی انگلیس. برای درک دوستان نادانی که دروغ می گویند باز هم تکرار می کنم. گروه تماس بین المللی به صراحت اعلام کرده است که اخذ ویزا به عهده شما و مقامات مربوطه در کشورتان است. فیفا بارها گفته صفی تمام روز در کنار تیم است نه سه چهار روز مانده به مسابقات. همه این نامه ها را خودم انجام دادم. همه مدارک آماده است، وقتی صفی دید که ویزا نمی شود در مسابقات داخلی ایران شرکت کرد. دلیلش هم این است که او برنامه ای برای حضور در بازی های ایران ندارد.

* آنها حقیقت را متفاوت از قبل می کنند

وی افزود: کشور تیم ITF شرکت می کند. نمی دانم این حرف ها چگونه و چه عواقبی دارد. البته خانواده فهیم طنیس خیلی باهوش تر از این حرف ها هستند و می فهمند چرا. یک بار دیگر به دوستانی که سعی می‌کنند حقیقت را به گونه‌ای دیگر مطرح کنند، می‌گویم، نامه‌های آن نامه‌هایی که من نوشتم موجود است و آنچه می‌گویند دروغ است. چگونه می توانیم سوال بپرسیم و بعد از تلاش زیاد، نه بگوییم؟ این درایت سرپرست روابط تنیس حیرت انگیز است. در ضمن اگر همکاران کمی محتاط باشند متوجه می شوند که اگر از تیم ITF کنار نمی رفتیم بحث حضور در اردوی انگلیس اصلا مطرح نمی شد.

* همچنین به کمیته برگزاری مسابقات و روابط بین الملل ایمیل زده ایم

صدری در پاسخ به این سوال که آیا آنها در رابطه کمک گرفتند یا خیر؟ وی تصریح کرد: رئیس جدید روابط بین الملل در تماسی به من گفت: کازیزی، رئیس ارتباطات گفت که باید با روابط بین الملل مکاتبه کنیم و از آنها بخواهیم که این مشکل را حل کنند. ۱۱ روز قبل از اینکه فدراسیون تنیس بخواهد این کار را انجام دادیم. ما حتی پیش رفتیم و چندین نامه به مدیر مسابقات ویمبلدون نوشتیم و از او خواستیم که به ما در حل این مشکل کمک کند. دو روز قبل از مسابقه ایمیلی برای من ارسال کرد و در آن نوشت که در حال رفع مشکل هستیم اما متاسفانه رفع نشد. متأسفانه نماینده ایران در فدراسیون جهانی تنیس در غرب آسیا که در جریان تمام اوراق بود، از این موضوع پشیمان نشد و تلاشی برای حل این مشکل نکرد.

* سفارت انگلیس مقصر است نه ما

وی در ادامه بیان می کند: گویا دوستان از نحوه اخذ ویزا اطلاعی ندارند. فدراسیون بین المللی از رفتن مشکات الزهرا صافی تعجب نکرد، اما به تمام واقعیت ها پی بردند که صافی به دلیل مشکلات ویزا نتوانست به گروه ITF بپیوندد و باید برود. باید به فدراسیون تنیس ایران و سرپرست دبیری بگویم، فدراسیون جهانی بود که به ما اعلام کرد مشکات نمی تواند به این اردو برود، ما آنها نیستیم. خانواده بزرگ تنیس ایران می خواستند تنیسور ویمبلدون داشته باشند. جالب است که سرپرست وزارت امور خارجه به جای آسیب رساندن به بازیکن پرافتخار ایرانی به دنبال یافتن مقصر این ماجراست. واقعاً حیرت آور و غیرقابل باور است که سرپرست دبیری به جای حمایت از تنیس ایران و ابراز ناراحتی از این بابت، طرفدار فدراسیون جهانی تنیس باشد.

مدیرعامل مشکات در خاتمه گفت: اگر به دنبال مقصر هستیم، قطعا مقصر اصلی این حادثه سفارت انگلیس است که با وجود کامل بودن مدارک، ویزای صفی را صادر نکرده است. علاوه بر این، برگزارکنندگان مسابقات کمکی به حل این مشکل نکردند. چند بار پرسیدیم اما جواب نداد.

در انتهای پیام