نماینده روسیه: پیشنهاد ایران منطقی است/ توپ اکنون در زمین آمریکاستنماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین در مصاحبه ای گفت که پیشنهادات ایران در متن نهایی اتحادیه اروپا “سازنده و منطقی” است.

به گزارش ایسنا، میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان گفت: فکر می‌کنم موضوع تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حل شده و ایرانی‌ها به این موضوع ورود کرده‌اند. پاسخ نهایی آنها

وی ادامه داد: راه حل خوبی داریم که توسط تروئیکای اروپایی، روسیه و سایر کشورها با دقت برنامه ریزی شده است.

نماینده روسیه در مذاکرات وین همچنین گفت که روسیه تضمین هایی دریافت کرده است که می تواند علیرغم تحریم های آمریکا به همکاری هسته ای با ایران ادامه دهد.

اولیانوف گفت: ما راضی هستیم. گارانتی ارائه شده است.

وی درباره واکنش ایران به متن پیشنهاد نهایی اتحادیه اروپا گفت: تایید می کنم که پیشنهادات سازنده و منطقی بوده است. اکنون توپ در زمین آمریکاست.

نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین گفت: امیدوارم واشنگتن واکنش مثبت نشان دهد. این احتمال وجود دارد که در این هفته یا هفته آینده، نشست کمیته مشترک برجام در سطح وزرا برگزار شود.

وی تاکید کرد: در جریان بازنگری در طرح احیای توافق هسته ای، ایران پیشنهاد تقویت ضمانت های مربوط به حفاظت از توافق را در آینده ارائه کرد.

دیروز حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان درباره مذاکرات گفت: ما به صراحت به طرف های آمریکایی گفته ایم که در آستانه انتخابات میان دوره ای کنگره هستیم و با نفت مشکل داریم. اینکه طرف آمریکایی باید برای برداشتن گام نهایی انعطاف نشان دهد.» ما در تمام مراحل مذاکرات در صورت امکان انعطاف خود را نشان داده ایم و طرف آمریکایی نیز می داند که تا کنون چقدر انعطاف نشان داده ایم. ما این انعطاف‌پذیری را در مذاکرات با موضوعاتی که می‌توانیم نشان داده‌ایم، اما این وب‌سایت طرف آمریکایی است که انعطاف‌پذیر باشد.

وی بیان کرد: در مذاکرات اخیر طرف آمریکایی در دو مورد انعطاف نشان داده، باید نوشته شود و به مکتوب تبدیل شود و سومین موضوع تضمین انعطاف و برخورد جدی آمریکاست. اگر چنین انعطاف پذیری را ببینیم، می توانیم در روزهای آینده به توافق برسیم. چند روز آینده روزهای مهمی برای معامله هستند. اگر انعطاف نشان ندهند دنیا تمام نمی شود، از طرح ب صحبت می کنند ما هم طرح ب خودمان را داریم.

در انتهای پیام