منتظر نفت ۱۵۰ دلاری باشید!تحلیلگران هشدار دادند اگر غرب نفت روسیه را تحریم کند، قیمت جهانی نفت ممکن است تا ۱۵ دلار در هر ش.

به گزارش ایسنا، آمریکا و اتحادیه اروپا از تحریم‌های مستقیم نفت و گاز روسیه به آن نیاز دارند زیرا نگران پیامدهای تامین انرژی اروپا و جهش شدید قیمت‌های نفت و بنزین هستند. با این حال، احتمال وقوع انرژی روسیه هنوز به عنوان یک گزینه وجود دارد.

اما حتی اگر نفت روسیه مستقیما تحریم شود، قیمت‌ها همچنان بالا می‌آیند و بالاتر می‌روند زیرا می‌خواهند خودخواسته دست بزنند و جرات نزدیک به نفت روسیه می‌شوند و به دنبال منابع تامین می‌شوند. تحلیلگران می‌گویند احتمال توافق هسته‌ای ایران که ممکن است نفت ایران رسما را به بازار جهانی برساند، مانع افزایش قیمت‌های نفت خواهد شد اما نفت ایران نمی‌تواند از نفت روسیه را به طور کامل جبران کند.

هلیما کرافت، تحلیلگر شرکت «آر بی سی کپیتال» بیشتر نوشت: بهتر است به این ایده توجه کنیم که توافق ایران مانع از افزایش قیمت نفت شود اما این توافق هنوز حاصل نشده است و میزان نفتی که به بازار بازخواهد گشت نمی تواند مانع شود. ادرات نفت روسیه را جبران کند.

نفت روسیه در حال حاضر مختل شده و مسکو با چالش های روزافزونی برای فروش نفت و فرآورده های نفتی دریابرد خود روبرو شده و بازرگانان، پالایشگاه ها، بانک ها، بیمه گران و مالکان نفتکشی ندارند با نفت روسیه سر و کار دارند.

حمله روسیه به روسیه با تحریم های شدید از سوی آمریکا، اتحادیه اروپا و انگلیس روبرو شد. مشترکان غربی دسترسی بانک روسیه به سیستم بین‌المللی سوئیفت را قطع کردند و تحریم‌های مستقیم علیه نفت و گاز روسیه صادر نشد اما تجارت کالاهای روسیه برای بسیاری از بازیگران بین‌المللی خطرناک است.

مدیر تحقیقات شرکت انرژی اسپکتس در این باره به شبکه سی آن بی سی گفت: به دلایل تحریم های بانکی، برآورد می شود حدود ۷۰ درصد از آمایش نفت روسیه معادل حدود ۳.۸ میلیون بشکه در روز، مختل شده است.

بر اساس رتبه شرکت انرژی اینتلیجنس که برای مصاحبه آمار کشتیرانی و با چند گران بوده است، نفت و فرآورده های نفتی روسیه در هفته یک سوم معادل ۲.۵ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کرده است.

فعالان بازار به پایان پی می برند که میزان زیادی از نفت روسیه ممکن است در آینده نزدیک از راه به بازار بازبماند، اگر غرب نفت روسیه را مستقیما تحریم نکند و این طرح را حتی مشخص کند.

تحلیلگران می گویندها علیه نفت روسیه که حدود پنج میلیون بشکه در روز نفت خام و ۲.۸ میلیون بشکه در روز فرآورده های نفتی صادر می کند، تاثیر بسیار بزرگتری روی توازن بازار در مقایسه با تحریم ها علیه ایران و ونزوئلا در سال های گذشته خواهد داشت. با این حال حتی بدون تحریم های مستقیم، تحریم خودخواسته را آغاز کرده اند. از بزرگترین واردکنندگان آمریکایی نفت خام روسیه مانند مونرو انرژی خرید نفت روسیه را انجام داد

در این بین، شرکت سورگوت نفت گاز در سه مزایده فروش متوالی در هفته گذشته هیچ محموله های نقدی را به فروش رساند زیرا حتی با تخفیف چشمگیر نفت گاز نسبت به نفت برنت، پیشنهاد خرید نداد.

بر اساس ایل پرایس، گزارش نفت روسیه در حال حاضر تحت تاثیر تحریم های فعلی مختل شده اند و حتی اگر تحریم های مستقیم اعلام کند، بازار به سختی تلاش می کند بشکه های جایگزین نفت روسیه را پیدا کند حتی اگر ایران به زودی برای نفت خام به دست آید. بازار جهانی برگردد.

انتهای پیام