«واکسن» به تنهایی معجزه نمی‌کند / در شناسایی‌های موفق نیستیماپیدمیولوژیست با اشاره به وضعیت فعلی یک ششم نقشه در کشور، گفت: این تصور که واکسن است. واکسن تنها یکی از مولفه‌های مقابله با اپیدمی است و سایر مولفه‌ها هم باید جدی گرفته شوند.

دکتر حمید سوری در گفت‌وگو با ایسنا، درباره وضعیت موجود در کشور، گفت: انتظار داشتیم ۲ تا ۴ هفته بعد از پیک و فراوانی بیشتر مواردی را افزایش دهیم که ممکن است این موضوع رخ دهد و به احتمال زیاد این روند افزایش یابد تا حدود ۱۰ روز دیگر ادامه می یابد. ولیکن امیدوار هستیم که شرایط مدیریت شود.

وی افرود: برای مدیریت شرایط از مسئولیت به کنترل مردم و گروه‌های آسیب‌پذیر است که لازم است خود ود باشد. خودمراقبتی فقط شامل کسانی است که واکسن نزدند، بلکه کسانی هستند که واکسن می زنند ولی آسیب پذیری بالایی دارند مانند سالمندان، زمین های و … باید به شدت مراقبت های لازم را در نظر گرفت و کمتر در سطح جامعه تردد کنند تا چند هفته اوج پیک را داشته باشند. رد کنیم.

نظام بیماریابی فعال نداریم

او تاکید کرد: وقتی از پیک بیماری صحبت می کنیم مهم است که از حرف میزنیم یا بیماری و مرگ و میر. در مورد بحث در کشور نمی‌توانم خیلی قطعی صحبت کنم. ون مواردی را که جست‌وجو می‌کنیم بخشی از کل مبتلایان جامعه است. ون ما نظام بیماریابی فعال نداریم و کسانی می‌شوند که به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کنند. با توجه به اینکه چه چیزی به امیکرون بیشتر می‌شود و می‌تواند در برخی افراد هم بدون علامت بروز کند، عملاً همین افراد بدون عارضه انتشار به گروه‌های دیگر می‌شوند که از زیررهبین نظام سلامت هم خارج هستند.

احتمال ادامه روند افزایشی منابع طبیعی تا دو هفته آتی

سوری ادامه داد: در موارد مرگ و میر روند افزایشی چند روزی است که آغاز شده و احتمالا تا دو هف. مدت زمان اعلام شده وابسته به مداخلات ما است که با افزایش خود مراقبتی پیک زودتر وارد فازی شود و تعداد مرگ و میر هم کم شود اما اگر جامعه به حال خود رها و تنها بر واکسیناسیون و خدمات درمانی تکیه شود، مسلما با افزایش موارد مواجهه بود.

در شناسایی‌های سازمان کووید ۱۹ موفق نبوده و نیستیم

او با تاکید بر واکسیناسیون مشخص، کرد: البته علیرغم مهم است تززیق واکسن و ارائه خدمات درمانی، اما نباید از سایر مولفه های آبی غافل شود و باید برای آنها زمان بیشتری صرف کرد. در کشور ما به سایر مولفه های آبی از جمله تشخیص زودرس موارد بیماری، درمان فعال، تقویت روش های افزایش کنترل و مدیریت پروتکل ها، شناسایی دقیق کانون ها و … کم توجهی می شود. در کانون های شناسایی کوید ۱۹ بسیار موفق نیستیم، می گذاریم موارد متعدد و تختی افزایش میگوییم این نقطه کانونی است; در حالی که باید شناسایی شود که به افزایش بستری و مرگ نرسیده است و این امر از طریق ب.

لزوم احیای تیم‌های واکنش سریع سریع

وی با اشاره به اینکه تیم های واکنش سریع بیدلیل من حل شدند، تاکید کردند: این تیم ها کانون می شوند تا هرچه سریعترهای بیماری را شناسایی کرده و در ابتدای گسترش بیماری آنها را کنترل کنند. ما را کاهش آسیب اپیدمی به شرطی داریم که اصول اولیه و اساسی را مهم بدانیم و به آن بپردازیم

از تست گریزی اُمیکرون تا تستهای منفی کاذب

این اپیدمیولوژیست، گفت: شناسایی موارد بر اساس میزان مراجعات است و خودمان به سراغ مردم نمی‌رویم. از طرفی نسبت به موارد منفی کاذب تست‌ها زیاد است زیرا این آزمایش‌ها در مواردی که می‌توانند امیکرو را تشخیص دهند. لازم است تست های تولید داخل که قیمت کمتری هم دارند را بیشتر بشناسند.

علت افزایش دوباره فوتیهای

واکسن به تنهایی معجزه نمی کند

او درباره علت موارد فوت طی روزهای گذشته، بیان کرد: علت عدم وجود مراقبت فعال، م ا، از طرفی پرخطر مورد توجه گروه های خاص. توجه کنید که واکسیناسیون مهم است اما به تنهایی برای مدیریت شرایط کفایت نمی‌کند. این تصور که واکسن است به تنهایی معجزه غلط است. درصدی از فوتی‌ها هم واکسن زده‌ها هستند. اما این اصلا به معنای عدم کارایی واکسن نیست. تزریق واکسن الزامی است چون در صورت عدم تزریق آن مرگ و میره ها خیلی از چیزی بود که الان داریم. نکته اساسی این است که واکسن تنها یکی از مولفه‌های مقابله با اپیدمی است و سایر مولفه‌ها هم باید ج. آیا در طی دو هفته آتی که با افزایش موارد مواجه می شوید چند نفر دیگر را می توان واکسینه کرد؟ اگر عمل نکنیم بازهم شاهد افزایش موارد اتفاق بود.

