نحوه جلوگیری از ایجاد آب مروارید را بیاموزید

دسته‌بندی نشده


ارسال شده: 2021 30 آگوست

آب مروارید را با روغن زیتون درمان کنید

آب مروارید یک بیماری شایع چشم است. این مقاله مروری کوتاه بر پیشگیری و درمان آب مروارید دارد.


آب مروارید یکی از رایج ترین مشکلاتی است که افراد مسن در کلینیک های چشم پزشکی به آن مراجعه می کنند. آب مروارید در واقع بخشی از روند پیری است و حدود 75 درصد از افراد بالای 70 سال را تحت تاثیر قرار می دهد. اگرچه آب مروارید یک بیماری سالمندان است ، نوزادان و کودکان نیز می توانند به آن مبتلا شوند. در این مقاله در مجله پزشکی Apple Health ، ما قصد داریم از آخرین اطلاعات پزشکی برای ارائه راه حل های جلوگیری از آب مروارید چشم استفاده کنیم. با ما بمان.

آب مروارید چیست؟

آب مروارید یک بیماری چشمی مرتبط با لنز است. لنز یک چشم سالم باید شفاف باشد تا نور را به خوبی منتقل کند و به فرایند بینایی کمک کند. به دلایل مختلف مانند افزایش سن ، سیگار کشیدن ، قند خون کنترل نشده در افراد مبتلا به دیابت ، سابقه خانوادگی یا حتی استفاده از داروهای خاص مانند کورتیکواستروئیدها ، عدسی چشم می تواند به مرور زمان وضوح خود را از دست بدهد. این احتمال وجود دارد که فردی به آب مرم مبتلا شده باشد.
پیشرفت آب مروارید معمولاً بسیار کند است و شما هرگز حتی متوجه تغییر در کیفیت بینایی خود نخواهید شد. با این حال ، در برخی از بیماران مبتلا به آب مروارید ، علائم به سرعت ظاهر می شوند و فرد باید نگران از دست دادن بینایی باشد.

آب مروارید را با تغذیه درمان کنید

همچنین بخوانید: تصحیح چشم با لیزر

علائم آب مروارید

یک عدسی کدر در آب مروارید بر بینایی انسان تأثیر می گذارد و با علائم زیر همراه خواهد بود:

  • به تدریج بینایی را کاهش می دهد: از دست دادن تدریجی بینایی یکی از علائم آب مروارید است که بیشتر در افراد مسن هنگام رانندگی در شب مشاهده می شود.
  • بهبود موقت بینایی نزدیک: بهبود موقت بینایی نزدیک یکی از مهمترین علائم آب مروارید چشم است. افراد معمولاً دچار پیری ناشی از افزایش سن می شوند که بدون انجام عینک مطالعه قادر به انجام کارهای ظریف نخواهند بود. با این حال ، در مراحل اولیه آب مروارید ، بینایی بیمار به حدی بهبود می یابد که می تواند به راحتی کتاب را حتی بدون عینک بخواند. این به دلیل کدورت عدسی و تغییر سرعت شکست نور از حالت طبیعی است که منجر به بهبود کاذب بینایی بیمار می شود. این حالت به عنوان نگاه دوم شناخته می شود.
  • پراکندگی نور رنگ: نور پراکنده رنگی یکی دیگر از علائم آب مروارید است که باعث تاری دید و تغییر رنگ می شود.

از آب مروارید خودداری کنید

همانطور که گفته شد آب مروارید یک پدیده طبیعی است که با افزایش سن رخ می دهد. با این حال ، برخی از تغییرات در شیوه زندگی و عادات روزانه می تواند از آب مروارید جلوگیری کند. این تغییرات عبارتند از:

سیگار و الکل را کنار بگذارید

سیگار کشیدن باعث کدورت پروتئین های داخل عدسی و در نتیجه آب مروارید می شود. مصرف زیاد الکل نیز باعث ایجاد آب مروارید می شود. برای جلوگیری از آب مروارید ، ترک سیگار و نوشیدن الکل ضروری است.

کنترل اولیه بیمار

اگر بیماری مهمی دارید که مستعد ابتلا به آب مروارید است ، مانند دیابت یا بیماری تیروئید (که میزان کلسیم را در خون شما کاهش می دهد) ، پزشک به شما توصیه می کند که بیماری زمینه ای را کنترل کنید. افزایش قند خون در دیابت یا افزایش گالاکتوز خون ، که به بیماری ارثی “گالاکتوزمی” معروف است ، عوامل اصلی در ایجاد آب مروارید هستند.

معاینات چشمی را به صورت دوره ای انجام دهید

معاینات دوره ای چشم پزشکی امکان تشخیص سریع آب مروارید و درمان موفقیت آمیز را فراهم می کند. بنابراین ، هر از گاهی به چشم پزشک خود مراجعه کنید.

