هشدار هشدار برای وارد شدن آسیب به جنگل حرا / پیشروی امارات به سمت ابوموسی با توسعه سواحلرئیس پژوهشکده علوم زمین ضمن هشدار نسبت به اقدام کشور امارات برای توسعه سواحل خود و پیشروی آن به سمت جزیره ابوموسی، گفت: علاوه بر آن مطالعات ما نشان می دهد که جریان بسیار شدیدی وجود دارد و مدیایی در تنگه خوران باعث می شود که طی هزاران سال باشد. یک متر رسوبات در این منطقه باقی مانده ولی با ساخت پل خلیج فارس احتمال می‌رود که رسوبات وارد شده است.

به گزارش ایسنادکتر راضیه لک در نشست دو روزه افتتاح کرسی یونسکو با موضوع مخاطرات زمین شناختی ساحلی با بیان اینکه در پیوست این کرسی از مطالعه خصوصی خلیج فارس با عنوان Persian Gulf استفاده شده است، افزود: این سند در سایت های سازمان های بین المللی بارگذاری شده است. و این یک موفقیت برای ایران می‌شود که از سوی یک نهاد بین‌المللی با نام «خیلج فارس» به ثبت برسد.

وی از جمله مخاطرات زمین شناختی ساحلی به مخاطرات ساحلی و دریایی استان هرمزگان اشاره کرد و افزود: بالا آمدن سطح آب دریا، تغییر اقلیم و خشک شدن برخی از مناطق ساحلی، طوفان های گرد و غبار، مخاطرات زیست محیطی و مناطق مناطق ساحلی و دریایی، آسیب. دیدن اکوسیستم های حساس ساحلی، طوفان های حاره ای، لغزش های دریایی، مخاطرات مرتبط با فرسایش و رسوب گذاری و سونامی از جمله این مخاطرات ساحلی به شمار می روند.

لک، اطلاعات پایه را از نیازهای اولیه برای پایش این مخاطرات کرد و ادامه داد: نیاز به ذکر و یا سازگاری با مخاطرات دریایی به اطلاعات پایه های مختلف در محیط های ساحلی و دریایی داریم که این اطلاعات توسط ارگان های دریایی مانند سازمان بنادر است. و دریانوردی، سازمان شیلات، سازمان محیط زیست، سازمان زمین شناسی، سازمان جغرافیایی ارتش و همچن

وی نمونه تهیه این نقشه را سازمان زمین شناسی دانست که بیش از یک دهه اطلاعات ارزشمندی از بستر را دارد

وی نقشه اطلس منطقه این حوضه آبریز برای ۶۳ عنصر را از دیگر اطلاعات پایه در خصوص نلیج فارس عنو.

مطالعات رسوبات خلیح فارس

رئیس پژوهشکده زمین شناسی به بیان برخی مطالعات انجام شده از سوی سازمان زمین شناسی در خصوص رسوبات خلیج فارس پرداخت و ادامه داد: ما در مطالعاتی که بر روی رسوبات دو منطقه بین بندر عباس و قشم و همچنبن در بوشهر خلیج فارس انجام شده است، رسوبات مربوط به ۶۹۰۰ است. سال گذشته را دیدیم و این نشان از یک رخداد عظیم در این مناطق دارد.

وی در این باره توضیح داد: ما در مغزهایی که از این مناطق برداشته می شوند، متوجه می شوند که در رخدادی که ۶۹۰۰ سال قبل داده اند، رسوبات این حوضه آبریز وارونه شده است، به گونه ای که قلوه های سنگ بسیار بزرگ همراه با رسوبات نرم با خود هستند. ورده است.

لک اضافه کرد: زمانی که مقاله این مطالعات را در یک همایش بین المللی در بوشهر ارائه کردم، چند نفر از متخصصان این سوال را مطرح کردند که این رسوبات را می توان به طوفان نوح کرد و این ایده را در ذهن ما ایجاد کرد. احتمال می دهد که این رسوبات مربوط به طوفان نوح باشد.

ساخت جزایر مصنوعی در خلیج فارس

وی ضمن هشدار به ساخت جزایر مصنوعی در خلیج فارس، گفت: ساخت و ساز جزایر مصنوعی از سوی کشور امارات یکی از مسائلی است که از این کشور با توریستی در حال انجام است.