وی در پیش از شرایط بیماری در ماه های آتی، اظهار کرد: تجربه اروپا و غرب که زودتر از ما پیک امیکرون را می بینید با ایام کریسمس چنین تجربه می کنید، نشان می دهد که این ایام تعطیلات تأثیر منفی بر کووید ۱۹ داشت که امیدواریم در کشور ما. نشدن . اما می‌دانیم که جمعیت بعد از دو سال کار راحت است و مهم‌ترین نکته مراقبت از گروه‌های آسیب است با زمان و مشکلات بیماری، سرمایه گذاری روی این تعداد کمتر، بیشتر نتیجه خواهد شد. اما این به معنای عدم توجه به گروه‌های دیگر نیست. طی روزهای آتی با چهارشنبه سوری، شب عید، خریدها، دید و بازدیدها و … داریم که در همه این موارد نسبت به کاهش نتایج اجتماعی و احتمال افزایش انتقال بیماری به وجود میآید.

رنگبندی شهرها اشتباه است

او با تاکید بر شناسایی سطح خطر شهرها گفت: رنگبندی‌ها گمراه‌کننده و اشتباه است و نم. اکنون شهرهایی داریم که از نظر رنگبندی اصلاً با سایر شاخص‌هایی که برای اپیدمی ذکر می‌کنیم همخوانی ندار را داریم. برای ارزیابی خطر با روش صحیح انجام می شود که سطح خطر به درستی محاسبه شود و سپس با سطح خطر هخط شود. مثلاً بگوییم در منطقه فلان تهران، بالاترین سطح را دارد که باید با آن مدارس تعطیل شود و … و. این که بخواهیم در تاریکی تیرهای خود را هدر ببینم به جایی نمی‌رسیم. مانند موشک، محل تجمع دشمن که اینجا کوید ۱۹ است را شناسایی کرده و نقطه‌زنی کنیم.

آسیب شناسیِ آنچه در دو سال قبل، گذشت

سوری با اشاره به تجربیات دوساله مدیریت گزارش، افزود: باید آسیب شناختی از آنچه در دو ساش باشد. روزهای تلخ و شیرین و تجربیات موفق یا کمتر موفق زیادی داشتیم. از طرفی داریم که کارنامه‌شان بهتر بوده است؛ این به معنای نادیده گرفتن زحمات و تلاش‌های انجام شده در کشور نیست ولی می‌توانم شرایط بهتری داشته باشم.

مهم ادامه اجرای طرح شهید سلیمانی

او ادامه داد: یکی از مواردی که توجه به آن صورت نگرفته است ادامه اجرای طرح شهید سلیمانی است که به نظر میرسد خیلی ارادهای برای انجام آن نیست; در حالی که باید به عنوان سنگ بنای آبی به آن توجه شود زیرا دارای مولفه های مهم مانند مشارکت اجتماعی، استفاده از فناوری های هوشمند، بیماریابی فعال و … است و این عدم توجه یکی از ضعف های ما است. ما در این ایام پیوست رسانه های مناسبی نداشتیم و خیلی کلی به مسائل پرداختند و به همین خاطر برخی حرفهای ضد و نقیض میزنند و برخی شعارهایی میدهیم که عملیاتی نمیشود.

مرکز تقویت مرکز مدیریت بیماری ها در کشور

وی افزود: ساختار نظام سلامت ما برای اینکه در شرایط بحرانی به خوبی عمل کند نیاز به اصلاح دارد. اگر ککوری مانند کره جنوبی، جنوبی، جنگاپور وبینیم باید بدانیم رمز موفقیتشان آماده مقبله با اپیدمی بوده است در حالی که ما تا مدتها بلاتکلیف بودیم. ما نیاز به یک مرکز مدیریت بیماری‌ها و CDC قوی داریم که اکنون وجود ندارد. شرایط کشور باید بر اساس شرایط بومی به درستی تحلیل، مشابه تجربه خوبی که در استان سیستان و بل. آیا از این تجربه برای سایر استانها استفاده نمی شود؟ یلی راحت از تجربیات موفق این چنین گذری کردیم.

را تیم‌های واکنش سریع و کمیته‌های اپیدمیولوژی منحل شدند؟

سوری تاکید کرد: تجربه تیم های واکنش سریع بسیار موفق بود که به راحتی آن را کنار گذاشت و هیچ دلیلی هم مطرح نیست که چرا تیم های واکنش سریع و کمیته های اپیدمیولوژی حل شد. آنقدر بی‌محلی کردند که استعفا دادم و کنار کشیدم و این بود که من کاملاً رایگان کار می‌کردم. ارکرد تیم واکنش سریع مانند آتش نشانی است که باید قبل از اینکه یک منطقه وسیع را درگیر کند، د ی

وی افزود: به نظر می‌رسد در سطح جهان ادامه اپیدمی به نفع برخی باشد و خیلی دوست ندارند تمام شوند. ردش مالی و اقتصادی ناشی از پانندمی خیلی بالا است. در طول تاریخ نمونه‌های داریم که یک مداخله بیولوژیک سودآور باشد. فقط به شرکت فایزر نگاه کنید ; این شرکت ۳۷ میلیارد دلار در یک سال گذشته توانسته است، آیا می گفت این شرکت دوست دارد این پاد در زمینه دارو دیدید که رمدسیویر و فاویپیراویر چقدر بی‌دلیل است. پس از گاهی اوقات اپیزودهای القایی در بسیاری از مواقع به همراه دارد و این در حالی است که دولتها و ملت باید ضرر بدهند اما عدهای هم دارند سود میبرند. باید کرد که در گردش مالی چند ده میلیاردی که بیماری پدید آورده کشورهای قربانی تبلیغات و ش.

انتهای پیام

سریعترین رژیم لاغری