«ور «عشق» را به زندگی «یکنواخت» بازگردانیم؟/ معجزه استفاده از فضای مجازییک روانشناس با بیان اینکه به طور ناخودآگاه با گذشت زمان از دوران عقد و ازدواج و با افزایش طول مدت زندگی مشترک زوجین، حرارت اولیه عشق کاسته و نوعی یکنواختی بر زندگی مشترک حاکم می شود، برای جلوگیری از این یکنواختی توصیه کرد: برای شکستن یخ. زندگی مشترک راهکارهایی وجود دارد که از جمله این راه حل ها با همسر در فضای مجازی در قالب “چت” کردن، ارسال عکس های “سلفی” از خود برای همسر و رد و بدل کردن پیام ها، کلیپ های باب باب همسر است.

شبنم طلوعی در گفت‌وگو با ایسنا، با توجه به اینکه زوجین نباید از ارتباط با یکدیگر در فضای مجازی غافل شوند، درباره راه حل هایی برای جلوگیری از یکنواختی در زندگی مشترک، اظهار کرد: زوجین باید در کنار تمام دستگاه های روزانه خود ارتباط با فضای مجازی را حفظ کنند. به مرور این امر تبدیل به یک عادت شده و زوجین عادت می شود که در طول روز به همسر خود پیام داده و یپ کند.

این روانشناس با بیان اینکه زن و شوهرهایی که نسبت به نیازهای همسر خود در زندگی مشترک بیتوجه اند، نوعی یخ زدگی در زندگی را تجربه خواهند کرد، خطاب به زوجین ادامه داد: برای مثال می توانید روزانه از خود عکس بگیرید و برای همسر بفرستید. اگر هر دو شاغل هستید از خودتان و محل کار عکس گرفته شده و با ارسال این تصاویر از تصاویر را از احوال خود آگاه کنید تا هم حس کنید در کنار هم باشید و هم ارتباط خود را در طول روز با یکپارچه حفظ کنید.

وی همچنین این را هم گفت که زوجین می توانند برای گرم کردن زندگی مشترک به رفتارهای اوایل آشنایی با خود انداختن و کارهایی را که برای خوشحال کردن همسر و تثبیت عشق در دوران نامزدی و اوایل ازدواج انجام می دهند را تکرار کنند.

طلوعی در پاسخ به این پرسش که انجام این رفتارهای تصنعی چگونه می تواند روابط بین زوجین را بهبود بخشد، بیان کرد: نگران تصنعی بودن و غیر واقعی بودن این رفتارها نباشید چراکه مغز افراد به این رفتارهای خوب، عادت می کند. شاید در ابتدا این کارها تصنعی به نظر برسد اما پس از مدتی زن و شوهر به انجام این کارها و ر. این رفتارها در واقع به نوعی زمان گذاشتن زوجین برای یکسان و احساس توجه از طرف مقابل می شود.

به گفته این روانشناس مهارت های ارتباطی زوجین نیز می تواند در کنار تمام مسائل یاد شده رابطه همسران را تحت تاثیر قرار دهد و زندگی مشترک را سردتر کند.

وی سرزنش کردن، تحقیر کردن، خراب کردن شخصیت همسر در حضور دوستان و بستگان و بیان جملاتی مانند “بارها گفتم این کار را نکن” “خود کرده را تدبیر نیست”، “همیشه همینطوری هستی” “من می دونستم تهش همین می شه” ,” ببینید کارهات رو “و … را از جمله رفتارهای مخربی دانست که می تواند نتیجه زیانبار و جبران ناپذیری بر روابط همسران بگذارد و این را هم گفت که این رفتارهای مخرب در کنار مهارت های ارتباطی و گذر زمان از سال های ابتدایی زندگی مشترک وجود ندارد. مستقیما اثر منفی بر رابطه همسران دارد.

طلوعی احترام متقابل، درک و فهم متقابل و نیازهای همسر را از جمله مهارت های ارتباطی مورد نیاز در زندگی مشترک عنوان و مورد توجه قرار می دهد که کسب و کار بردن این مهارت ها باعث می شود که از گذشت زمان ازدواج باز هم احساس خوب شود. رامش در زندگی مشترک حکمفرما باشد.

این روانشناس معتقد است: احترام متقابل در زندگی مشترک به معنای احترام به شخصیت همسر، شنیدن ناراحتی های او و بیان دلخوری ها از او بدون اعمال خشونت و در نهایت حل این ناراحتی است.

به گفته وی، زوجین برای درک و فهم متقابل از ترکیب مفهومی که از حرفهای همسر فهمیده را بیان کرده و از او بپرسند که آیا آنها از سخنان همسر صحیح بوده یا خیر تا از بروز سوءتفاهم جلوگیری شود.

این روانشناس همچنین تاکید می کند: نسبت به نیازهای طرف مقابل یک زندگی شاد است چرا که انسان به دلیل نیازهایش وارد یک رابطه می شود و زوجین باید بدون ایجاد تغییر در نیازهای همسر، درباره نیازهای یک فردگر صحبت کرده، نیازهای یک فردگر صحبت کرده باشد. نیازها را برای همسر خود فراهم کنند.

طلوعی در پایان سخنان خود خاطر نشان کرد: شرایط فعلی زندگی و درگیری های زوجین به منظور تامین معاش خانواده و خانواده های اقتصادی برای رسیدن به اهداف مشترک، مدت زمان گذران زمان گذران وقت زوجین با شباهت را به حداقل رسانده است، بنابراین زوجین باید از فضای مجازی به حداقل برسد. عنوان جایگزینی برای پیشنهاد و رد و گرفتن درخواست‌هایشان استفاده کنند.

انتهای پیام