معرفی برخی از برترین کتابخانه های موزه


ایسنا/ خراسان رضوی کتابخانه ابی سنت گال در سوئیس، کتابخانه اشتوتگارت در آلمان یا کتابخانه تیانجین بینهای در چین فقط چند نمونه از برجستهترین کتابخانه ها در سراسر جهان است. در مرکز نیز شاهد کتابخانه‌های برتر مشابهی هستیم.

به نقل از نشنال نیوز، برای یافتن فضاهای غنی از کتابخانه های چون لازم نیست زیاد جستجو کنید در این گزارش فهرستی از برترین کتابخانه های شمال و شمال آفریقا معرفی شده است.

کتابخانه موسسه مشرق زمین

کتابخانه موسسه مشرق‌زمین بیروت در پشت یک میدان شلوغ در مرکز پایتخت لبنان و در یک ویلای دیدنی متعلق به. این سالن شامل یک اتاق پذیرایی سنتی عربی با پوشش چوبی اصیل روی دیوارها و پنجره هایی با شیشه های رنگی است که در انفجار بندر در چهار آگوست ۲۰۲۰ به شدت آسیب دید. هماکنون یعنی یک سال و نیم بعد از انفجار این سازه به طور کامل مرمت شده است.

بیرگیت شابلر، مدیر موسسه مشرق‌زمین، می‌گوید: این کتابخانه شاید بزرگترین کتابخانه علوم انسانی در. بیش از ۱۴۰ هزار جلد کتاب و حدود ۲۰۰۰ مجله بر تعداد فزاینده‌ای از منابع الکترونیکی در اختیار دار.

رئیس کتابداران، هانس پیتر پوکل، گفت: در میان این مجموعه های ویژه درباره لبنان و مهاجران ارامنه در ریوی، مجموعه نامه های قدیمی و کمیاب، مجموعه نامه ها و مجموعه نقشه ها به ویژه از بیروت و لبنان و منطقه وسیعتر وجود دارد.

موسسه مشرقزمین که در سال ۱۹۶۱ تاسیس شد، یک موسسه تحقیقاتی دانشگاهی وابسته به بنیاد ماکس وبر، یک بنیاد علوم انسانی مستقر در بن، است که توسط دولت آلمان تامین مالی می شود.

معرفی برخی از برترین کتابخانه های موزه

رشیو ملی عراق

رشیو ملی عراق که پیش از این کتابخانه ملی نامیده می‌شد، در سال ۱۹۲۰ در بغداد تأسیس شد. جسی فوربس با کمک گرترود بل، دبیر شرق کمیساریای عالی بریتانیا، در آن زمان برای راه اندازی.

در ابتدا این کتابخانه فقط اشتراکی بود که از طریق اهدای پول و کتاب تامین می‌شد. کتابخانه و آرشیو ملی که درست روبه‌روی وزارت دفاع بود، در آوریل ۲۰۰۳ به آتش کشیده و غارت شد. سعد اسکندر ، مدیر کل کتابخانه ملی ، بعدها گزارشی از این ویرانی ارائه کرد.

وی مشاهده کرد: سه روز قبل از حمله به کتابخانه دستور داده شد تمام اسناد آرشیوی مربوط به.

می شود این کتابخانه و آرشیو ۴۱۷ هزار کتاب آن شامل ۲۶۱۸ نشریه از دوران دوران عثمانی تا مدرن و ۴۴۱۲ کتاب و نسخه خطی کمیاب قبل از نابودی را در خود جای داده بود. این کتابخانه از آن زمان به بعد بازسازی و به روی عموم بازگشایی شد.

معرفی برخی از برترین کتابخانه های موزه

کتابخانه عمومی بنیاد عبدالحمید شومان

این کتابخانه عمومی که بخشی از بنیاد عبدالحمید شومان است در سال ۱۹۸۶ در جبل عمان به عنوان اولین کتا. امروز این کتابخانه شامل فضای سینما، کتابخانه کودکان و کافه است.

کتابخانه همچنین دارای اشتراک از پایگاههای اطلاعاتی است که شامل مقالات، نشریات و کتابها می شود و یک پلتفرم الکترونیکی دارد که به اعضای خود می دهد کتابهای الکترونیکی را نیز به امانت می گیرند.

چیزی که امروز در فضای آن قابل توجه است، این است که به عنوان مکانی برای استفاده از فعالیت های فرهنگی از جمله امضای کتاب، کارگاه های آموزشی و نمایش فیلم عمل می کند.

معرفی برخی از برترین کتابخانه های موزه

کتابخانه عمومی بزرگ قاهره

مشرف بر رود نیل در کرانه شرقی منطقه جزیره زمالک کتابخانه عمومی بزرگ قاهره، یکی از بزرگترین کتابها با بیش از ۱۷۰ هزار کتاب و ۲ میلیون سند سمعی و بصری (CD, DVD و میکروفرم) و کاخی که کتابخانه در آن قرار دارد، این مکان دارای اهمیت تاریخی خاصی است و پیش از این متعلق به شاهزاده سمیحه کامل، نوه خدیو اسماعیل، بود که به عنوان سلطان از ۱۸۶۳ تا ۱۸۷۹ بر مصر حکومت می‌کرد.

اینجا یکی از محبوب‌ترین مکان‌ها در میان کتابخانه‌های شهر است که به اتاق‌های دلبازی‌های مطالعه آن ش. بر خلاف سایر کتابخانه‌ها این کتابخانه اجازه نمی‌دهد کتاب‌ها از محل خارج شود. با این حال بازدیدکنندگان می‌توانند در محل آن کپی کنند. همچنین این کتابخانه مکان های رویدادهای محبوبی است که در آن سخنرانی ها، سمینارها، کنفرانس ها و اجراها می باشد.

