نداشتن «افی و کاهش «درآمد» بزرگ‌ترین ۱۹ زنان برخور فوری کوید و مردانانجمن روانشناسی تربیتی ایران، با اشاره به نتایج تحقیق موسسه غیر انتفاعی جهانی “Care International” گفت: در این مطالعه مشخص شد که همه افراد تحت تاثیر قرار می‌گیرند، استرس و ناراحتی روحی ناشی از پاندمی کووید ۱۹ هستند، اما عوارض جدی روحی دارند. روانی این بیماری مشابه، بی‌اشتهایی، بی‌خوابی و اختلال در انجام کارهای روزمره در زنان.

دکتر فریبرز درتاج در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه سلامت روحی زنان در دوران بحران پاندمی کوید ۱۹ باعث تحریک پذیری، استرس، استرس، مشکلات خواب و خوراک، استرس پس از سانحه و ناتوانی در انجام وظایف روزمره زنان است، اظهار کرد: نتایج تحقیق جدید موسسه غیر انتفاعی جهانی فعال است. در امور انسان‌ دوستانه یعنی موسسه «care international» نشان می‌دهد که ویروس‌های جنگی از بحران سلامت روحی را برا دارند.

افت سلامت روان زنان ۱۶ تا ۲۴ ساله

این هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی، با بیان این نکته که با نظر سنجی در مورد تبعات این بحران سلامت عمومی از ۱۰ هزار نفر در ۴۰ کشور دریافت کرده اند که در بحران کوید ۱۹ زنان جوان متوجه آسیب شده اند، ادامه داد: در حالی که این آسیب دیده است. در میان زنانی که سن و سال بالاتری کمتر است که سنان ۱۶ تا هاله، ۱۱ درصد بدتر از زمانی است که جامعه دچار بحران سلامت عمومی نشده است.

این روانشناس با اشاره به نتایج مطالعه همین مؤسسه بر روی ۱۰ هزار و ۴۰۰ زن و مرد از کشورهای مختلف شامل ایالات متحده آمریکا، آمریکای لاتین و روسیه، اضافه می کند: به اقتصاد باز می‌گردد و این عوامل زنان را بیشتر تحت تأثیر قرار می‌دهند.

مسئولیت انجام امور خانه و سلامت روان زنان

به گفته وی از جمله عوامل افزایش فشار روانی بر زنان «مسلیت خانه» است، به طوری که زنان حتی شاغل باشند، نقش اصلی خانه و فرزندان را بر عهده دارند، اگر این امر بار روانی را بیشتر به آنها تحمیل کند.

درتاج با یادآوری آنلاین فرزندان در منزل پس از پاندمی کوید ۱۹ و افتادن بار اصلی مراقبت و نظارت بر فرزندان به دوش مادران، مشخص کرد: در حال توسعه این شرایط برای زنان سخت تر نیز شده است. حدود ۹۵ درصد از کودکان در این مناطق به دلیل وضعیت اضطراری عمومی به مدرسه نمیروند و کارشناسان معتقدند افزایش مسئولیتهای بدون درآمد زنان به شکلی نامتناسب بر آنها اثر میگذارد چرا که آسیبهای اجتماعی فرهنگی، رفتار به امور کودکان مسئولیتی برای زنان و نه مردان تلقی می شود.

این روانشناس معتقد است که زنان بیش از مردان از بار عواقب اجتماعی و اقتصادی ۱۹ را از کوید شو.

رئیس انجمن روانشناسی تربیتی ایران نیز با مطالعه سایر موسسه Care این را هم گفت که زنان بیشتر از مردان درباره موضوعاتی چون درآمد، جستجو برای یافتن خوراک و مراجعه به بهداشت و درمان مشکلاند و این موارد را به عنوان عوامل وخیم شدن سلامت انجام می دهند. روان معرفی کرده اند.

اثر شکاف درآمد بین زنان و مردان در سلامت روان

درتاج با بیان اینکه آمار دریافتهاند ۵۵ درصد از زنان و ۳۴ درصد از مردان، کاهش درآمد به عنوان از بزرگترین وزن فوری کوید ۱۹ یاد کرد، مشخص کرد: حدود ۴۱ درصد از زنان گفته اند که بر اثر همه گیری کووید ۱۹ خوراک کافی ندارند و. درصد از مردان نیز از عدم دسترسی به غذا یاد صحبت کرده اند. سهم بیشتر از مشاغل ناپایدار مربوط به زنان است و بالطبع زنان از حمایت‌های شغلی کمتری نیز دارد. به آسیب‌های روانی در خانواده‌های طلاق و زنان سرپرستی که زنان سرپرستی فرزند را به عهده دارند. مجموع این عوامل باعث می شود که زنان بیش از مردان از شوک اقتصادی کوید ۱۹ صدمه ببینند و در نتیجه روانشناختی بیشتر را تجربه کنند و آثار شکافی بین دو جنس عامل دیگری سلامت باشد که روان زنان را تحت تأثیر قرار دهد.

به گفته این هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی، در همه گیری کووید ۱۹، ترس و نگرانی و پاسخهای طبیعی می تواند باعث شود که هر فرد به شدت احساس کند و یا در مقابله با ناشناخته ها و بلاتکلیفی ها از خود نشان می دهد و زنان در این آسیب پذیرتر هستند، چراکه محدودیت در حرکت و جابجایی، کار در خانه، انتقال آموزش در مدرسه به خانه با آنلاین، بیکاری های موقت و از دست دادن تماس با اعضای خانواده، آموزش دوستان و همکاران می توانند بر روان سلامت زنان جامعه تاثیر بگذارند.

این روانشناس با بیان اینکه زنان به صورت خصوصی حمایتگر هستند، اظهار کرد: نسبت به مردان در صورت یکی از افراد خانواده به ۱۹ بیشتر است. در حالی که نگران دست دادن شغل به دلیل کم شدن ساعات کاری خود باشید، همچنین از نگرانی های زنان است. و بیماری همسران را نیز به بیماران مبتلا کرده و در نتیجه زمان کمتری برای اقامت و آسایش خود خواهند داشت.

درتاج در پایان سخنان خود تاکید کرد: تمام موارد باعث شده است که سلامت زنان جامعه ما رو به اد. بنابراین برای کمک به افزایش سلامت روان زنان باید فعالیت های حمایتی جویانه با سازمان ها و نهادهای حمایتگر دولتی و خصوصی از سر گرفته شود که چرا زنان، سلامت خانواده در این بحران هستند.

انتهای پیام