از پرتوهای فرابنفش (UV) اجتناب کنید

با استفاده از عینک آفتابی می توان از اشعه ماوراء بنفش (UV) جلوگیری کرد. اشعه ماوراء بنفش نوع B (UVB) که از منابعی مانند خورشید یا جوشکاری ساطع می شود می تواند به چشم آسیب جدی وارد کرده و باعث ایجاد آب مروارید شود.

پیشگیری و درمان آب مروارید با رژیم غذایی

به دست آوردن ویتامین ها ، مواد معدنی و آنتی اکسیدان های ضروری از منابع گیاهی ، به ویژه سبزیجات و میوه های رنگی ، نیازهای سلول ها را برآورده می کند و فرآیندهای مربوط به پیری مانند آب مروارید را به تأخیر می اندازد.
استفاده طولانی مدت از برخی داروها می تواند آب مروارید را تشدید کند. این دسته شامل کورتیکواستروئیدها یا گلوکوکورتیکوئیدها است. با این حال ، با تغذیه مناسب ، می توان اثرات این داروها بر آب مروارید را تا حد زیادی کاهش داد. اگرچه درمان آب مروارید تنها با رژیم غذایی امکان پذیر نیست ، رژیم غذایی مناسب با مقدار کافی میوه ، سبزیجات و غلات کامل می تواند تا حد زیادی در جلوگیری از آب مروارید مثر باشد.

پیشگیری و درمان آب مروارید با روغن زیتون

یکی از رایج ترین سوالات در مورد آب مروارید چشم این است که آیا آب مروارید با روغن زیتون قابل درمان است یا خیر. ویتامین A یک ریز مغذی بسیار مفید برای بینایی است و یک فنجان روغن زیتون حاوی 10٪ نیاز روزانه به این ویتامین است. بنابراین ، روغن زیتون می تواند در جلوگیری از آب مروارید و بهبود نسبی آن مفید باشد ، اما اگر آب مروارید دارید ، بعید نیست که درمان آب مروارید با روغن زیتون برای شما کافی باشد و باید یک روش پزشکی باشد. برای بهبود وضعیت خود استفاده کنید.

تشخیص و درمان بیماری آب مروارید

برای تشخیص آب مروارید ، پزشکی که پشت چشم پزشک را معاینه می کند ، به راحتی متوجه کدورت عدسی و آب مروارید انسان می شود و سپس درمان بیشتری را انجام می دهد. تشخیص زود هنگام آب مروارید به ویژه در نوزادان اهمیت دارد. آب مروارید در دوران نوزادی می تواند نشان دهنده اختلالات مادرزادی عروقی چشم و مهمتر از آن تومورهای چشمی باشد و در صورت عدم درمان به موقع ، می تواند منجر به تنبلی شود.

پیشگیری از آب مروارید

همچنین بخوانید: انحراف چشم یا استرابیسم ، استراتژی های درمانی

در مرحله اول ، پزشک می تواند با تجویز عینک طبی بینایی بیمار را اصلاح کند. در صورت ایجاد آب مروارید ، جراحی آب مروارید ضروری است.
در برخی موارد مانند التهاب چشم پس از آب مروارید شدید یا گلوکوم بعد از آب مروارید که می تواند منجر به نابینایی شود ، جراحی آب مروارید باید فوراً انجام شود.

روشهای جراحی آب مروارید

اساس جراحی آب مروارید برداشتن عدسی کدر و جایگزینی آن با یک عدسی مصنوعی است. تقریباً همه جراحی های آب مروارید به دو روش انجام می شود. روش اول داخل کپسولار و روش دوم خارج کپسول نام دارد.
به دلیل عوارض کمتر ، اکثر جراحی های آب مروارید در بزرگسالان با استفاده از روش دوم – خارج کپسول انجام می شود. در روش خارج کپسولی ، لنز مات برداشته می شود و با یک عدسی مصنوعی داخل چشم جایگزین می شود ، در حالی که کپسول لنز قبلی در جای خود باقی می ماند و بیرون نمی آید. اگرچه میزان موفقیت جراحی آب مروارید زیاد است ، اما بسته به مهارت ها و شرایط جراح ، عوارض قرنیه ، شبکیه یا چشم به ندرت رخ می دهد.

همچنین ببینید: پیشگیری و درمان ریزش مو آندروژنیک یا ریزش موی ارثی

آخرین کلمه

آب مروارید وضعیتی است که اغلب با افزایش سن رخ می دهد. با این حال ، این بیماری می تواند افراد جوان و حتی نوزادان را درگیر کند. ترک سیگار و نوشیدن مشروبات الکلی ، مراجعه منظم به چشم پزشک و داشتن رژیم غذایی سالم از بهترین راه های پیشگیری از آب مروارید است. جراحی معمولاً برای درمان آب مروارید استفاده می شود ، که در طی آن عدسی چشم با یک مصنوعی جایگزین می شود. در بیشتر موارد ، جراحی آب مروارید موفقیت آمیز خواهد بود.

mayoclinic.org

webmd.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *