نقش تعاونی ها در ساخت مسکن ارزان قیمت برای مردمبا توجه به اینکه مسکن نقش عمده ای در مسکن ارزان قیمت خانواده های کم درآمد دارد، استفاده از توان تعاونی های مسکن برای ساخت و تامین مسکن ارزان قیمت می تواند راه حل موثری باشد که توسط دولت ارائه می شود.

به گزارش ایسنا، مسکن نقش مهمی در زندگی بسیاری از خانواده‌ها ایفا می‌کند و تاثیرگذاری بر هزینه مسکن فقرا، به‌ویژه طبقات متوسط ​​و پایین جامعه که جزو پردرآمدترین افراد جامعه هستند، بسیار مهم است.

با تصویب و اجرای قانون بودجه سال ۱۳۸۶ و قانون تولید و تدارکات مسکن، وزارت تعاون سابق مسئولیت و نقش مدیریت نیازهای مسکن در پروژه‌های مسکن مهر را بر عهده گرفت تا بستر مناسبی برای جمع‌آوری اطلاعات افراد واجد شرایط ایجاد کند. فیلتر و مستندسازی تعاونی های مسکن مهر.

مهدی مسکنی معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه تعاونی های مسکن در ساخت مسکن مهر سهم دارند، گفت: در طول مهر ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار مسکن ساخته شد که از این تعداد نزدیک به یک میلیون و ۱۰۰ هزار مسکن ساخته شد. این واحدها دارای مالکیت خصوصی و خصوصی بودند، ۱.۹۰ میلیون واحد سرمایه گذاری مشترک و تعاونی بودند که از این تعداد ۸۴۰۰۰۰ سهامدار بودند.

وی گفت: دستاوردهای تعاونی ها با توجه به وضعیت اقتصادی کشور قابل توجه است، ساخت ۸۴۰ هزار مسکن برای پروژه های ملی از جمله مسکن مهر که توسط تعاونی ها ساخته شده است یکی از این دستاوردها است.

به گفته مسکنی، در برنامه ساخت مسکن، دولت تعاونی را موظف به ساخت ۴۰۰ هزار واحد از ۴ میلیون واحد مسکونی در بخش تعاونی کرده است.

بسیاری از کارشناسان معتقدند برای مسکن ارزان قیمت باید توان تعاونی های مسکن توسعه و نظارت شود، زیرا تعاونی های مسکن به دنبال سود نیستند و واحد مسکونی ارزان قیمت می سازند.

فتح الله بیات، فعال کارگری نیز در این باره به ایسنا گفت: تعاونی ها بهتر است وارد ساختمان شوند و از این رو شرکت های معروفی که سابقه خوبی در ساختمان دارند را در اختیار بگیرند.

وی گفت: کارگران درآمد کافی برای صاحبخانه شدن ندارند، بنابراین اگر قرار بود خانه های کارگری با قیمت مناسب ساخته شود، بهتر است تشکل های مسکن مهر وارد شوند و دولت بر عملکرد آنها نظارت کند.

به گفته تعاونی ها هیچ سودی در آن وجود ندارد، خانه هایی با قیمت پایین و کیفیت قابل قبول ارزان و به متقاضیان عرضه می شود.

بر اساس آمار ۸۴۲ هزار و ۸۱۹ واحد متشکل از حدود ۶ هزار و ۵۰۰ تعاونی مسکن مهر تشکیل شد و این تعاونی ها با قرارداد مستقیم با پیمانکار اقدام به ساخت خانه کردند.

به گزارش ایسنا، در حال حاضر سهم تعاونی ها در تولید مسکن کمتر از ۱۰ درصد است، در حالی که این بخش از ظرفیت و ظرفیت بالایی در ساخت و تحویل مسکن برخوردار است.

انتهای پیام/