نیروهای اتیوپی کنترل سه منطقه تیگری را در دست دارنددولت اتیوپی اعلام کرده است که نیروهای این کشور سه شهر در منطقه تیگری را تصرف کرده اند.

به گزارش ایسنا، به نقل از کانال روسی الیوم نیوز، دولت اتیوپی اعلام کرده است که نیروهای این کشور کنترل شهرهای «شیر»، «آلاماتا» و «کوریم» در تیگری را به دست گرفته اند.

درگیری بین نیروهای اتیوپی و تیگر باعث کشته شدن هزاران نفر، مجروح شدن میلیون ها نفر و قحطی صدها هزار نفر شده است.

پیش از این اداره تیگری اعلام کرده بود که کنترل شهر «شیر» یکی از بزرگترین شهرهای منطقه به نیروهای دولتی واگذار شده است.

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد نسبت به وضعیت تیگری ابراز نگرانی کرده است زیرا برخی از حملات نیروهای دولتی در تیگری غیرنظامیان را نیز هدف قرار می دهند.

درگیری‌ها بین طرف‌های درگیر در اتیوپی در ماه اوت سال جاری تجدید شد. این اقدام آتش بس پنج ماهه ای را که کمک به تیگری را محدود می کرد، متزلزل می کند. هر یک از طرفین درگیر، دیگری را مقصر تیراندازی می داند.

دولت اتیوپی در بیانیه ای اعلام کرد که متعهد به راه حل مسالمت آمیز مناقشه از طریق گفتگوهای صلح به رهبری اتحادیه عرب است.

مقامات تیگری روز یکشنبه اعلام کردند که آماده پایان دادن به درگیری هستند و از جامعه بین المللی خواستند که دولت را برای گفت وگو تحت فشار بگذارد.

تیگری و شش میلیون نفر از جهان منزوی هستند و با کمبود سوخت، غذا، دارو و کمبود خدمات اولیه مانند ارتباطات، برق و خدمات بانکی مواجه هستند.

نیروهای اتیوپی و اریتره غیرنظامیان را در نزدیکی شهر ۱۰۰ هزار نفری شیر در حدود ۱۴۰ کیلومتری پایتخت تیگری بمباران کردند و همچنین گزارش شده است که خسارات سنگینی نیز روی داده است.

کمیته بین المللی نجات همچنین اعلام کرد یکی از امدادگران این سازمان در میان سه غیرنظامی است که در حمله روز جمعه به «شیر» در حالی که در حال انجام کمک های بشردوستانه برای زنان و کودکان بودند، کشته شدند.

در انتهای پیام