وی ادامه داد: علاوه بر ساخت این جزایر شاهد ساخت یکسری ساختارهای موازی با خلیج فارس هستیم که هیچ هدف توریستی ندارد و رصد ما نشان داد که این ساختارها موازی با دریا باعث افزایش نرخ گذاری تا ۱۰۰ برابر می شود.

پژوهشکده زمین شناسی با بیان اینکه کشور امارات در حال ساخت این استراکچرهای موازی ساحل است، اضافه کرد: این امر می تواند رئیس باشد برای ما در آینده باشد که اگر امارات با این ساختارها، ساحل خود را توسعه دهد، شاید در آینده ادعایی. در خصوص جزیره ابو موسی داشته باشد.

سونامی در خلیج فارس

وی سونامی را مجموعه ای از خلاصه های بسیار بزرگ دانست که گاهی اوقات فاصله بین دو قله موج به صدها کیلومتر می رسد و می گوید: در دریای عمان یعنی از تنگه هرمز تا مرز بین ایران و امکان سونامی وجود دارد. اولین امکان برای آن، وجود گسلی بزرگ است که زمینلرزه ای شدید را در این منطقه ایجاد می کند و در نتیجه آن با جابه جایی آب، احتمال وقوع پدیده ای کف سونامی در تمامی نقاط ساحل مکران وجود دارد.

به گفته وی آثار تاریخی به جا مانده نشان می دهد که در منطقه مکران شامل ایران و پاکستان، زلزله های بزرگی رخ داده است، نمونه آن در نوامبر ۱۹۴۵ و در منطقه “سابداکشن” زون مکران در نزدیکی سواحل پاکستان که با بزرگی ۸ است. ، سونامی را آورد که سواحل عمان را تحت تأثیر قرار داد.

لک خاطر نشان کرد: بر اثر این سونامی، در نواحی ساحلی پاکستان، ارتفاع بیش از سونامی به حدود ۱۳ متر رسید و حدود ۴ هزار نفر کشته شده و درکراچی نیز ارتفاع به حدود ۲ متر رسیده، در حالی که در “پس” و “اورماره”. «شکست‌های اساسی و عمده‌ای در زمین پدید آمد و در نزدیکی یک و نیم زمین، پایین افتا.

وی تاکید کرد: دو زلزله سال‌های متوالی جزیره قشم شاید مثلا بارزتری از توان لرزه‌های خنی گسل‌های می‌افزاید. مرکز کانونی این دو زلزله در داخل جزیره قشم قرار دارد و با این حال رهگیری و شناخت دقیق این گونه گسلها جهت ارزیابی بیشینه زلزله احتمالی رخ داده، حائز مهم است.

این محقق حوزه زمینی خاطر نشان کرد: گسلهای شناسایی شده در منطقه و رو مرکز زلزله را رخ داده است.

رخداد فاجعه زیست محیطی برای جنگل های حرا کوچک دریاچه ارومیه

لک با اشاره به ساخت پل خلیج فارس توضیح داد: ما یکسری مطالعات دقیق برای بررسی بستر در خلیج فارس انجام دادیم و نتایج نشان داد که در تنگه خوران طی هزاران سال حتی یک متر رسوبات در این منطقه قرار ندارد و این امر حاکی است. یک جریان بسیار شدید جزر و مدی در این منطقه است که رسوبات با مدیران این تنگه می شود و با یک جریان جزری، این رسوبات از تنگه خوران خارج می شود و از این طریق یک ساز و کار بالانسی در میان میزان رسوبات وارد و خارج می شود. در جنگلهای حرا وجود دارد.

وی اضافه کرد: حال اگر به هر دلیلی در تنگه خوران جلوی این روند ورود و خروج رسوبات جلوگیری شود ا،

این محقق حوزه زمین شناسی خاطر نشان کرد: با احداث پل خلیج فارس در این منطقه، ساختارهایی در بستر دریا ایجاد می شود که می تواند عاملی برای تغییر وضعیت رسوبات وارد شده به جنگل های حرا باشد و احتمال می رود که یک عامل برای آسیب رساندن به این جنگل ها باشد و پل می شود. می تواند وضعیت وضعیت دریاچه ارومیه ایجاد کند.

لک یادآور شد: این رو توصیه می شود که برای ساخت این پل حتما مطالعات دقیق تری در تنگه خوران صورت بگیرد تا پلی در توسعه پایدار در این منطقه ایجاد شود.

انتهای پیام