نکاتی برای کاهش سرعت تخریب مفصلبرای بسیاری از افراد امکان کاهش روند تخریب و از بین رفتن غضروف مفاصل بدون نیاز به جراحی مفصل در سنین بالا وجود دارد.

به گزارش ایسنا، یکی از پزشکان ارتوپد مرکز خصوصی “Mayo Clinic” در آمریکا در مقاله ای به نکاتی در مورد حفظ سلامت مفاصل و همچنین مدیریت درد افرادی که قبلا آرتروز را تجربه کرده اند اشاره کرد و گفت: برخی برآوردها ممکن است کمک کند.

دکتر. «خواکین سانچز» گفت: غضروف بافتی است در انتهای استخوان ها که ممکن است به دلایل مختلفی از بین برود. ممکن است فردی با استخوان های غیر طبیعی یا غضروف ضعیف به دنیا بیاید. همچنین چاقی، استفاده بیش از حد از مفاصل و صدمات ناشی از تصادف می تواند به مفاصل و غضروف آسیب برساند.

جراحان ارتوپد اضافه می کنند: وقتی غضروف آسیب می بیند، بدن خارهای استخوانی می سازد. پوکی استخوان واکنشی است به ضربه های بزرگ و تخریب غضروف. این مهره ها می توانند ساییده شوند و دردناک شوند. بسیاری از بیماران از وجود استخوان آزار می‌دهند، اما تنها برداشتن خار مشکلی را حل نمی‌کند، مگر در موارد نادر.

استئوآرتریت می تواند علائمی مانند درد مفاصل، سفتی و از دست دادن دامنه حرکتی ایجاد کند. اکثر بیماران مبتلا به این بیماری زمانی که به سن ۶۰ سالگی می رسند به پزشک مراجعه می کنند. با این حال، افراد می توانند از قبل با تقویت عضلات از مفاصل محافظت کنند و برای کاهش فشار بر برخی اعضا. همچنین لازم به ذکر است که تقویت عضلات باید بدون ورزش های شدید مانند فوتبال یا بدنسازی انجام شود زیرا این ورزش ها با خطر بالای آرتروز همراه هستند.

سانچز تاکید کرد: باید تا حد امکان ورزش کنید.

وی با تاکید بر اهمیت حفظ وزن سالم گفت. من در مورد دو مکمل معروف گلوکزامین و کندرویتین که برای درد مفاصل تجویز می شوند مطمئن نیستم زیرا هیچ مدرکی دال بر موثر بودن آنها وجود ندارد.

افراد مبتلا به آرتریت می توانند فعالیت های خود را تعدیل کنند. اگر مشکل در ناحیه زانو یا لگن است، دوچرخه سواری به جای دویدن توصیه می شود.

همچنین می توان از عصا برای از بین بردن استرس روی مفصل ران، زانو یا مچ پا استفاده کرد. نوعی زانوبند وجود دارد که می‌توان آن را در لباس پوشید که می‌تواند وزن را به قسمت سالم مفصل زانو منتقل کند.

داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن و ایبوپروفن برای تسکین درد مزمن توصیه می شود. با این حال، جراح هشدار داد که این داروها ممکن است باعث ایجاد زخم، مشکلات کلیوی یا قلبی شوند.

به گزارش هلث دی نیوز، افرادی که درد مزمن را تجربه می کنند، می توانند از تزریق کورتیزون برای کاهش درد بهره مند شوند.

در انتهای پیام