هفت کاری که سرفه مزمن با بدن می‌کندسرفه مزمن از عوامل بروز شرم و کنارگیری اجتماعی، اختلال در الگوهای خواب، سردرد و بیاختیاری است اما مشکل به همین جا ختم نمی شود و سرفه مزمن در نهایت به ساختار بدن آسیب میرساند. هفت مورد از این آسیب‌های ساختاری را بخوانید.

به گزارش ایسنا، روزنامه جام جم «سرفه را می توان به عنوان خروج سریع هوا از ریه ها برای پاکسازی گلو و راه های هوایی از مخاط، ذرات خارجی، مایع نوشتار میکروبها و مواد محرک تعریف کرد. در جریان یک بررسی در سال ۲۰۱۳ مشخص شد به طور متوسط ​​حدود ۱۸ روز طول می‌کشد. هر سرفه‌ای که بیش از هشت هفته طول بکشد، نمی‌تواند برای درمان آن اقدام کند. با این بسیاری از مردم سرفه‌های حال و طولانی‌مدت را بدون درمان رها می‌کنند. سرفه‌های طولانی‌مدت علاوه بر این که می‌توانند مشکل جدی‌تری داشته باشند، به اشکال غیرمنتظره‌ای بر سل. سرفه مزمن از عوامل بروز شرم و کنارگیری اجتماعی، اختلال در الگوهای خواب، سردرد و بیاختیاری است اما مشکل به همین جا ختم نمی شود و سرفه مزمن در نهایت به ساختار بدن آسیب میرساند. هفت مورد از این آسیب‌های ساختاری را در زیر بخوانید.

دردهای عدلانی: درد عضلانی ناشی از سرفه‌های مداوم می‌تواند به درد مزمن عضلانی منجر شود. در هر بار سرفه، فشاری قوی ایجاد می‌شود که می‌توان آن را تحت فشار قرار داد و باعث ایجاد درد شد

ترک خوردگی دنده ها: شکستگی دنده که در اثر سرفه مزمن ایجاد می‌شود، عموما در زنان رخ می‌دهند. دنده‌های میانی در امتداد پهلو بیشتر تحت تأثیر قرار می‌گیرند. یکی از عوامل خطر، کاهش تراکم است اما احتمال شکستگی می‌دهد اثر سرفه وجود دارد و می‌تواند.

سیب به رگهای خونی کوچک: سرفه‌های شدید ممکن است ترکیدن رگهای خونی ظریف در مناطقی مانند مقعد و بینی را همراه داشته باشد و راضی باشد.

ارگی دیافراگم: در مرحله بازدم سرفه، دیافراگم منقبض می‌شود. در طول حرکات اجباری، دیافراگم به سمت بالا و دنده‌ها به داخل و پایین رانده می‌شود. این عملکردهای گاهی اوقات ممکن است به پارگی دیافراگم تبدیل شود.

فتق شکم: سیب به دیواره شکم در اثر سرفه به‌ندرت اتفاق می‌افتد. با این موارد از فتق شکم و پارگی حال شکم بر اثر سرفه گزارش شده است. در این موارد معمولا به مداخله جراحی نیاز است. با این تشخیص پارگی مشکل شکم است و بیشتر در بیماران مبتلا به بیماری به برونشیت مزمن رخ می دهد اما فتق های شکمی که عموما در اثر سرفه ایجاد می شوند، آسانتر تشخیص داده می شوند.

سیب بافتی به گلو: سرفه‌های ادامه می‌تواند باعث گلو شود. این شرایط ممکن است در سایر قسمت‌های بدن نیز به دنبال داشته باشد. در بافت‌های گلو ممکن است از سرفه مزمن باشد.

طلط خونی: به دفع خلط‌های خونی از دستگاه فوقانی در زمان سرفه هموپتیزی گفته می‌شود. دفع کم خونی قرمز روشن یا بزاق و خلط حاوی رگه های خونی کفآلود نشانه آسیب سرفه های طولانی است.

منبع: ba-bamail.com

انتهای پیام