این کتابخانه بسیار کوچکتر از کتابخانه مدرن اسکندریه است اما تاریخ خدیوی کتابخانه عمومی قاه

معرفی برخی از برترین کتابخانه های موزه

تابخانه هنر و طراحی الصفا

کتابخانه هنر و طراحی الصفا به دلیل معماری شیک چیدمان باز و مجموعه ای از مجموعه آثار هنری خود اکا اک

این کتابخانه که در ابتدا در سال ۱۹۸۹ افتتاح شد، در سال ۲۰۱۹ به عنوان آغازین در ساخت شبکه کت شبکه کت. شعبه الصفا پروژه پیشرو بود و اکنون به عنوان کیفیت برای تمام کتابخانه‌های عمومی در امارت عمل.

با زوایای ژرف و رنگ‌بندی این کتابخانه به عنوان نمادی از مدرنیته در برابر پس‌زمینه قدیمی‌تر. مجموعه آن تنوعی از عناوین داستانی تا غیرداستانی، از جمله کتابهایی در زمینه هنر، طراحی و تجارت همچنین دایرهالمعارفها و کتابهای مصور کودکان را دربر می گیرد.

در مرکز کتابخانه یک حیاط قرار دارد که برای فعالیت های مختلف مانند شعرخوانی ساخته شده است. این کتابخانه همچنین دارای فضای کارگاهی و نمایشگاهی فضایی برای کودکان با کتابخانه اختصاصی، آتا

از دیگر کتابخانه‌های مهم در امارات می‌توان به خانه حکمت در شارجه، کتابخانه محمد بن راشد در دبی.

معرفی برخی از برترین کتابخانه های موزه

تابخانه عمومی ملک عبدالعزیز

تابخانه عمومی ملک عبدالعزیز در سال ۱۹۹۹ در ریاض تاسیس شد. این ساختمان ۲۶ هزار متر مربع مساحت و ۴۰ میلیون دلار ارزش دارد. کتابخانه عمومی که دارای اولین بخش‌های مردانه و زنانه است، کتابخانه‌ای بود که امکان دسترسی برای زنان را فراهم کرد و از اجزای یکپارچه استفاده کرد و از تکنیک‌های علم اطلاعات مدرن استفاده کرد.

این کتابخانه بر گسترش دانش در مورد میراث عربی، اسلامی و تاریخ پادشاهی عربستان سعودی و بنیان‌گذا ع. همچنین دارای مجموعه‌های نادر با بیش از ۷۰۰۰ سکه عربی و اسلامی، ۷۰۰ نقشه مربوط به سال ۱۴۸۲ و عکس‌های مربو است. تابخانه خصوصی جرج رنتز شرق‌شناس آمریکایی نیز در این کتابخانه قرار دارد.

مجموعه عکاسی کمیاب شامل ۵۵۶۴ عکس منفرد اصلی است که توسط برخی از برجسته‌ترین عکاسان جهان گرفته شده است. یکی از بزرگترین مجموعه های نقشه کشی عربی که متعلق به این کتابخانه است. همچنین مجموعه‌ای از چندصد نقشه از عربستان مربوط به قرن ۱۶ تا ۱۸ سالگی در این کتابخانه قرار دارد.

ناظر کل فیصل بن معمر، از مسئولیت این کتابخانه گفت: از زمان تأسیس این کتابخانه ما مشتاق بودیم مجموعه های جامع از نقشه ها و نگاره هایی از عربستان ایجاد کنیم تا این مطالب جذاب در اختیار و عموم مردم قرار گیرند.

معرفی برخی از برترین کتابخانه های موزه

تابخانه ملی قطر

تابخانه ملی قطر که توسط معمار مشهور جهانی رم کولهاس طراحی شده، فضایی عظیم به مساحت ۴۵ هزار متر در داخل چیدمان قفسه‌ها در طراحی و عملکرد کتابخانه مرکزیت دارد.

این کتابخانه که در سال ۲۰۱۸ افتتاح شد، دارای ۸۰۰ هزار کتاب و بیش از ۵۰۰ هزار کتاب الکترونیکی، روزنامه است. رشیو دیجیتالی آن امکان دسترسی به هزاران مدرک و عکس کمیاب را می‌کند. به گفته‌ی طرح کتابخانه‌ی کوله‌اس به عنوان اتاقی انفرادی که هم افراد و هم کتاب‌ها را در خود جای می‌ده.

معرفی برخی از برترین کتابخانه های موزه

کتابخانه القرویین

تابخانه القرویین در سال ۸۵۹ توسط فاطمه الفیهری از شهر کایروان در تونس تاسیس شد. فته می‌شود این مجموعه قدیمی‌ترین کتابخانه فعال جهان است. این کتابخانه که در فس مراکش واقع شده و پس از سال‌ها تعطیلی به دلیل آن است که درهای خود را برای و.

این کتابخانه مجموعه از نسخه های خطی متفکران و فیلسوفان نامآور منطقه از جمله مقدسه ابن خلدون و نیز یک قرآن قرن نهم است که به خط کوفی نوشته شده و یک نسخه خطی درباره مکتب فقهی مالکی توسط ابن رشد نیز معروف به آوروس در اختیار دارد.

معرفی برخی از برترین کتابخانه های موزه

انتهای پیام