نگهداری واکسنها در دمای بالا با روشی جدیدمحققان سازمان پژوهش‌های علمی و همسود (CSIRO) استرالیا روشی جدید برای تولید و نگهداری صنعتی واکسن‌ها.

به گزارش ایسنا و به نقل از نیواطلس ، یک مطالعه جدید روشی را نشان می‌دهد که بوسیله آن می‌تواند واکسن‌ها را به مدت سه ماه در ۳۷ درج کند.

“دانیل لایتون” (Daniel Layton) محققی که بر روی این پروژه انجام می‌دهد: واکسیناسیون بیشک یکی از پزشکی‌ترین مداخلات است که سالانه میلیون‌ها را نجات می‌دهد با این حال تحویل واکسنها به ویژه در حال توسعه کار چالش برانگیزی است. یرا ویژه واکسن ها ذخیره سرد هستند و این افراد نیازمند این تجهیزات محرومند.

سازمان بهداشت جهانی تخمین زده است که سالانه از ۵۰ درصد واکسنها در میروند و یکی از عوامل کلیدی در این هدر رفت چالشهایی است که بر سر راه نگهداری آنها در سرد پایدار قرار دارد.

مجتمع و اکسن‌ها باید در محدوده دمایی دو تا هشت درجه‌گراد نگهداری شوند تا از خراب شدن آنها جلو. برخی از واکسن‌ها به ویژه واکسن‌های جدید بر روی آران‌های پیامرسان باید در دماهای سردتر و زیر صفحات ارائه شوند.

در این نوآوری جدید از یک ماده متخلخل، حل شدن و کریستالی به نام ساختارهای فلزی-آلی (MOF) استفاد. این ماده مولکول‌های واکسن را می‌پوشاند و تا زمان تزریق آن واکسن از تخریب به دلیل گرما محافظت می‌شود. در مرحله تزریق، محلولی برای حل این پوشش به واکسن اضافه می شود و واکسن به صورت طبیعی تزرید.

«کارا دوهرتی» (Cara Doherty) دانش‌آموز ارشد این پروژه، میگوید: فلزی-آلی مواد کریستالی متخلخلی هستند که می‌توانند اطراف واکسن رشد کنند و ساختاری داربستی را برای جلوگیری از تغییرات ایجاد کنند.

برای آزمایش این روش جدید، بررسی یک جفت واکسن ویروس زنده که به طور معمول مورد استفاده قرار می‌گیرد این دو واکسن که یکی برای بیماری آنفلوانزا مرغی و دیگری آنفلوانزا به طور معمول در یخچال قر بود.

لایتون میگوید: واکسن ویروسهای زنده بسیار بسیار قوی هستند اما ترکیبات پیچیده آنها باعث می شود که در برابر دماهای بالاتر حساس باشند و یک روش تثبیت جهانی نیز برای آن کشف نشده باشد.

آزمایشهای موفقیت آمیز نشان داد که پوششهای فلزی-آکسن به مدت ۱۲ هفته در اتاق و همچنین دمای ۳۷ درجه سانتیگراد محافظت می کند و مشخص می شود که واکسنها پس از سه ماه نگهداری از یخچال هنوز سالم هستند.

در دنیای واقعی باید کارهای بیشتری انجام شود زیرا پوششهای فلزی-آلی باید بهینه شود و روی سایر انواع واکسنها مانند واکسنها بر آرانای پیامرسان آزمایش می شود. اما “روحانی سینگ” (روحانی سینگ) نویسنده اصلی این مطالعه جدید خوشبین است که این روش می‌تواند به طور کامل قابل انجام باشد.

او می‌گوید که این روش ارزان‌تر است و می‌توان به سرعت وارد واکسن‌سازی شد.

این مطالعه در مجله Acta Biomaterialia منتشر شده است.

انتهای پیام

سریعترین رژیم لاغری