واکنش انجمن منابع طبیعی به مزایده ۵۰۰۰ معدن متروکهمدیرکل دفتر حفاظت و حراست سازمان منابع طبیعی کشور در پاسخ به انتقادات صورت گرفته از حدود ۵۰۰۰ معدن که به شرکت های خصوصی واگذار شده است، گفت: تمامی این معادن طبق قانون بررسی می شود. وی گفت: کشور یکی از مناطق ممنوعه است بنابراین فعالیت معدنی در این مناطق ممنوع است.

به گزارش ایسناچندی پیش خبری مبنی بر مزایده و واگذاری ۵۰۰۰ معدن به شرکت های خصوصی منتشر شد که به دلیل بهره برداری از ایران و آسیب و خطری که برای محیط زیست دارد مورد انتقاد قرار گرفت. با توجه به جنبش زیست محیطی، معدن در داخل بدنه طبیعی ارزشمند قرار می گیرد. آنها در اطراف کوه ها، رودخانه ها، جنگل ها و مراتع قرار دارند، برای یافتن این مواد معدنی باید بدن طبیعی از بین برود که باعث از بین رفتن عملکرد طبیعی آنها می شود، ۵۰۰۰ معدن از این معادن بسیار وسیع هستند و همه آنها را می پوشانند. اقدامات نقطه به نقطه ایران شامل ۵۰۰۰ بمب محکومیت، تفرقه اجتماعی و تخریب محیط زیستی است که بر جامعه تحمیل شده است و در این میان مقصد سود معدنی دست نخورده باقی مانده است.بسیار مبهم و مبهم این فعالیت برای برخی افراد است.

بیشتر بخوانید: انتقال ۵۰۰۰ معدن متروکه فعال کردن ۵۰۰۰ بمب مخرب محیط زیست

مسعود جلالی در گفت وگویی با ایسنا وی در پاسخ به انتقادات مربوط به مزایده و واگذاری ۵۰۰۰ معدن به شرکت های خصوصی، گفت: ۵۰۰۰ معدن برای مزایده شدن به این معنا نیست که همه آن معادن اجازه فعالیت در چراگاه داشته باشند. همه این معادن باید طبق قانون بررسی شوند و ما باید تمام معادن را طبق قوانین و مقررات این سایت بررسی کنیم.

وی ادامه داد: بر اساس قانون استفاده از معادن در جنگل‌ها، جنگل‌ها، ذخایر منابع طبیعی، مراتع و مناطقی که در معرض باد و فرسایش هستند ممنوع است و اجازه فعالیت‌های معدنی در آن‌ها را نمی‌دهیم. مناطق.

زباله های معدنی؛ جدی ترین مشکل در صنعت معدن

مدیرکل دفتر حفاظت و حراست از منابع کشور ادامه داد: طبق قانون ۵۰۰۰ برخی از معادن بسیاری از آنها حذف می شود و با هرکسی که با مجوز کار کند با تمام قوانین آن برخورد می کنیم. هم در حین و هم بعد از جراحی پیگیری می شود.

وی با بیان اینکه آلودگی معادن از نظر منابع طبیعی یکی از معضلات جدی معدنکاری است، گفت: با توجه به اینکه تکنولوژی استخراج معادن بسیار قدیمی است، بهره برداری از مواد معدنی باعث ایجاد ضایعات و ضایعات زیادی از نظر منابع طبیعی می شود. یعنی جدای از تخریب انبوهی که از نظر منابع طبیعی داریم، مقادیر زیادی باطله باعث ایجاد مشکلات زیادی در محیط طبیعی می شود.

جلالی تاکید کرد: این قوانین و مقررات به شدت اجرا می شود و به همه ۵ هزار معدن مجوز داده نمی شود زیرا بسیاری از مناطق کشور از جمله مناطقی هستند که بهره برداری در آنها ممنوع است.

وی در ادامه بیان کرد: در این بررسی تمامی مسائل از جمله دسترسی به معدن، منابع آبی مجاور، منابع آبی، روستاهای منطقه و … بررسی شده است. در بسیاری از این مناطق کارهای زهکشی انجام داده ایم و این مناطق بسیار مهم است، بنابراین هرگز اجازه فعالیت معادن در این مناطق را نخواهیم داد.

مدیرکل دفتر حفاظت و صیانت از منابع طبیعی کشور ادامه داد: بسیاری از هزینه های دولت صرف احیا و بازسازی این محوطه ها و زهکشی ها شده است و نمی توانیم به معادن اجازه فعالیت بدهیم. بنابراین، این مناطق در بسیاری از مناطق بدون هیچ شرطی برای بهره برداری از آنها مخالف هستند.

مزایده یا صدور مجوز عملیات معدنی؟

وی با تاکید بر اینکه ۵ هزار معدنی که قرار است به مزایده گذاشته شود به معنای صدور مجوز فعالیت آنها نیست و مزایده باید روند جداگانه ای را طی کند، گفت: یکی از مراحل مزایده گرفتن نظر طبیعی و آب هی است. مدیریت منابع. بگذار مملکت آشتی کند یا مخالفت کند من تا آنجا هستم با کسی مخالفت نمی کنم.

جلالی اعلام کرد: حتی اگر تعداد ۵ هزار مین به ۲۰ هزار مین برسد، بررسی های خود را انجام می دهیم. ما هیچ نگرانی در مورد بررسی این معادن نداریم. تنها چیزی که ما نگران آن هستیم فشار است و کار خیلی زیاد است چرا که تاکنون تمام ادارات منابع طبیعی استان مشغول پاسخگویی به این سوالات هستند و باید دو ماه یک به یک آن معادن را بررسی کنیم. آن دلیل ما باید همه نیروهای خود را بسیج کنیم و این کار را به خوبی انجام دهیم.

وی با تاکید بر اینکه تمامی سوالات مطرح شده با دقت و بر اساس قوانین و مقررات منابع طبیعی بررسی خواهد شد، گفت: احترام به فعالیت های معدنی در کشور به عنوان یکی از موهبت های خداوند است که در کشور وجود دارد اما نیاز است. بهره برداری از شکل و نوع بهره برداری معدن برای بررسی و تعیین اولویت های کشور.

جلالی در پایان با تاکید بر اینکه ماده معدنی ذخیره ای است که باید برای نسل آینده ذخیره شود، گفت: سیاست بهره برداری نباید این باشد که از تمام مواد معدنی کشور برای مدت معین استفاده شود و نسل های بعدی نباید باشند از این لطف استفاده کن باید تعمیراتی انجام شود تا نسل های دیگر نیز از این فیض بهره مند شوند.

در انتهای پیام